Šaľa zabezpečí zimnú údržbu komunikácii dočasne s rovnakou firmou ako v minulosti

zimná-údržba-šaľa
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

V Šali, ktorá dnes zažíva prvé väčšie sneženie, zabezpečí zimnú údržbu rovnaká firma, ako doteraz. „Ide o spoločnosť INEX – Hausgarden z Močenku. V meste sme objednali jej služby. Platiť to bude od 1. decembra do 15. marca 2022,“ informoval Slovo Šaľanov Miroslav Políček, referent dopravy a technických činností Oddelenia stratégie a komunálnych činnosti Mestského úradu v Šali.

Zmluvu o poskytovaní služieb zverejnilo mesto na svojej webstránke. 

Zimná údržba komunikácii sa začína tradične okolo polovice novembra. V Šali termín začiatku podľa Políčeka posunuli na začiatok decembra. „Bolo teplé počasie, preto sme sa rozhodli, že nie je potrebné navyše platiť pohotovostnú službu,“ vysvetlil Políček. Zimnú údržbu v meste zabezpečujú celkovo na 45 kilometrov komunikácií.

Firma z Močenku zabezpečovala zimnú údržbu v Šali aj v minulosti. Zo zmluvy, ktorá platila do 15. marca 2021 vyplývalo, že zabezpečí zimnú údržbu pozemných komunikácií, chodníkov a verejných priestranstiev v meste Šaľa a v mestských častiach Veča, Hetméň a Kilíč. Ide aj o zastávky a priechody. Chodník na moste nie, ten patrí Slovenskej správe ciest. Podobne je to aj pri hlavných cestách.

Z objednávky na dodávku zimnej údržby vyplýva, že ju šalianska radnica vybrala močenskú firmu na základe prieskumu trhu – ako „zákazku s nízkou hodnotou“. Za služby jej mesto zaplatí 82 728 eur. Okrem zimnej údržby sa táto spoločnosť z Močenku venuje aj údržbe zelene v meste.

Medzi činnosťami, ktorým sa má firma venovať, je odhŕňanie snehu z komunikácií, chodníkov a ich posýpanie i ručné čistenie priechodov pre chodcov. Zároveň je jej povinnosťou včasný operatívny zásah v prípade náhleho zhoršenia počasia (najneskôr do jednej hodiny od nahlásenia), predzásobenie posypovým materiálov a zabezpečenie nepretržitej pohotovosti.

Od zimy 2018 musia mestá a obce čistiť aj chodníky od ľadu a snehu. Šalianska radnica na to viackrát zareagovala rozdávaním posypovej soli pre obyvateľom rodinných domov. Radnica tým chcela vyriešiť problémy so zimnou údržbou komunikácií.

(ml)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *