Do Šale zavítal prezident Andrej Kiska

do šale zavítal andrej kiska
Čas čítania: 2 min

Pondelok 4. marca 2019 naše mesto prijalo návštevu prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku. Občania spolu s vedením mesta privítali prezidenta na Mestskom úrade v Šali potleskom a tradične po slovensky s čerstvým chlebom z pekárne Toriška so soľou.


privítanie prezidenta Andreja kisku

Tradičné privítanie chlebom a soľou.

Nechýbal ani program, o ktorý sa postarali deti z detského folklórneho súboru Šaľanček.


prezident folklórny súbor šaľa


Prezident sa každému občanovi prihovoril a podal mu ruku, zastavil sa aj pri deťoch zo šalianskej škôlky Detský svet Márie Montessori, ktoré sa s pani učiteľkou prišli pozrieť na hlavu štátu. Milé rozhovory ich potešili.

prezident v šali


prezident s deťmi

uviítanie s občanmi šale - prezident
Každému podal osobne ruku.

Diskutovali o problémoch v regióne

Po privítaní pred MsÚ diskutovali v zasadačke s primátorom Jozefom Belickým a oboma viceprimátormi – Robertom Tölgyesim a Danicou Lehockou o problémoch v meste. „Stretnutie s prezidentom som využil jednak na to, aby som sa pochválil úspechmi nášho mesta – tým, že máme nezamestnanosť v meste i okrese nižšiu ako dve percentá, ale aj tým, že sa nám darí po asi 15-tich rokoch vytvárať prijateľné podmienky na bývanie pre mladé rodiny v podobe výstavby nájomných bytov. Samozrejme, bola to príležitosť aj na to, aby som poukázal na problémy, s ktorými denne bojujeme. Hovorili sme o plavárni, ktorú nechceme nechať zavrieť, no veľa sme skloňovali najmä pojem zdravotníctvo. Prezident mal pochopenie pre náš problém a sám uznal, že „musí byť strašné čakať na sanitku, na pomoc hodinu a pol“. V súvislosti s protestujúcimi lekármi, ktorí odmietajú slúžiť na pohotovosti, ich cez médiá vyzval, aby mysleli v prvom rade na ľudí,“ vyjadril sa na sociálnej sieti primátor Šale Jozef Belický. 


rokovanie s prezidentom


Andrej Kiska sa stretol aj so starostami z okolitých obcí. „Starostovia obcí tiež porozprávali, čo ich a ich obyvateľov trápi. Všade na Slovensku sa boria s problémami, ale mal som pocit, že prístup starostov a prezentované postoje ľudí žijúcich v našom okrese ho príjemne prekvapili.“ dodáva primátor mesta Šaľa. 

Beseda s gymnazistami

Spolu s primátorom navštívil Gymnázium Juraja Fándlyho, kam prešli pešo, aby si prezident prehliadol centrum mesta. Gymnazistov čakala beseda s hlavou štátu, s ktorým sa neskôr odfotili pred školou. Študentom porozprával o svojej práci a skúsenostiach, ktoré získal, následne im poskytol priestor na otázky a diskusiu. Študenti sa nebáli diskutovať ani o najaktuálnejšej téme – prezidentských voľbách. Prezident SR ich v závere besedy požiadal, aby sa po prípadnom štúdiu v zahraničí vrátili späť na Slovensko a pomohli krajine napredovať v rámci EÚ.


gymnazisti s prezidentom šaľa
Gymnazisti s prezidentom.

Rokovanie s najväčším zamestnávateľom v okrese

Poobede čakala prezidenta návšteva Dusla, a. s., najväčšieho zamestnávateľa v okrese. Po krátkom rokovaní s generálnym riaditeľom Dusla, a. s. Ing. Petrom Bláhom si pozrel novú prevádzku Čpavok 4.  Vo velíne podal vyjadrenie pre médiá. „Duslo Šaľa berie svoje postavenie v meste veľmi vážne, podporujú šport, kultúru a majú dobré vzťahy s vedením mesta Šaľa. Rozprávali sme sa ale aj o problémoch, ktoré sú hlavne v školstve. Školstvo nám nevychováva odborníkov, triedy pre chemikov sa už skoro neotvárajú. Diskutovali sme aj o probléme, ktorý má dopad na plánovanie spoločnosti, a to je tak trochu nestabilné prostredie. Zmena minimálnej mzdy, zmena hodnotenia nadčasov – vyvíja nestabilitu, spoločnosť nevie plánovať. Preto si myslím, že je dôležité o zmenách v legislatíve diskutovať aj s veľkými zamestnávateľmi. Držím palce spoločnosti Duslo, a. s,“ vyjadril sa prezident Andrej Kiska.


prezident duslo šaľa

prezident andrej kiska na rokovaní v dusle

kiska stretnutie s duslákmi


Autor: Michaela Harabišová
Foto: redakcia, Robert Lešš

Zanechajte komentár

avatar
  Odber  
Upozornite ma na