Lukostrelec Jozef Bošanský dosiahol najlepšie umiestnenie Slováka v histórii

lukostrelec šaľa bošanský
banner fantázia
Čas čítania: 3 min

Šaliansky lukostrelec Jozef Bošanský obsadil štvrté miesto v 1. kole Svetového pohára v disciplíne kladkový luk. Dosiahol tak najlepšie umiestnenie Slováka v histórii. 

Bok po boku s profesionálmi

Okrem konkurencie sa musel Bošanský popasovať aj s ďalšími faktormi. „Preteky boli náročné, prileteli sme iba dva dni pred strieľaním. Bolo treba sa vyrovnať s časovým posunom mínus osem hodín, samotné mesto Guatemala City je v nadmorskej výške asi 1500 metrov nad morom, čo tiež ovplyvňuje strieľanie a naladenie luku,“ opisuje podmienky lukostrelec zo Šale.


Pre športovcov nepopulárne 4. miesto ho nemrzí, hoci si uvedomuje, že medaila bola blízko. V súboji o 3. miesto prehral o jediný bod. „Je to pre mňa super výsledok. Bavíme sa o tom, že strelci predo mnou sa venujú lukostreľbe profesionálne. Veľa profesionálov skončilo aj za mnou. Priznávam však, že som aj trochu smutný, že sa mi nepodarilo dostať na medailové umiestnenie.“


Silná konkurencia teda Bošanského nerozhodila, na súťaži mu pomáha koncentrácia, prístup a nastavenie mysle. „Súťažím len sám so sebou, takže ktokoľvek je vedľa mňa, je pre mňa len ďalšia osoba. Či je slávny alebo nie, je pre mňa na súťaži irelevantné,“ hovoril Bošanský médiám po 4. mieste.

Pre náš mesačník svoje myšlienky rozvil:

„Pri strieľaní sa snažím sústrediť iba na to, čo mám natrénované, uzatvoriť sa do mentálnej bubliny a koncentrovať sa iba na jeden najbližší výstrel, ktorý ma čaká. Nepodarený výstrel nemá zmysel riešiť, neviem ho už ovplyvniť, ani vziať späť. Občas sa strelcom stáva, že idú do súboja s veľkým očakávaním a ak sa im nepodaria dva výstrely, rozsypú sa.“

Úspech sa Šaľanovi podaril aj dva týždne pred pretekmi Svetového pohára na európskom Grand Prix v tureckej Antalyi, kde získal zlatú medailu. Toto víťazstvo považuje za jedno zo svojich najcennejších.


5-tisíc na jedny preteky

Okrem výstrelov na tréningu pracuje Bošanský aj na mentálnej stránke. „Predstavujem si stresové situácie, že ma čaká rozhodujúci šíp a podobne. Naopak, keď som na súťaži, snažím sa predstaviť si, že som doma na strelnici a mám iba obyčajný tréning,“ hovorí Šaľan, ktorý bol na začiatku sezóny na 21. mieste vo svetovom rebríčku.

Svoj cieľ dostať sa do prvej pätnástky prekonal, keďže po prvom kole Svetového pohára figuroval na 7. mieste. Stanovil si teda novú métu, prebojovať sa do konca roka do prvej päťky.

 

Sezóna bude pre Bošanského náročná, a to nielen po športovej stránke, ale aj po finančnej. Aby mohol vycestovať do Guatemaly, finančne ho podporil kamarát.

Rozpočet lukostreleckého zväzu je 83-tisíc eur na rok. Súťaže mám hradené podľa streleného limitu. Ja mám A-limit, v plnej výške mám preplatené majstrovstvá Európy a sveta a jedno kolo európskeho Grand Prix. Všetky kolá Svetového pohára a druhé kolo Grand Prix si musím hradiť sám. Kolo v Guatemale ma vyšlo cez 5-tisíc eur, keďže som mal so sebou aj trénera. Na porovnanie Američania mávajú so sebou aj tímového manažéra, fyzioterapeuta a celý podporný tím. Kvôli covid opatreniam navyše svetová lukostrelecká organizácia dvihla ceny ubytovania. V Lausanne, kde je naplánované jedno z kôl Svetového pohára, je cena 240 eur na osobu za noc, v minulosti to bolo okolo 100 eur,“ vymenúva účet šaliansky lukostrelec.

Covidové stresy

Samozrejme, cestovanie na preteky po celom svete sprevádzajú pandemické opatrenia. „Pred každým výjazdom sa musíme dať otestovať, potom prichádzajú hodiny stresu, či bude všetko v poriadku, lebo ak by som vyšiel pozitívny, nemohol by som vycestovať. Tak isto po konci súťaží nás testujú pred odchodom z krajiny. V Guatemale nás testovali v sobotu ráno, výsledky sme mali mať do piatej poobede. Leteli sme o tretej v noci a ešte o jedenástej večer sme nemali výsledky. Prišiel doktor na hotel a priniesol nám ich. Mali sme však chyby v menách a splietol dátumy narodenia, tak sme museli znova čakať. Nakoniec, našťastie, všetko dobre dopadlo, je to však náročné po psychickej stránke,“ tvrdí Bošanský a dodáva, že zatiaľ mu všade stačil negatívny PCR test.


Krajiny, kde by musel absolvovať dvojtýždňovú karanténu, do programu neplánoval. O šalianskom lukostrelcovi je známe, že popri športovaní pracuje v automobilke, a keď chce vycestovať na preteky do zahraničia, musí to riešiť dovolenkou. Zamestnávateľ má však s úspešným lukostrelcom trpezlivosť. „Dokonca sa mi podarilo vybaviť voľno z práce na ME a MS. Dostanem navyše dni dovolenky, aby som mohol reprezentovať,“ zakončuje. Súperi, ktorí dosahujú výsledky na jeho úrovni, podobné problémy riešiť nemusia.

Spracoval: Peter Odráška
Foto: archív J.B.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *