Na jeseň sa v Šali stretnú naturálni kulturisti na jubilejnom ročníku Victoria Natural Cup 10

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Dňa 7. októbra 2023 sa dvere Domu kultúry v Šali otvoria pre naturálnych kulturistov, ktorí si tu zmerajú sily na jubilejnom 10. ročníku Victoria Natural Cup 10. V Šali sa podobná súťaž neorganizovala dlhých 12 rokov. Organizátor Ján Szilágy by do nášho mesta rád priviedol zvučné mená v naturálnej kulturistike a odprezentoval rodisko úspešných naturálnych kulturistov ako sú Erik Tóth či Koloman Tóth. Nám odpovedal na zopár otázok ohľadom súťaže, na čo sa môžu tešiť návštevníci i pretekári?

Pocta šalianskym legendám

„Myšlienka organizovať podujatie takéhoto typu vznikla v mojej hlave už dávno. Dôvodov bolo viacero. Tým hlavným však bol môj dlhoročný priateľ Erik Tóth, ktorý cvičí u nás v THE GYM Šaľa. Svojimi úspechmi motivoval k súťaženiu aj mňa,“ hovorí o Erikovi organizátor Ján Szilágy.  Ako poctu k jeho víťazstvám a úspechom mu chcel dopriať súťaž na domácej pôde, doma v Šali, aby sa mohol ukázať nielen vo svete, ale aj pred Šaľanmi, s ktorými žije v jednom meste.

Na svojej životnej ceste som stretol množstvo skvelých ľudí, ktorí majú rovnaké sny a ciele, a tak sa mi podarilo stretnúť  ďalšiu legendu z nášho okresu – Kolomana Tótha. Jeho úspechy mi vyrazili doslova dych, a preto som sa rozhodol súťažou v Šali vzdať poctu aj jeho osobe,“ spomína druhú legendu z nášho okresu.  Súťaž takejto veľkosti si podľa jeho slov zaslúži aj samotné mesto.

„Posledná kulturistická súťaž sa tu konala približne 12 rokov dozadu, čo je pomerne dlhá doba na to, akých úspešných športovcov v tomto odvetví v okrese máme.“ 

Pri naturálnej kulturistike si pretekári vyberajú ťažšiu cestu

„Pod pojmom naturálna kulturistika si  môže každý predstaviť aktívnych športovcov a športovkyne, ktorí si vyberajú ťažšiu a náročnejšiu, ale čistú formu vrcholového športu bez podporných látok. Naturálna kulturistika zahŕňa návrat k prírode a k zdravému životnému štýlu,“ opisuje toto veľmi diskutované odvetvie organizátor. Pri naturálnej kulturistike je telo pekne vyšportované do určitých parametrov a veľkosti, pričom sa nestráca prirodzenosť jedinca a na druhej strane je to prejav zdravého vzhľadu.

Jánovým cieľom je vďaka tejto súťaži odprezentovať naturálnu kulturistiku a kulturistiku ako takú väčšiemu počtu ľudí. Šaľanom chce dopriať priamy kontakt s pretekármi a jedinečnú atmosféru, kedy budú môcť fandiť aj domácim súťažiacim a podporiť ich na pódiu z hľadiska divadelnej sály DK Šaľa.

Ide o nominačnú súťaž na Majstrovstvá Európy s medzinárodným zastúpením súťažiacich. V súčasnosti sú už prihlásení pretekári zo Slovenska, Česka, Nemecka, Rakúska a Maďarska. Celkovo bude súťažiť približne 150 pretekárov.  Bude pre nich pripravená estrádna sála, kde sa budú môcť pripraviť, pred kultúrnym domom budú stánky s jedlom a pitím, na ktorých si po súťaži pochutia pretekári, ale k dispozícii počas celého podujatia budú aj pre divákov. „Burgre, donuty, pizza, všetko, čo viem, že po súťaži chce každý pretekár bude zabezpečené,“ hovorí s úsmevom Ján.

Rozvíjanie vzťahov aj potenciálu

Podujatie Victoria Cup v tomto roku oslavuje už svoje desiate narodeniny. Prvé tri ročníky sa uskutočnili v obci Veľký Grob, odkiaľ pochádza i organizačný partner Viliam Rigo, člen ZMOS a starosta obce Veľký Grob. „Našim zámerom do ďalších ročníkov je rozvíjať súťaž na najvyššiu možnú úroveň, a to s cieľom stať sa čo najznámejším celoslovenským podujatím. Vďaka skúsenostiam z organizovania Majstrovstiev Sveta i Európy rozumieme dôležitosti korektného jednania. Preto si za prioritu kladieme udržiavanie kvalitných a prínosných vzťahov so sponzormi, mestom, verejnosťou i súťažiacimi,“ opisujú svoje plány.

Ceny odovzdajú úspešní Šaľania

Výsledky našich športovcov žnú úspechy po celom svete. V Šalianskom regióne máme zastúpené mnohé zvučné mená medzi pánmi i dámami, ktorí sa plánujú zúčastniť súťaže aj na domácej pôde.

Odovzdávanie cien bude spojené s prezentáciou nášho mesta a úspešných ľudí v ňom, a to nielen športovcov. „Chceme, aby ceny odovzdávalo vedenie mesta, šalianski umelci, športovci a úspešní ľudia,“ dodáva na záver Ján.

 


Lístky nájdete v predpredaji na predpredaj.zoznam.sk, alebo si môžete so Slovom Šaľanov zasúťažiť u nás na Facebooku.

Michaela Barczi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *