Ivan Molnár fotí hviezdnu oblohu a doma v Nedede postavil súkromnú pozorovateľňu

ivan molnár
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

S hviezdnou oblohou sa zoznámil už ako dieťa v rodných Seliciach. Spolu so svojím otcom založil v roku 1973 Okresný astronomický kabinet pri Osvetovom stredisku v Galante. Je zakladajúcim členom Slovenského zväzu astronómov amatérov, je členom Magyar Csillagászati Egyesület a Magyar Asztrofotósok Egyesülete v Maďarsku. Na dôchodku sa začal venovať fotografovaniu hviezdnej oblohy a postavil si súkromnú pozorovateľňu v Nedede.

Ivan Molnár po stredoškolskom štú­diu pôsobil niekoľko rokov v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove. „Mal som za úlohu pozorovať zákryty hviezd s Mesiacom, zatmenia Slnka a Mesiaca, úkazy v systéme Jupiterových mesiacov. Tu som získal možnosť študovať astronómiu v rámci diaľkového, dvojročného pomaturitného štúdia astronómie pri Gymnáziu v Hurbanove,“ spomína. 

S astronómiou sa ale zoznámil už ako malé dieťa. Viedol ho k nej jeho otec, ktorý mal vyštudovanú astronómiu a vlastnil ďalekohľad.

„Keď bola jasná obloha, tak sme ju pozorovali často aj so susedmi. Vtedy ma najviac očarovali krátery a pohoria na povrchu Mesiaca, a samozrejme, aj planéty. Na dedine bola dokonale tmavá obloha, nebolo pouličné osvetlenie a kto mal už zavedenú elektrinu, tak ňou šetril a nesvietil zbytočne. Boli to zážitky na celý život,“ hovorí o pozorovaní hviezdnej oblohy z detských čias.

Neskôr spolu s otcom založili v roku 1973 Okresný astronomický kabinet pri Osvetovom stredisku v Galante. 


Amatérskej astronómii sa venuje celý život. Usmerňoval činnosť astronomických krúžkov, prednášal a bol spolutvorcom dvojmesačníka s názvom Astronomický spravodaj. Od roku 2015 sa venuje fotografovaniu objektov hviezdnej oblohy. „Predtým som tiež fotil, ale len sporadicky. Napríklad pri zatmení Slnka a Mesiaca, jasnejšie kométy a Mesiac,“ hovorí o fotografickej činnosti. 

Zábery úplného zatmenia Slnka 

Pravidelne fotí slnečnú fotosféru a posiela údaje do Slovenského centra pre pozorovanie slnka do Prešova. „Nočnú oblohu fotím vždy, keď to dovoľuje počasie a Mesiac. Hlavne sa venujem fotografovaniu supernov a komét, ale aj zaujímavých objektov hlbokého vesmíru, ako galaxie, hmloviny, hviezdokopy a iné,“ rozpráva o objektoch, ktoré najčastejšie fotografuje.


Najviac si cení zábery z úplného zatmenia Slnka, ktoré vytvoril v Maďarsku v roku 1999. „Zvláštne je na tom to, že som fotil klasickým fotoaparátom na film. Vôbec som s tým nemal skúsenosti. Nevedel som či som dobre odhadol clonu, expozičnú dobu. Po vyvolaní filmu som zistil, že sa mi zábery podarili,“ spomína na obľúbený záber jediného úplného zatmenia slnka, ktoré za svoj život videl. 

Vhodné podmienky a technika

Fotografovanie hviezdnej oblohy je pre fotografa veľkou výzvou. V nížinách sťažuje fotografovanie svetelný smog a nevyspytateľnosť počasia, ktoré mnohokrát znemožnia fotografovi fotografovanie.

„Z toho dôvodu mladší kolegovia amatéri vyhľadávajú na pozorovanie vyššie položené miesta, ďalej od veľkých miest. Na Slovensku máme tri miesta s názvom Park tmavej oblohy a to: Beskydy, Veľká Fatra a Poloniny. Na Strednom Slovensku sa dá nájsť tiež dostatočne tmavá obloha,“ hovorí o miestach, kde sa na Slovensku najlepšie fotografuje nočná obloha. 


Je potrebné mať na fotografovanie profesionálnu techniku alebo to zvládne človek aj so základnými objektívmi? Ivan Molnár to vidí jasne.

„Na fotografovanie hviezdnej oblohy postačia aj fotoaparáty so základným objektívom alebo s teleobjektívom. Samozrejme, majú dosť obmedzené možnosti. Na menšie, alebo slabé objekty sú potrebné už astronomické ďalekohľady na montáži s pohonom,“ hovorí. 

Amatéri v súčasnosti využívajú ďalekohľady s diaľkovým ovládaním cez počítač, tablet, alebo mobil. Kvalita použitej techniky a skúsenosti pozorovateľa sú podľa neho rozhodujúcim faktorom pre úspech.


Treba si uvedomiť, že niekedy fotíme objekty, ktoré ani na samotnej fotke nevidieť. Je potrebné vyhotoviť niekoľko sto záberov s celkovou expozičnou dobou až do niekoľkých desať hodín. Fotografovanie ale nekončí pri ďalekohľade. Získaný seriál fotiek treba zložiť a spracovať. Na to slúžia špeciálne programy. Pomocou týchto programov môžeme aj zo slabšieho materiálu urobiť pomerne dobré obrázky,“ rozpráva o procese fotografovania. 

Súkromná pozorovateľňa v Nedede

Na dôchodku si postavil vlastnú súkromnú pozorovateľňu v Nedede, kde v súčasnosti žije. V minulosti žil v Galante, kde na to neboli vhodné podmienky. „Bohužiaľ, aj tu mám obmedzené podmienky, tak na vizuálne pozorovanie, ako aj na fotografovanie. Okolité domy a pouličné osvetlenie mi robia problém. Objekty, ktoré sú nízko nad obzorom nemám šancu vidieť,“ hovorí o podmienkach na dedine.


Staval svojpomocne s pomocou svojej rodiny. Pozorovateľňa má 3×3 metre a výšku 4,5 metra. Ďalekohľad je postavený na betónovom stĺpe, ktorý nie je spojený so základmi budovy. Má výšku 3,5 metra a nachádza sa pod posuvnou strechou, ktorú vie vďaka koľajniciam odsúvať na jednu stranu. 


V súkromnej pozorovateľni má uloženú profesionálnu techniku. „Hlavný ďalekohľad je zrkadlový, typu Schmidt-Cassegrain s priemerom 280 mm, ohniskom 2 800 mm. Druhý ďalekohľad je refraktor (šošovkový) s priemerom 80 mm a ohniskom 600 mm. Sú uložené na spoločnej montáži s diaľkovým ovládaním a automatickým vyhľadaním a sledovaním objektov,“ opisuje techniku Ivan Molnár. 

Svoje fotografie vystavoval aj v Šali

Ivan Molnár vystavoval svoje fotografie hviezdnej oblohy v Šali v Kultúrnom stredisku Večierka minulý rok, v Nedede i vo Vlčanoch. Jeho fotografie zdobia aj steny Obecného úradu vo Vlčanoch. Počas prázdnin uskutočnil verejné pozorovanie s prenosným ďalekohľadom pre mládež mimo pozorovateľne.


Prednášky vzhľadom na súčasnú situáciu nerobí. „Verím, že po zlepšení situácie sa budem môcť venovať aj tejto činnosti. Na oblohe je obrovské množstvo zaujímavých a krásnych objektov. Mojím cieľom je dokončenie Messierovho katalógu, ktorý obsahuje 110 objektov. Zatiaľ mám odfotených viac, ako polovicu. Potrebujem k tomu zdravie a hlavne veľa jasných, bezmesačných nocí,“ predstavuje svoje plány na záver. 

Spracovala: Michaela Harabišová
Foto: archív IM

One Comment on “Ivan Molnár fotí hviezdnu oblohu a doma v Nedede postavil súkromnú pozorovateľňu”

  1. Dakujem ze sa Sala zviditelnila ze aj my co zijeme v iných končinách sveta sa dozvieme o zaujímavých občanoch v Šali. P. Molnár- moc pekne. Zaujímavé.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *