Otváracie hodiny na cintorínoch v Šali a Veči sa kvôli sviatkom predĺžia

cintorín šaľa otváracie hodiny
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

S blížiacim sa Sviatkom všetkých svätých, vedenie mesta Šaľa oznámilo občanom, že cintoríny v Šali a v mestskej časti Veča budú otvorené pre občanov dlhšie. Pri cintorínoch budú umiestnené veľkokapacitné kontajnery určené na odpad z čistenia hrobov. Okolie cintorína prešlo pred sviatkami úpravou.

Mnohí sa počas dušičiek chystajú na cintorín upratať hroby zosnulých a zapáliť im sviečku. Kvôli pracovným povinnostiam sa na cintorín niektorí občania dostanú až vo večerných hodinách. Z tohto dôvodu radnica každoročne predlžuje otváracie hodiny cintorínov v našom meste. Tento rok nebude výnimkou.

Cintorín v Šali a v mestskej časti Veča bude od 25. 10. do 30. 10., pred samotným Sviatkom všetkých svätých, otvorený v čase od 8.00 do 20.00 hod. V dňoch 31. 10. a 1. 11. budú šalianske cintoríny otvorené ešte dlhšie, a to od 8.00 do 22.00 hod.

MHD zadarmo

Počas sviatku 1. 11. budete môcť cestu na cintorín využiť MHD zdarma. „V súvislosti s dušičkami už niekoľko rokov podporujeme aj hromadnú dopravu, aby si tak ľudia uľahčili dopravu a netrávili čas hľadaním parkovacieho miesta pred cintorínom. Jazda mestskou hromadnou dopravou preto bude 1.11.2021 celý deň bezplatná,“ informuje Erika Kollerová, hovorkyňa mesta Šaľa.

Posilnené hliadky mestskej polície

Zvýšená bude aj bezpečnosť, hliadkovať budú na oboch cintorínoch mestskí policajti. Tí upozorňujú občanov, aby si nenechávali cennosti v aute na viditeľnom mieste a dávali si pozor na osobné veci.

Po sviatkoch začnú budovať kolumbáriá

Po sviatkoch plánuje mesto začať so stavebnými prácami na novom kolumbáriu. Do konca roka by na šalianskom cintoríne mali pribudnúť dve nové urnové steny so 48 schránkami. Nachádzať sa budú v blízkosti tabule s menami zosnulých osobností Šale.

Vizualizácia projektu kolumbária

Mesto plánuje začať s terénnymi prácami ešte pred sviatkami. Súčasťou projektu je aj vybudovanie prístupového chodníka a pochôdznej plochy zo zámkovej dlažby. Vymení sa zámková dlažba aj pred vstupom do obradnej siene domu smútku. Informovalo mesto. Viac informácií nájdete tu.

Skrášlený vstup do cintorína v Šali

Počas tohto týždňa sa areály oboch cintorínov kosili. Úpravou prešiel pred sviatkami aj vchod do šalianskeho cintorína.  Mesto získalo z Nadačného fondu Tesco v Nadácii Pontis 1 300 eur, z ktorých zakúpilo  90 kríkov, 9 stromov a mobiliár.


Terén pred vstupom upravili, pribudla aj lavička a smetný kôš. „Radnica sa rozhodla za pomoci dobrovoľníkov oživiť aj záhon na druhej strane chodníka. Pomôcť s prácami prišli aj z OZ Petra Bošňáka, ľudia bez domova z Krízového centra a s prípravnými prácami pomohli aj študenti z Mládežníckeho parlamentu Šaľa,“ informovala radnica. Projekt bol podporený z z grantového programu Vy rozhodujete, my pomáhame.


Druhý záhon pred vstupom na šaliansky cintorín ožije vďaka daru miestneho kvetinárstva, ktoré darovalo mestu a dobrovoľníkom tri žlté chryzantémy.

mh
foto: mesto Šaľa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *