Evelínu Korgovú k fotografii priviedla jej mama, fotografie tvorí dušou

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Rodáčka zo Šale mala k fotografii blízko už odmalička kvôli svojej mame Eve Korgovej, ktorá pôsobila ako redaktorka vo viacerých periodikách. Aj ostatní členovia rodiny sa venujú fotografii a motivovali Evelínu, aby sa sama tomuto krásnemu koníčku venovala. 

Vaša mamička bola redaktorkou vo viacerých novinách, bola práve ona vašou motiváciou k tomu, aby ste začali fotiť aj vy? 

Odmalička som mala blízko k fotografii, práve kvôli tomu, že moja mamička bola redaktorkou. U nás doma sa preto vždy veľa fotilo, tvorilo, písalo a skladalo.  Z detstva si spomínam na mamin fotoaparát Olympus a Pentax, ktorým fotila, môj brat vyvolával fotky vo svojej čiernej komôrke. Spoločne sme pomáhali mame vytvárať noviny, takže som fotografiami bola obklopená už od útleho detstva, za čo som vďačná. 


Kedy ste začali fotiť vy? Skúšali ste fotiť už ako dieťa či to prišlo neskôr? 

Po škole som odišla na nejaký čas pracovať do Talianska, kde čas na tvorbu nebol, keď som sa vrátila, rozbiehala masážny salón a učila v jazykovom centre. Masírujem dodnes, fotografovanie je pre mňa koníček.  Neskôr sa mi narodila dcérka, tak sa mi opäť nedalo venovať mojim koníčkom. Fotografovaniu som prepadla úplne počas pandémie. Tak ako mnoho iných som mala čas spomaliť a venovať sa niečomu kreatívnemu. 


Napriek tomu, aká to bola doba, odhliadnuc od všetkého zlého, pre mňa to bolo najkrajšie kreatívne obdobie. Milovala som sa stratiť v zachytávaní záberu aj na 4 – 5 hodín. Fotografovanie je pre mňa úplný relax, vypnutie, FLOW, keď neexistuje nič iné. Moje fotografie vo mne vyvolávajú pokoj ,nežnosť dobrý pocit a budem rada keď sa tieto pocity prenesú aj na ľudí.


Vaša mama nebola jedinou členkou rodiny, ktorý sa venuje foteniu. Fotí aj váš brat, je pre vás inšpiráciou?

Áno, môj brat tiež fotí, k fotke mal rovnako ako ja vplyvom našej mamy blízko a chytilo nás to nakoniec oboch. Bol mi istou inšpiráciou, aby som začala aj ja, nakoľko s fotením začínal ako prvý. Môj najväčší kritik je ale moja 13-ročná dcéra, ktorá ma mimochodom tiež dobré oko na fotenie, zostáva to teda v rodine.  Fotky ukazujem jej, môjmu bratovi a môjmu priateľovi. Od nich dostávam spätnú väzbu. 


Dnes sa už dá na súčasné smartfóny odfotiť krásne fotografie, čoraz viac ľudí preto nepoužíva foťáky, ale vystačí si aj s mobilom. Čo si myslíte o tomto trende? Nahradia alebo nahradili už fotoaparáty v mobiloch foťáky? 

Ja sama používam pri fotení aj foťák v mobile. Ak chcem odfotiť niečo narýchlo, postačí mi aj smartfón. Osobne ale preferujem fotiť s fotoaparátom, s tým  sa viem viac pohrať a fotografia je kvalitnejšia. Na fotenie používam hybridný bridge fotoaparát.


Najradšej fotím prírodu, čo je vidieť aj pri mojich fotografiách, práve prírodné scenérie sú na nich zachytené najčastejšie. 


Vystavovali ste už svoje fotografie verejnosti? Vieme, že koncom roka 2022 boli vaše fotky vystavené v minigalérii Mestského úradu v Šali, ako vnímate túto výstavu? 

Svoje fotografie som ešte nikdy nevystavovala verejnosti, priznám sa, že sama som bola zvedavá, aké budú ohlasy ľudí.  Milo ma prekvapili.  Verím, že fotografie priniesli Šaľanom pekné emócie, trošku krásy, nehy a dobrej energie. Som vďačná za túto novú skúsenosť ,ktorá ma posúva ďalej. 

Zhovárala sa: Michaela Barczi
Foto: Evelína Korgová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *