Jubilejný 10. ročník Tvorivého činu roka 2022 pozná svojich laureátov

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

V posledný júnový deň 30. 6. 2023 sa o 18.00 hod. v divadelnej sále DK Šaľa konal jubilejný 10. ročník oceňovania Tvorivý čin roka 2022. Tento rok Komisia kultúry a cestovného ruchu pri MsZ v Šali odovzdala ocenenie v 8 kategóriách. Na akcii spolupracoval s mestom aj Mládežnícky parlament mesta Šaľa. 

Slávnostné odovzdávanie cien sa nieslo v duchu oslavy 10. jubilejného ročníka. Za 10 rokov bolo v našom meste ocenených 79 zaslúžilých občanov za svoju kreatívnu prácu. Pri tejto príležitosti sa na ocenených aj zaspomínalo pomocou videa, ktoré pre udalosť vytvoril Mládežnícky parlament mesta Šaľa. Pozrite sa, ako sa táto udalosť menila počas rokov.

Tvorivý čin roka 2022 si tento rok prevzali ocenení v 8 kategóriách – divadlo, film, etnografia-folklór, tanec, spev, hudba a nechýbalo ani mimoriadne ocenenie.


Kategória divadlo

V kategórii divadlo si krásne ocenenie z dielne Šaľanov odniesol Valentín Kozaňák, talentovaný scenárista, režisér a dramaturg,  je autorom hudby k mnohým predstaveniam, ktoré prezentovali naše mesto na súťažiach a festivaloch u nás i v zahraničí. Nejde o jeho prvé ocenenie Tvorivý čin roka, je už trojnásobným laureátom. V roku 2022 v spolupráci s Celkom malým divadlom v Leviciach režíroval inscenáciu Ako uvariť žabu.

Kategória film

Kategória film tento rok patrila pedagogičke zo Základnej umeleckej školy v Šali, klavíristke a korepetítorke a po novom aj scenáristke a režisérke Miroslave Košíkovej. Pri príležitosti 70. výročia ZUŠ Šaľa vytvorila krátke video, ktoré predstavilo históriu i súčasnosť umeleckej školy. Dokumentárny 20-minútový film Sedemdesiatka a stále mladá bol premieraný pri galavečeri a pozreť si ho môžete aj na YouTube.

Kategória tanec

V kategórii tanec za vynikajúce výsledky Folklórneho krúžku pri ZUŠ v Šali cenu získala Viktória Stúchla. Pôsobí vo Folklórnom súbore Šaľan, psolupracuje s Folklórnym súborom Šaľanček a od roku 2021 vyučuje mladých folkloristov tanec na Základnej umeleckej škole. Pod jej vedením motivuje deti objavovať ľudové tradície.

Kategória etnografia

Kategóriu etnografia, folklór obsadil náš FS Šaľan, ktorí už má za roky pôsobenia zopár ocenení na konte. Šaľanom i iným kútom Slovenska sa v minulom roku predstavili s predstavením „My sme a tu sme“, galaprogramom plným spevu a tanca. Na konci roka 2022 sa ako súbor zúčastnili celoslovenskej postupovej súťaže a prehliadky choreografií folklórnych súborov „Jazykom tanca“. Za ich interpretáciu diela „Pri miľne“ získali zlaté pásmo. Cenu prevzala vedúca súboru Zuzana Nagyová spolu s jej kolegami, ktorí následne predviedli malú ukážku folklóru i na javisku.

Kategória spev

V kategórii spev bol tento rok ocenený učiteľ, spevák a hudobník Zoltán Mikó. V roku 2021 založil spolu s kolegom Petrom Ďurovcom pop-operné spevácke duo La Strada. V apríli 2022 boli hosťom viac ako 15 rokov úspešného programu Festival Italia in Music v štúdiu Lazio TV v Ríme, kde predviedli svoj hudobný talent.

Kategória hudba

Kategória hudba má tento rok dvoch laureátov, ktorých hudobný štýl sa síce líši, ale obaja do hudby dávajú celú svoju dušu. Absolvent ZUŠ Šaľa začínal hrou na klavír, neskôr sa venoval gitare, bicím i spevu. V súčasnosti pôsobí ako spevák a gitarista kapely Small Town Life, ako bubeník ale pôsobil aj v iných kapelách. Mladá garáž presiahla svojimi vystúpeniami na slovenských i zahraničných festivaloch svoju fanúšikovskú základňu a zbiera fanúšikov i v zahraničí. Prvým oceneným je Jakub Spiszak, hudobník, producent za svoj mimoriadny osobný prínos pre hudobnú kapelu Small Town Life.

Druhým oceneným je Denis Kmeťo vystupujúci pod hudoným menom DJ Denisko Šaľanský. Už ako dieťa pôsobil v speváckom krúžku Hviezdička, ako samouk zvládol hru na klávesoch, začal tvoriť vlastné skladby a produkovať hudbu i pre iných umelcov. Už niekoľko rokov pôsobí ako DJ po boku najpočúvanejšej slovenskej ženskej interprétky speváčky Simy. V roku 2022 odohrali v rámci turné k albumu OMG viac ako 100 koncertov. Cenu za Denisa prevzala jeho partnerka Viktória, ktorá sa v jeho mene poďakovala Šaľanom, mestu i jeho mame, ktorá ho v udbe vždy podporovala.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Denisko Kmeťo Šalansky (@deniskosalansky)

Kategória mimoriadne ocenenie

Poslednú kategóriu uzatvorila naša Základná umelecká škola, ktorá pri príležitosti 70. výročia získala mimoriadne ocenenie za 70 rokov aktívnej činnosti v oblasti umenia. Jej brány sa otvorili ešte v roku 1952, začínali s hudobným odborom, neskôr sa pridal výtvarný, tanečný i literárno-dramatický odbor. V súčasnosti má 800 žiakov v rôznych vekových kategóriách a každoročne prispieva k podpore kultúry a tvorbe umenia v našom meste. Cenu si prevzala riaditeľka školy Nora Valentínová.

Laureáti si i tento rok prevezali atraktívne ocenenie z „dielne“  známej štvorice Miro Regitko – Petra Sudorová – Vojto Halász – Dušan Sloboda. Všetkým oceneným gratulujeme a prajeme veľa kreativity do ďalších rokov.

Pozrite si fotografie z jubilejného ročníka:

red.
Foto: Michaela Barczi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *