Kapela Our Stories vystúpila na najväčšom slovenskom festivale

our stories
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

O tejto mladej kapele sme už raz písali v tlačenej verzii Slova Šaľanov,  po troch rokoch prichádzajú na scénu znova, ako kapela, ktorá dostala možnosť zahrať si na najväčšom slovenskom festivale – Pohoda. Trojica mladých hudobníkov v zložení Benjamín Beni Starý (gitara), Tomáš Kompaník (basgitara) a Jakub Spiszak (bicie) funguje v tomto zložení od roku 2015.

Poslednýkrát ste sa v našich novinách objavili pred troma rokmi. Čo sa za ten čas zmenilo a čomu sa venujete dnes?

Personálne zmeny sa, našťastie, neudiali žiadne, čo bolo dovtedy zvykom. Aj keď sme sa stihli rozpadnúť asi 150-krát, zakaždým z iného dôvodu, pretrvali sme a fungujeme ako jeden organizmus. Odohrali sme veľa koncertov, získali rôzne pozitívne aj negatívne skúsenosti, vydali singel a stihli napísať a zahodiť kopec skladieb. Mali sme asi pol roka pasívne obdobie, kedy sme sa nevedeli chytiť nite. Ale po každej búrke vyjde slnko, a to naše vyšlo začiatkom tohto roka, opäť sme našli ten dlho stratený entuziazmus voči tomu čo robíme a nakopol to aj záujem ľudí.

V roku 2018 ste v Pekle krstili debutové EP, aký úspech ste s ním zaznamenali?

Je pravda, že odvtedy pretieklo Váhom veľa vody, no to neznamená, že sme zanevreli na všetko. Naše EP sa točilo chvíľu v českom rádiu Wave a pomohlo nám pritiahnuť záujem rôznych ľudí, ktorí nás potom volali hrať na akcie alebo s nami chceli spolupracovať. Našli sme si kopec kamarátov a našlo sa aj zopár bláznov, čo to fakt žrali a nevynechali ani jeden koncert. Stále sa však bavíme o prostredí nejakého undergroundu, ktorý síce má široké siete, no na Slovensku je relatívne malý a mimo Bratislavy a niektorých ďalších miest v podstate ani neexistuje. Môžeme však povedať, že v tejto komunite sme pomerne známe meno a sme radi, že môžeme byť jej súčasťou.


Definujete sa ako post – rocková kapela, ako by ste vysvetlili čitateľom, čo od vašej hudby môžu očakávať, čo v nej nájdu?

Ak by sme mali vytrhnúť krátku definíciu z wikipédie, tak post – rock je hudba, ktorú hrá tradičná gitarová kapela(basa, bicie, gitary, plus môžu byť klávesy, vokál), no nemá s tradičným rockom veľa spoločného. Tým pádom sa neriadime žiadnymi šablónami, dokonca nemáme ani spev. Nedefinovali by sme sa len ako post – rock. V prístupe sme tupí pankáči, lebo ak sa môže dačo niekedy pokaziť, tak u nás sa to kazí s exponenciálnym číslom tri. Nakoľko je každý z nás z iného hudobného prostredia, ťaháme do našej hudby aj veľa iných žánrov, ako napríklad math rock, psychedelickú hudbu, black metal, hardcore aj punk. Nemáme predstavu, ako bude skladba vyzerať, až dokým nie je hotová, čo je úplne super, lebo neexistuje žiadna komfortná zóna, v ktorej by sme sa mohli usalašiť a nepohybovať sa mimo nej. Na našej hudbe je fajn to, že si ju každý môže vykladať subjektívne, a že pre každého môže mať skladba úplne iný význam. Názov je len „nástrel“ na nejaký pocit, no ostatné je na poslucháčovi.

Hovoríte, že vo väčšine miest na Slovensku váš štýl hudby nie je rozšírený,  kde zvyknete najčastejšie hrávať?

Čo sa týka koncertov, nikdy sme neboli mimo Slovenska a v poslednej dobe sme sa pohybovali v bratislavských kluboch. Hrali sme dvakrát na post – rockovom festivale whoneedslyrics?!, na festivale AKM v NMnV, čo je multižánrový festival, Family Feste Open Air, ktorý sa zameriava na tvrdšie žánre nielen lokálnej scény, ale aj zahraničia. Naposledy Pohoda. Na tohto ročnom zozname máme ešte Festival Končiny, čo je bývalý Vúdstock a Hviezdne Noci v Bytči.

Pohoda, ako najväčší slovenský festival, bol pre vás určite významným zážitkom, ako ste sa tam dostali, a aké pocity vo vás zostali po vystúpení?

Pohoda je slovenský festivalový strop v mnohých ohľadoch. Dôkazom sú aj rôzne zahraničné ocenenia a referencie. U nás sa jej možno trochu približuje Grape, ale tam sme nikdy neboli, čiže to nemôžeme hodnotiť. Dostali sme pozvanie, aby sme hrali v Garáži, čo je malý stage pred hlavným pódiom, kde sa začína hrať, keď dohrajú všetci headlinery. Bola to skvelá skúsenosť, hlavne to, že sme asi nezažili nikdy predtým takú energiu, aká bola tam. Aj keď je garáž relatívne malá, vonku stálo aspoň ďalších 150-200 ľudí. Pokojne to môžeme zhodnotiť z našej strany ako jeden z najlepších koncertov.

Koncert v garáži na Pohode

Teraz ste určite nabití energiou, plánujete ju využiť na tvorbu nového albumu?

Momentálne intenzívne koncertujeme a chystáme sa do štúdia nahrať náš debut, ktorý by mohol vyjsť začiatkom ďalšieho roka. Chystáme sa tiež skúsiť aj nejaké Showcase festivaly (akcie, kde sa predstaví veľké množstvo menej známych kapiel, na ktoré sa tam prídu pozrieť ľudia z branže, vydavatelia, majitelia nahrávacích spoločností a organizátori hudobných festivalov). Okrem toho robíme nový merch, a hlavne novú muziku, nech to netrvá znova tri roky.

Autor: Michaela Harabišová

Foto: Werdza photography

One Comment on “Kapela Our Stories vystúpila na najväčšom slovenskom festivale”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *