Kamarátky Lucia Vaššová a Kristína Hambalková tvoria doplnky z epoxidu

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 4 min

Zo živice sa dá vyrobiť všeličo, trendom sa tento rok stali podnosy a iný riad. Kristína Hambalková a Lucia Vaššová, 26-ročné kamarátky sa rozhodli, že napriek tomu, že majú vyštudovanú ekonomiku, budú vo voľnom čase tvoriť práve moderné a dizajnové výrobky zo živice. Tvoria nerozlučnú dvojku od základnej školy a predtým sa venovali najmä maľovaniu a napríklad háčkovaniu.

Kristína sa už niekoľko rokov venuje maľovaniu obrazov, ale aj iným kreatívnym aktivitám, napríklad pleteniu s macramé špagátom alebo string art (obrazy na dreve tvorené pomocou klinčekov a nite, pozn, redakcie). Lucia sa občas vo voľnej chvíli venovala najmä háčkovaniu. Keďže sú obidve kreatívne duše, rozhodli sa, že skúsia niečo nové.

String art z dielne Kristíny

„Kika sa venuje maľovaniu obrazov, chcela skúsiť tvoriť niečo rovnako pekné, ale aj praktické, preto prišla s nápadom, že by sme mohli začať tvoriť výrobky zo živice. Náš prvý výrobok zo živice bol podnos, ktorý sme chceli urobiť úplne jednoduchý, štýlový a svieži, no nakoľko išlo len o pokus, nevyšlo to podľa našich predstáv. Našťastie od vtedy sme sa veľa naučili a zlepšili,“ spomína na začiatky Lucia.


Všetko o práci so živicou sa naučili sami z internetu

Učili sa na základe videí a článkov z internetu. „Človek najlepšie príde na tú správnu techniku tým, že to skúša. A my sme skúšali, veľa. Viacero výrobkov sa nám nepodarilo úplne podľa predstáv. Niekedy sa stalo, že sme chceli niečo vyskúšať, vyšlo z toho niečo úplne iné a v konečnom dôsledku ešte krajšie ako bola naša predstava. V tom je čaro práce so živicou,“ hovoria.


 

Výroba doplnkov zo živice je pre nich relaxom a príjemným trávením voľného času. A čo je podľa nich najťažšie?

„Najťažšie, alebo skôr nemožné, je umyť vyliaty epoxid, haha,“ odpovedajú so smiechom.

Našli si vlastnú techniku, ktorá im vyhovuje

Zo živice tvoria rôzne etažéry, podnosy, podšálniky, lopáriky a dizajnové držiaky na vínové poháre. Pri výrobe používajú akrylové farby, zmiešaný epoxid, silikónové formy, rôzne trblietky, kamienky na dekorovanie a na úpravu používajú brúsku alebo vŕtačku.


„Našli sme si svoju vlastnú techniku, kde na vrstvu epoxidu vytvoríme obraz akrylovými farbami, a ten následne zalejeme ďalšou vrstvou epoxidu. Je to vlastne ručná maľba zaliata v epoxide,“ vysvetľujú techniku, ktorú využívajú pri výrobe doplnkov.


Po novom začali vyrábať aj výrobky v kombinácii materiálov drevo a epoxid. „Zatiaľ sme skúsili vyrobiť nočnú lampičku alebo príručný stolík, no tu sme ešte len na začiatku, takže sa učíme a hľadáme nedostatky,“ priznávajú. Plánujú vyskúšať vyrobiť, napríklad nástenné hodiny z dreva a epoxidu aj väčšie kusy nábytku.

Proces výroby trvá  niekoľko dní

Proces a dĺžka výroby závisí od produktu, ktorý práve ručne tvoria. „Ak ide o etažéry alebo podšálniky proces vyzerá tak, že najprv sa zaleje do silikónovej formy jedna vrstva priesvitného epoxidu, ktorá schne cca 2-3 dni, následne sa robí maľba z akrylových farieb, ktorá tiež musí schnúť minimálne deň a na záver sa robí druhá vrstva epoxidu, ktorá taktiež schne tie 2-3 dni ako prvá vrstva,“ vysvetľujú spoločne proces výroby.

Proces tvorby.

 Po zatvrdnutí epoxidu robia na produktoch záverečné úpravy, ako napríklad zabrúsenie alebo zafarbenie okrajov. Pri výrobe lámp alebo príručného stolíka si museli vytvoriť vlastnú formu z plexiskla a silikónu. „Drevo sme si upravili do požadovaného tvaru, nafarbili a následne zalievali epoxidom. Po zatvrdnutí sme už len brúsili a leštili kým to nebolo podľa našich predstáv,“ hovoria o tvorbe s použitím dreva.

Kristína sa venuje aj maľovaniu.

Nechcú kopírovať štýl niekoho iného

Inšpiráciu hľadajú na internete, ale snažia sa vytvárať výrobky vo vlastnom štýle a nekopírovať tvorbu niekoho iného. „Nápadov máme veľa,“ dodávajú. Z epoxidu sa dajú vyrábať rôzne výrobky od fotorámikov, kľúčeniek, šperkov, cez rôzne podnosy, misy, etažéry až po nábytok a bytové doplnky, ako napríklad stoly či lampy.

Podnosy.

„Nám sa veľmi páči výroba podnosov, ktorej sa venujeme, ale chceli by sme sa zamerať viac na výrobky v kombinácii epoxid-drevo. Dajú sa vyrábať aj vianočné ozdoby, ktoré sme pred Vianocami začali vyrábať aj my,“ prezrádzajú tvorivé kamarátky.

Ide o tímovú prácu

Tvorivý proces prebieha vždy u jednej z nich. Niekedy vyrábajú spolu, inokedy zvlášť, podľa toho, koľko majú voľného času a pracovných povinností. „Poväčšine je to tímová práca, ale pri výrobe etažérov a podnosov sa nám osvedčilo rozdelenie práce tak, že ja zalievam epoxidom a Kika tvorí na epoxid maľby akrylovými farbami,“ hovorí Lucia o rozdelení práce.

Pri práci.

Výrobky z epoxidu sú krehké. Môže sa stať, že sa obijú alebo prasknú, preto je potrebné na ne dávať pozor rovnako ako na výrobky z iných krehkých materiálov. „Nič sa nám zatiaľ nerobilo, ale praskla nám jedna tácka,“ hovoria o škodách.

String art

Okrem výrobkov z epoxidu sa venuje Kristína maľbe, pleteniu, technike macramé, ale aj string artu. O ňom nám povedala niečo viac.

Na tento spôsob tvorenia obrazu som narazila náhodou keď som si vyhľadávala rôzne handmade dekorácie do nového bytu. Hneď ma to zaujalo hlavne kvôli tomu, že som to predtým ešte nikde nevidela a bolo to z dreva, čo sa mne osobne veľmi páči. A tak som si povedala, že to musím vyskúšať,” hovorí Kristína.

String art by definovala ako umenie na kuse dreva. Na drevo, ktoré sa vopred natrie, postupne pribíja malé klinčeky, tak aby vytvorili obrázok, ktorý si predstavuje.  Niekedy si na to vopred pripraví šablónu, aby  zatĺkala čo najpresnejšie. “Nie je určené koľko klinčekov treba použiť, ja sa snažím vystihnúť každý detail, aby bol obrázok čo najpresnejší (napríklad ak ide o zviera),” opisuje proces.

Keď má všetko pripravené, na rad prichádza práca s niťou. Tu je veľmi dôležitá trpezlivosť, hlavne keď sú klinčeky blízko seba a potrebuje medzi ne prevliecť niť alebo ak sa niť roztrhne a musí nejaký kus prepliesť znovu. Niť môže byť akejkoľvek farby a prepletá ju rôzne, či už pravidelne alebo náhodne, podľa vlastnej fantázie. “Prepletám dovtedy, kým nie som spokojná. Chcem, aby bol obrázok, čo najlepšie „vyfarbený“,” dodáva.


Únik z reality

„Chceli by sme v tejto kreatívnej činnosti ďalej pokračovať, vymýšľať nové výrobky a stále sa zlepšovať vo výrobnom procese, aby naše výrobky boli kvalitné, praktické a zároveň pekné na pohľad. Je to pre nás únik z reality,“ dodávajú na záver. Produkty kreatívnej dvojice zo Šale nájdete na facebookovej stránke Resine – Výrobky zo živice

Zhovárala sa: Michaela Harabišová
Foto: archív Lucie a Kristíny

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *