Decembrové číslo Slova Šaľanov v predaji: Čo sa dočítate?

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 4 min


Slovo Šaľanov 12/2021

Distrubúcia: 22. 12. 2021

Posledné číslo tohto roka otvára svojím slovom šéfredaktor Ivan Aľakša. Venuje sa téme vyrúbaného lesoparku, ktorý pohoršil mnohých obyvateľov a vytvoril priestor na diskusiu.

AKTUÁLNE Z MESTA

V rubrike Aktuálne z mesta prinášame správy o pokračovaní prác na kultúrnom dome, ktorý by mal byť už čoskoro slávnostne odovzdaný. Občania sa môžu tešiť na nový kultúrny dom a podľa informácií aj na predstaničný priestor, na ktorý dostalo mesto Šaľa najvyššiu dotáciu z Európskych fondov doteraz, a to 5,5 miluióna eur.

Vizualizácia predstaničného priestoru.

Pandémia udrela aj v Krízovom centre v Šali, kde jeden nakazený klient rozšíril chorobu medzi klinetov aj personál. Všetci tak zostali v karanténe a požiadali cez sociálne siete o pomoc. O ich priebehu choroby a skutkoch dobrých ľudí sa dočítate v novom čísle. Pokračujeme správou o najazdených kilometrov šikovných cyklistov v Šali, dokopy v rámci kampane Do práce na bicykli najazdili vyše 11-tisíc kilometrov.


Nechýba ani spomínaná téma Lesoparku Šaľa, ktorá rozdelila ľudí. Prinášame správu o nespokojnosti občanov i plánoch mesta, ktoré na revitalizáciu lesoparku získalo financiez Nórskych fondov.

Vizualizácia Lesoparku Šaľa.

CHVÁLIME

Všimli ste si milé gesto šalianskej knižnice? Celý december napriek súčasným opatreniam našli spôsob, ako priniesť knihy do životov ľudí. Jedným z nich bol aj online adventný kalendár, v ktorom každý deň počas adventu predstavovali krásne vianočné detské knihy.

Dobrými činmi sa to len hemžilo. Do redakcie nám prišla správa od našej čitateľky. Píše nám o krásnom čine, ktorý sa podaril v Hornom Jatove. OZ Hornojatovčan vyzbieral financie a podarilo sa im zachrániť kostolík postavený v 19. storočí.


Veľké srdce ukázali aj ľudia, ktorí splnili vianočné priania detí z miniBODKY a spravili im tak krásne Vianoce, a to nielen im, ale desiatkami detí v núdzi.

Darčeky od vianočných anjelov v miniBODKE.

VÝZNAMNÍ ŠAĽANIA A PREDSTAVUJEME

V rubrike Významní Šaľania píšeme o ocenených Šaľanoch mestom Šaľa. Svoje ocenenie z rúk primátora si prevzali piati Šaľania – Ján Vojtašák, Ľudovít Belovič, Rudolf Ritter in memoriam (cenu prevzala manželka), Juraj Gulyás a Ján Komjáthy. S každým z nich samostatne pripravíme rozhovor.


V decembrovom číle začíname Jánom Komjáthym, ktorý po 30. rokoch odchádza z Mestskej polície v Šali na zaslúžený dôchodok. Prečítajte si o jeho pôsobení a spomienkach na prácu psovoda a mestského policajta v našom meste v rubrike Predstavujeme.


V rubrike Predstavujeme zostávame. Tento mesiac prinášame rozhovor s Filipom Zagatom, ktorý zdobí aj našu decembrovú obálku. Filip pôsobí v Prahe a venuje sa videotvorbe, aidiovizuálnej tvorbe. Točí reklamné kampanie a komerčné projekty pre veľké spoločnosti a zároveň točí a upravuje videoklipy pre známych československých hudobníkov. Jeho vášňou je najmä hip-hop a rap, preto jeho prácu často vidieť na videoklipoch rapovej scény, ale má za sebou aj klip pre Luciu Bílu alebo Luciu Vondráčkovú. Nám porozprával o záklusí natáčania a jeho projektoch.


MalinyJAM vydávajú nové CD a jeho súčasťou sú aj Šaľania. Hudobná skupina z Trnavy v minulosti spolupracovala s deťmi z hudobného odboru ZUŠ v Šali, v spolupráci pokračujú aj na druhom CD, deti však nie sú jedinými Šaľanmi v zoskupení. Prečítajte si o nich aj vy. Rubrika Predstavujeme tento mesiac skrývy aj článok o šalianskom moreplavcovi Jozefovi Varsányiovi, ktorý svoje zážitky z plavieb prepísal do knihy a pokrstil ju na poslednom mestskom zastupiteľstve tohto roka.

Jozef Vašányi s manželkou pri krste knihy.

ŠIKOVNÉ RUKY

V rubrike Šikovné ruky tento mesiac píšeme o dvoch nerozlučných kamarátkach Lucii Vaššovej a Kristíne Hambalkovej, ktorých okrem iného spája kreativita. Tvoria krásne výrobky zo živice a nielen to. Ich produkty nájdete aj na facebookovej stránke Resine – výrobky zo živice.

Lucia Vaššová a Kristína Hambalková s ich výrobkami.

UDIALO SA

Udialo sa, je meno rubriky, ktorá tento mesiac skrýva smutnú správu o zatvorení stánkov na pešej zóne. Tie na anonymný podnet zatvorili pracovníčky RÚVZ so sídlom v Nitre. Vyhláška im zakazovala predaj občerstvenia cez okienko, lebo nie sú kamennou prevádzkou. Pohoršení stánkari sa bránili. Dnes už vyhláška neplatí, stankári ale prišli o predvianočné tržby.


STRUČNE Z MESTA

V rubrike Stručne z mesta nájdete krátke správy z toho, čo sa udialo v našom meste počas posledného mesiaca, ako príklad uvádzame správu o záchrane artézskej studni na Hornej ulici.


ŠPORT

Nezabúdame ani na športovcov a ich úspechy. V rubrike Šport sa tento mesiac skrývajú články o Pavlovi Kurucovi, ktorému sa podarilo trénovať a sprevádzať bojovníka Ľudovíta Kleina v UFC.


Píšeme aj o šikovnom mladom športovcovi Lukášovi Mórim, ktorému sa darí vo vlnách e-športu, kde sa venuje profesionálnemu hraniu futbalovej hry FIFA, ale aj na ihrisku s kopačkami na nohách.


Šikovné žiačky GJF Šaľa sa zúčastnili medzinárodných školských majstrovstiev v hádzanej v Belehrade, kde sa umiestnili na 7. mieste. Šikovných a úspešných športovcov môžete navrhnúť aj vy, informuje mesto vo výzve na predkladanie návrhov na ocenenie úspešných športovcov, kolektívov, trénerov a funkcionárov za rok 2021. 

Súťažíte? Čo môžete vyhrať?

Okrem toho, že sa v poslednom čísle dočítate o zaujímavých ľuďoch, udalostiach a získate potrebné informácie, môžete vyhrať aj zaujímavé ceny. Tento mesiac máte možnosť vyhrať darčekové balíčky s hrami a reklamnými predmetmi od spoločnosti Duslo, a. s. 

V neposlednom rade sa každý mesiac môžete vy aj vaše deti zapojiť do súťaže Nájdi 5 rozdielov o knihy pre deti i dospelých. Vystrihnite kupón so zakrúžkovanými rozdielmi a doneste/pošlite nám ho na adresu redakcie P. Pázmaňa 19, Šaľa, budova Daňového úradu v Šali. Viac informácií nájdete na našom Instagrame a facebookovej stránke. Knihy pre deti do súťaže venuje oVEčka si číta s nami O. Z.

NÁJDETE NÁS V PREDAJI V CELOM MESTE A OKOLITÝCH DEDINÁCH.

Ak organizujete nejakú akciu, zverejníme vám ju v sekcii Akcie a podujatia na našej stránke zadarmo.  Ak poznáte niekoho zaujímavého, dajte nám vedieť, radi o ňom napíšeme. Buďte našimi ušami a očami, staňte sa aj vy súčasťou Slova Šaľanov. Videli ste niečo, na čo treba upozorniť, neváhajte a kontaktujte nás na email: slovo@slovosalanov.sk alebo na tel. čísle: 031/771 4271.  Kontakty na redaktorov nájdete v sekcii Kontakt na našej stránke.

PREDPLAŤTE SI SLOVO ŠAĽANOV – POŠLEME VÁM KAŽDÉ ČÍSLO DO SCHRÁNKY 

Naši čitatelia majú možnosť predplatiť si Slovo Šaľanov, ktoré im pošleme a nájdu si ho každý mesiac v schránke. Ohláste sa nám a predplaťte si svoj výtlačok Slova Šaľanov. Časopis vám príde na zvolenú adresu poštou a zabalený. Predplatné vám vieme fakturovať a môžete si to dať do nákladov. Nebudete musieť premýšľať, kedy nové číslo vychádza, na žiadne vydanie nezabudnete. Predplatné si viete objednať ako súkromná osoba alebo firma.

Takouto formou môžete pomôcť aj nám, keďže vydávanie tlačeného regionálneho časopisu je stále náročnejšie. Veríme však, že časopis ako je Slovo Šaľanov je v regióne potrebný a Šaľa sa môže pýšiť niečím výnimočným – časopisom vydávaným malým rodinným vydavateľstvom už celých 25 rokov, postaveným na základoch ešte staršieho magazínu, vydávaného dokonca od roku 1987.

Ďakujeme za vašu priazeň.

Zdroj: Archív redakcie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *