Na Paralympijských hrách v Tokiu má svoje špeciálne postavenie aj Šaľa

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Na Paralympijských hrách, ktoré začali tento týždeň v Tokiu, má svoje špeciálne postavenie aj Šaľa. Maskotom slovenského paralympijského tímu (SPT) je postavička zajaca s názvom Toki. Vytvoril ju 14–ročný Patrik Čerňan zo Špeciálnej základnej školy internátnej v Bytči. Do súčasnej podoby jeho námet prekreslil šaliansky výtvarník, ilustrátor, grafik a karikaturista Miroslav Regitko. Okrem základného motívu ho rozkreslil do všetkých športov, v ktorých sa na paralympiáda v Japonsku predstavia slovenskí reprezentanti.

„Vážim si dôveru, ktorú do mňa vložili a teším sa z nadšenia a práce detí. Troškou som prispel i ja,“ hovorí Slovu Šaľanov Regitko. S Paralympijským výborom spolupracuje už niekoľko rokov. „Je to spolupráca Združenia korytnačky a SPP,“ vraví. Každoročne tiež – okrem posledných dvoch rokov zasiahnutých Covidom – chodí maľovať na Medzinárodný deň detí deťom do sanatória v Kováčovej a na podujatie pre deti pod názvom Paráda, ktoré tiež organizuje Slovenský paralympijský výbor.

Maskot SPT Tokio 2020 sa zrodil v XX. ročníku výtvarnej súťaže „Mesiac detskej tvorby“, ktorú organizuje partner slovenského paralympijského tímu SPP v spolupráci s Nadáciou SPP, občianskym združením Korytnačky a Slovenským paralympijským výborom. Táto súťaž je určená pre telesne a duševne znevýhodnené deti bez ohľadu na vek či diagnózu. Cieľom projektu je podnietiť zdravotne znevýhodnené deti k tvorivosti a prispieť tak k ich integrácii do spoločnosti. Do vlaňajšej súťaže sa zapojilo vyše 4000 detí z celého Slovenska.

Obrázok maskota, ktorého nakreslil 14–ročný Patrik Čerňan zo Špeciálnej základnej školy internátnej v Bytči.

Postavička Toki je v poradí už deviatym maskotom paralympijského tímu, ktorý sa zrodil v spolupráci SPV a SPP. Prvým maskotom paralympijskéhjo tímu bol v Aténach 2004 tigrík Tigi. Po ňom nasledovali vtáčik Fubi (ZPH Turín 2006), dráčik Drago (PH Peking 2008), sobík Bobo (ZPH Vancouver  2010), kocúr Tomi (PH Londýn 2012), vločka Snežko (ZPH Soči 2014), papagáj Parádko (PH Rio 2016) a lišiak Tom (ZPH Pjongčang 2018).  Všetky pochádzali z námetov malých výtvarníkov v spomínanej detskej súťaži. Pri Riu, Pjongčangu a Tokiu ich do súčasnej podoby prekreslil Miroslav Regitko.

Maskoti z minulých paralympiád.

Miroslav Regitko (* 1965 Hnúšťa-Likier) študoval voľnú grafiku a knižnú ilustráciu u profesora Dušana Kállaya na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1989 – 1995). V súčasnosti žije a tvorí v Šali – Veči. Vyše 30 rokov ilustruje detský časopis Fifík. Ilustroval tiež vyše sto titulov kníh a učebníc pre deti.

(ml)
Zdroj foto: paralympic.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *