Nový župan príde aj do Šale, chce odbremeniť dopravu z miest a obcí

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Novozvolený nitriansky župan Branislav Becík príde do Šale. Slovu Šaľanov povedal, že po tom, ako sa ujme funkcie, navrhne stretnutia primátorov a starostov v kraji. „Župan je premiérom kraja, on nie je podriadený vláde, ale jej partnerom,“ hovorí. V okrese Šaľa by malo byť jedno z regionálnych zasadnutí zastupiteľstva samosprávneho kraja, ktoré plánuje vo všetkých siedmich okresoch župy.

Hovoríte, že kraj sa musí „intenzívne rozvíjať a nie stagnovať“ – prečo podľa vás stagnuje? ako sa môže rozvíjať?

Nitriansky kraj už dlhodobo stagnoval. Vidíme to na rozpadnutých cestách a mostoch. Najkritickejšie úseky ciest treba bezodkladne opraviť, náš kraj má len jeden jediný most vo vyhovujúcom stave. Nemôžme ľudí z obcí odrezať od miest. Mať rezervu na fonde, ktorá rokmi stratila hodnotu, občanom Nitrianskeho kraja lepší život neprinesie.

Župan je premiérom kraja, on nie je podriadený vláde, ale jej partnerom. Ja sľubujem občanom, že pôjdem pre ich lepší život v kraji aj nad rámec svojich kompetencií. Náš kraj má silné tradície a vysoký potenciál a ja ho budem budovať do prosperity.

Po 21 rokoch nastupujete po Milanovi Belicovi, čo chcete priniesť nové?

V prvom rade ďakujem pánovi Belicovi, bol to môj učiteľ, no sami obyvatelia si tieto voľby uvedomili, že už je čas odovzdať žezlo. A ja im všetkým za ich voľbu energicky zmeniť náš Nitriansky kraj ďakujem.

V prvom rade urobím celkový audit župy, je potrebné vedieť, ako na tom naša samospráva naozaj je. Od prvého dňa si vyhrniem rukávy a začnem robiť pre našich obyvateľov. Som presvedčený, že tak, ako za mňa hovoria moje výsledky v Dvoroch nad Žitavou, kde som bol osem rokov starostom, mám aj čo odovzdať celému Nitrianskemu kraju, každej obci a mestu.

Pomocná ruka musí prísť z hora, z kraja. Kraj musí byť bližšie k ľuďom a tak v každom okresnom meste zriadim kamennú kanceláriu s kvalifikovaným personálom pre pomoc čerpať finančné prostriedky z Európskej únie. Župan musí vedieť pomáhať a ja takým budem, pomôcť mestám, obciam a lokálnym podnikateľom.

Medzi menšie okresy Nitrianskeho kraja patrí okres Šaľa, ako ho poznáte, resp. poznáte poslancov, ktorí budú zastupovať okres v krajskom „parlamente“ a spolupracujete s niekým zo Šale?

Dovoľte mi v prvom rade pogratulovať pánovi primátorovi Jozefovi Belickému. Ja chcem ľudí spájať, je pre mňa na mieste po volebnej noci a demokratickom rozhodnutí občanov, nemyslieť na stranícke tričká. Dosť bolo svárov a spoločenských kríz.

Župan má v kraji zmeniť veci k lepšiemu a na problémy hľadať efektívne riešenia. Iba v spolupráci sa rodí prosperita, preto je dôležité, aby sme v kraji ťahali za jeden povraz. Moje dvere sú preto otvorené a ruka podaná každému jednému primátorovi, starostovi, alebo poslancovi, ktorý myslí na dobro svojich obyvateľov.

Náš kraj sa musí stať pre obyvateľov atraktívnym regiónom pre život a to dosiahneme iba vtedy, ak sa spojíme a vzájomne si budeme pomáhať.

Priorít bude určite viac, v rozhovoroch i vyjadreniach ste uvádzali, že jednou z najväčších je doprava. Ako sa staviate k myšlienke obchvatu v Šali?

Stretol som sa s ministrom dopravy pánom Doležalom k problematike dopravy v našom kraji. Od prvého momentu začneme pracovať na tom, aby sme odbremenili a odklonili dopravu z našich miest a obcí.

Kedy sa chystáte prísť po prvýkrát do Šale a okolia?

Župan musí pravidelne komunikovať so všetkými mestami a obcami vo svojom kraji. Navrhnem pravidelné stretnutia primátorov a starostov v našom Nitrianskom kraji.Zabezpečím regionálne zasadnutia zastupiteľstva samosprávneho kraja vo všetkých okresoch, tak aby sme rovnomerne riešili problémy celého kraja.

(ml)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *