Patrik Bora: Točil klipy pre Rytmusa a P.A.T.a

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 4 min

Meno Patrika Boru bude Šaľanom pomerne známe vďaka jeho otcovi Štefanovi Borovi. Jeden z prvých kameramanov v Šali, ktorý natáčal svadby a oslavy v čase, keď sa video ešte nestrihalo, jeden z prvých, ktorí vlastnili počítač, vďaka čomu začal tie videá strihať. Filmoval takmer celý svoj život a obyvatelia Šale ho poznali ako vysokého, milého pána, ktorý vždy odviedol dobrú prácu. Svoje remeslo preniesol aj na svojho jediného syna. Patrik momentálne pôsobí v Prahe pre produkciu Tvision, venuje sa točeniu klipov a rôznych reklamných spotov. My sme ho vyspovedali a zistili sme, ako ho otec presvedčil, že kamera a fotoaparát nie sú až také zlé, a taktiež ako mu to pomohlo na jeho ceste k tomu, čo robí dnes.

Točenie videoklipu s Rytmusom na šalianskom sídlisku

Patrik, je pravda, že si zo začiatku nejavil žiaden záujem o kameru?

Áno, bol som ešte malý chlapec a vstávať v sobotu ráno a ísť s otcom chystať všetko na točenie sa mi naozaj nechcelo. Vždy som si hovoril, toto by som nemohol robiť. Otec ma k tomu vždy viedol, stále ma volal, nech mu pomôžem pripraviť veci, nech si vyskúšam to a to, mňa to nikdy nelákalo. Na strednú školu som chodil do Nitry na stavebnú, nič spoločné s kamerou alebo fotografovaním. Neskôr, keď som mal 18, ma začalo baviť fotenie, začal som otca otravovať. On sa tešil, že mám konečne záujem, bolo to síce len fotenie, ale aj tak mal radosť a kúpil mi na narodeniny môj prvý fotoaparát. Zo začiatku som fotil úplne všetko, neskôr som sa do toho dostal a začal som experimentovať. Prvé lepšie a technicky náročnejšie fotky som fotil pre kamarátov z Real & Rare, na základe toho som sa k nim neskôr pridal a stali sme sa komunitou mladých umelcov. Ľuďom sa to páčilo a myslím si, že to nebolo až také zlé, ku kamere som sa dostal neskôr, keď som si vyskúšal niečo natočiť na fotoaparát.

Otec ťa učil základy a neskôr si s ním začal chodiť aj natáčať, bavilo ťa to? Videl si v tom budúcnosť?

Točenie ma bavilo, ale vedel som, že nechcem točiť len svadby, oslavy a stužkové ako otec. On mal na to svoj pohľad a ja som do toho začal prinášať prvky, ktoré som videl v zahraničných videách. Jeho táto práca napĺňala, ale ja som sa videl trošku inde, nemali sme rovnaký pohľad na kamerovú techniku. On s tým začínal v 90. ro­koch a bol staršia škola. S chalanmi z Real & Rare sme začali točiť klipy pre mladým umelcov, pre kamarátov. Začali sme bez ničoho, všetko sme si hradili sami, benzín, techniku, všetko. Ja som bol kameraman a Filip Zagata strihal. V tejto zostave pôsobíme aj dnes v Prahe, kde pracujeme s produkciou Tvision. S Filipom si dobre rozumieme a vieme, čo od seba očakávať. Je dobré nájsť si niekoho, kto pochopí prácu toho druhého a vždy dodá výsledok, s ktorým budem spokojný. Pri točení klipov nastávali rôzne situácie, ktoré nám vždy niečím pokazili plány. Policajti, majitelia priestorov a podobne. Keď sme začínali, robili sme všetko podľa seba, nezaujímalo nás nič, chceli sme to mať podľa nás, dnes, už si dávame pozor na to, ako je čo spracované a kam ideme. Už sme do toho pridali aj trošku profesionality.

So svojim kolegom Filipom Zagatom

Točili ste klipy pre kamarátov, neskôr si vás začali volať aj iní umelci, kto bol pre vás prvým veľkým menom?

Spolu s Filipom Zagatom sme si vždy rozdelili prácu, ale všetko spolu súviselo, aj v časoch, kedy sme točili na jeden foťák s dvoma objektívmi, ale aj dnes, keď máme k dispozícii lepšiu techniku. Osobne si myslím, že to nie je ani tak o technike, ale o tom, čo do toho dáš, ako originálne to spracuješ, čím zaujmeš ľudí. Aj dnes nám chvália staršie klipy, keď Filip strihal na počítači, ktorý viac nešiel ako išiel, ale ľudom sa ten výsledok páčil viac ako dnešné „veľké“ klipy, lebo zaujal nápadom. Prvé veľké meno bol určite Patrik Vrbovský, teda Rytmus. Videl našu prácu a zapáčilo sa mu to. Zavolal mi, keď som bol na ceste do Prahy, že by sme spolu mohli niečo vymyslieť. Samozrejme, som sa tešil, bola to výzva, spolu s Filipom sme s ním spolupracovali na niekoľkých veciach a určite nás to zviditeľnilo, ale my sme si nikdy nezakladali na veľkých menách, dôležitá je odvedená práca a zostať nohami na zemi. Filip musel niekoľkokrát videá upravovať, aby bolo všetko dokonalé, Rytmus je veľký detailista a potrpí si na kvalite. Zo Šale a okolia sme točili klipy pre väčšinu chalanov, ktorí sa snažia preraziť vo svete rapu, napríklad P.A.T., tomu sa teraz veľmi darí. Klip na pesničku „Nepriestrelní“ je doteraz jeden z tých, ktoré nám ľudia veľmi chvália. S týmto chalanom máme viac úspešných vecí, ktoré majú milióny pozretí na YouTube. Okrem toho som spolupracoval s produkciou 9LITER FILMY, ktorí teraz vyhrali filmovú cenu v New Yorku.

Chcel by si sa venovať len tvorbe videoklipov alebo sa vidíš aj v niečom inom? Kde hľadáš inšpiráciu?

Nemyslím si, že budem robiť stále len klipy, dnes sa na Slovensku začína preberať trend z Ameriky, na kvalitu klipov sa už nekladie až taký dôraz. Môže to byť pokojne aj nekvalitne natočené, ale musí to zaujať. Osobne si ale myslím, že pre mňa je budúcnosť reklama, reklamné spoty. Video je budúcnosť v rámci reklamy. Inšpiráciu hľadám hlavne na internete, kde je všetko. Rôzne videá na YouTube, rôzni kameramani. Nakoniec to prehodím do svojho sveta, pridám pár vecí a je to. Dôležité je ešte chodiť s otvorenými očami a všímať si veci naokolo. To ma najviac inšpiruje, však aj naše dva najúspešnejšie klipy sú točené na Jazernej ulici, ktorú všetci Šaľania veľmi dobre poznajú. Našťastie dnes môžeme sledovať „know how“ aj od tých najlepších zo svetových produkcii. Na Slovensku, ale aj v Česku máme tiež dosť kvalitných video tvorcov, ktorým fandím, a od ktorých sa dosť vecí aj učím naživo.


Aké máš plány do budúcnosti?

Momentálne pôsobím v Prahe, kde si ideme s Filipom rozbehnúť svoju vlastnú videoprodukciu. Oslovili nás rôzni umelci, s ktorými ideme točiť videoklipy, čo nás veľmi teší. V pláne mám ku koncu roku natočiť krátky hraný film, keď­že som už videl od ľudí z branže rôzne techniky, ktoré by som rád využil a priniesol ich do filmu. Nič veľké, žiadny Holywoodsky rozpočet, klasicky ako doteraz, všetko svojpomocne.

Rád by som prispel svojou prácou aj mestu Šaľa, v príprave mám jedno promo video, kde ukážem zaujímavosti a krásy mesta a blízkeho okolia iným spôsobom. Pre Šaľu som už nafotil aj fotografie do knihy, ktorá vyšla minulý rok. Rád by som spolupracoval aj s miestnymi podnikateľmi, ktorí majú zaujímavý nápad alebo biznis a radi by sa s tým s ľuďmi podelili vo forme pekného reklamného spotu. Je toho dosť čo by som ešte povedal, ale na záver by som chcel poďakovať rodičom, že ma k tomuto viedli a hlavne svojmu otcovi, že mi ukázal cestu, na ktorej som sa našiel.

Zhovárala sa:  Michaela Harabišová
Foto: archív Patrika Boru

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *