Mesto si pripomína Deň veteránov: Pomník obetiam vojny má 80 rokov

deň veteranov
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Deň 11. november je dňom veteránom, dňom vlčích makov, dňom, kedy si pripomíname obete vojny. V Šali si tento deň pripomíname od roku 2018. Verejnosť  s vedením mesta si uctí  obete vojny položením venca vlčích makov k Pomníku obetiam vojny v Šali. Tento rok nebol výnimkou, aj keď sa pietna spomienka musela zaobísť bez verejnosti. 

deň veteránov šaľa


Počas 1.  svetovej vojny  zomrelo v rokoch 1914 – 1918  minimálne 125 Šaľanov a 11 obyvateľov Veče. Po 2. svetovej vojne na významný šaliansky pomník pribudlo 114 mien Šaľanov, ktorí prišli počas vojnového konfliktu o život.

O 11.00 hod. sa prihovoril prítomným člen Komisie kultúry a a cestovného ruchu pri MsZ v Šali Miroslav Demín, ktorý spomienkový akt organizuje od roku 2018. „Som rád, že si pripomíname tento deň a obete, ktoré si to zaslúžia. Mrzí ma, že tento rok bez verejnosti, ale žijeme v dobe pandémie a je potrebné dodržiavať nariadenia,“ prihovoril sa na úvod.

deň veteránov šaľa1


Nasledoval akt kladenia venca vlčích makov, ten pri pomník položil primátor mesta Šaľa Jozef Belický a predseda Komisie kultúry a cestovného ruchu pri MsZ v Šali Peter Hlavatý. Vlčie maky sú symbolom vojny, kvety vyrastali na hroboch vojakov. Symbolika má pôvod v básni In Flander fields, čo v preklade znamená V poliach Flámska. Táto báseň zaznie každý rok v úvode pietnej spomienky.  Na konci si prítomní uctili pamiatku obetí minútou ticha.

Pomník obetiam vojny šaľa


„Som rád, že si každý rok pripomíname obete vojny, Šaľanov, ktorí sa nikdy nevrátili domov. Ešte stále žijeme vo svete, kde sa na mnohých miestach bojuje. Vážme si mier, v ktorom žijeme. Vyjadrujme úctu tým, ktorí bojovali za náš mier a slobodu,“ vyjadril sa primátor Jozef Belický.

80. výročie Pomníka obetiam vojny

Okrem Dňa veteránov si tento rok pripomíname aj 80. výročie Pomníka obetiam vojny. Obecný úrad v Šali nechal zverejniť v Krajinskom vestníku 1. apríla 1938 verejnú súťaž na stavebné práce s výstavbou pomníka. Súťaž vyhral sochár Koloman Klinda z Nových Zámkov. Práce na zhotovenie schodov a podstavca boli zadané Ing. Jánovi Feketeházymu za 13 632,00 Kč, figurálnu kompozíciu zhotovil spomínaný Koloman Klinda za 19 975,00 Kč. Mestu chýbali financie, samospráva mala k dispozícii iba 31 000 Kč, ostatné peniaze vyzbierali Šaľania.


pomník obetiam vojny šaľa
Fotografia bola vyhotovená 10. 11. 1940. Autor neznámy.

Pôvodným motívom pre pomník mala byť plačúca matka nad hrobom padlého syna. Nakoniec vznikla socha Krista so zraneným československým vojakom. Po zmene režimu prišlo aj k zmene hraníc a  maďarské zastupiteľstvo uznesením rozšírilo realizáciu pomníka.  Socha Kristusa bola doplnená  svätoštefanskou korunou. Táto koruna bola po 2. svetovej vojne odstránená.

„Pomník padlým v 1.svetovej vojne bol slávnostne odhalený spolu s Pamätníkom maďarskej štátnosti (zničený na konci 2. svetovej vojny) 10. novembra 1940. Tento rok si tak pripomíname 80. výročia slávnostného odhalenia a vysvätenia pomníku. Šaľa bola v tom čase súčasťou horthyovského Maďarska. Mimochodom, maďarská armáda obsadila Šaľu (podľa zápisu v mestskej kronike) presne dva roky predtým, teda 10. novembra 1938. Pamätník obetiam vojny bol napokon umiestnený v kostolnej záhrade oproti fare. Pamätník krajinskej zástavy bol inštalovaný v opačnom rohu záhrady,“ hovorí o pomníkoch člen komisie Miroslav Demín.

Red.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *