Od januára sa v Šali obnovuje poplatok za rozvoj: Poslanci schválili nižšie sumy

poplatok za rozvoj šaľa
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

V Šali od januára budúceho roka opäť zavedú poplatok za rozvoj. Vyplýva to z materiálu, ktorý schválili poslanci Mestského zastupiteľstva na poslednom zasadnutí. Pôvodný návrh neprešiel, poslanci schválili nižšiu sumu. 

V Šali poplatok po prvý raz schválili na jeseň 2019. Radnica ho vyberala od januára 2020. Za ten čas radnica vybrala čiastku 18 169 eur. Minulý rok v novembri však mestskí poslanci rozhodli, že poplatok zrušia, „nakoľko v čase pandémie negatívne pôsobil na rozvoj mesta.“

Pôvodný návrh neprešiel

Pri poplatku je predmetom dane pozemná stavba, na ktorú bolo vydané stavebné povolenie. Pôvodný návrh, ktorý určoval čiastku 10 eur/m2 pre fyzické osoby a 20 eur/m2 pre právnické subjekty, neprešiel.

Viceprimátor Šale Róbert Tölgyesi podal poslanecký návrh, v ktorom navrhol zmenu poplatku na 5 eur/m2 pre fyzické osoby a 10 eur/m2 pre právnické subjekty. „Niektoré obce majú vysoké poplatky za rozvoj. Som rád, že prešiel môj návrh, pretože si myslím, že nie je ešte ideálna doba na to zvyšovať poplatky, lebo na to doplatí iba obyčajný človek,“ povedal pre médiá viceprimátor Róbert Tölgyesi. Návrh nakoniec prešiel a platiť bude od januára 2021.

Niektorí poslanci s nižším návrhom nesúhlasili

Proti návrhu sa postavili viacerí poslanci. Jedným z nich je Peter Andráši. „Ceny všetkého stúpajú a mesto potrebuje financie na opravy chodníkov, osvetlenia a iné služby, ktoré sa v meste vykonávajú. Mnohé dediny majú vyšší poplatok, ako bol v pôvodnom návrhu. Preto som ja osobne bol za to, aby sa schválil pôvodný návrh, a to 10 eur pre fyzické osoby a 20 eur pre právnické subjekty. Sám nerozumiem, prečo bol poplatok vôbec zrušený, podľa mňa nejde o tak veľkú čiastku, ktorá by občanov zaťažila,“ vyjadril sa pre médiá Peter Andráši, poslanec MsZ v Šali.

S rovnakým názorom vystúpil aj poslanec Tomáš Mészáros. „Súhlasím s pôvodným návrhom, nejde o veľké sumy. Ide o jednorazový poplatok, ktorý občan zaplatí. Momentálne sa prijal návrh s nižšou sumou, osobne si myslím, že o rok sa tu znova stretneme a budeme to zvyšovať,“ vyjadril sa Mészáros.

Občania v Šali tak od januára zaplatia za stavbu na bývanie 5 eur/m2, za pôdohospodárske stavby, priemyselné stavby, stavby na podnikanie a ostatné stavby 10 eur/m2.

red.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *