Šaľa zažila dopravný kolaps, cestári prosia motoristov o trpezlivosť

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Šaľa dnes zažila dopravný kolaps. Od rána boli upchaté viaceré cesty a vjazdy zo všetkých smerov do mesta. Dôsledky pocítili aj v okolitých obciach. Najhoršia situácia bola na moste, príjazdoch smerom od Galanty a Trnovca nad Váhom a v mestskej časti Veča.

Dôvodom je začiatok rekonštrukcie cesty I/75 a kruhového objazdu v Šali – Veči. Práce, ktoré realizuje Slovenská správa ciest (SSC), mali začať v polovici apríla. Začali však dnes. Šalianska radnica informovala, že dôvodom bolo nepodpísanie zmluvy medzi správcom komunikácie a dodávateľom, píše.

„Vozovka sa vyfrézuje, položí sa nová asfaltová vrstva, stabilizujú a výškovo sa upravia poklopy a šachta. Konkrétne pôjde o časť pred mostom v Šali – čerpacia stanica Slovnaft po kúsok za odbočkou k pracovisku regionálnej správy údržby ciest Nitra pracovisko Šaľa,“ vymenúva zoznam prác Martin Guzi z SSC.

Harmonogram opravy je naplánovaný do 28. mája 2021. Zhotoviteľom prác je Združenie Cestné stavby Liptovský Mikuláš a MBM Group Námestovo. V elektronickej aukcii ponúkli najnižšiu cenu 238 385,00  eur bez DPH. Oprava sa realizuje v rámci veľkoplošných opráv ciest I. triedy.

 

 ETAPY PRÁC nájdete na našom webe v článku – Šaľanov čakajú dopravné obmedzenia. 

Šalianska radnica napísala, že frézovanie vozovky bude prebiehať najneskôr do 4. mája, pokládka novej asfaltovej vrstvy do 13. mája, a potom budú prebiehať zálievky. Odvolala sa na informácie od dodávateľa.

„Uvedené dátumy sú informačné, môže ich ovplyvniť nepriaznivé počasie alebo iná nepredvídaná udalosť. Práce prebiehajú každý deň vrátane víkendov,“ uviedla. Práce majú prebiehať aj na kruhovej križovatke. Mesto tvrdí, že sa na nej vymení „len asfaltový povrch“. Vnútorný kruh (prstenec z betónovej dlažby) v križovatke a jeho oprava zo strany dodávateľa v týchto prácach schválená nebola.

Prosby na vodičov

„Už pri riešení povoľovania dočasného dopravného značenia počas prác bol správca (SSC) zo strany mesta a príslušného dopravného inžiniera upozorňovaný, že sa jedná o vysoko frekventovaný úsek a akékoľvek aj menšie zdržanie cestnej premávky spôsobí niekoľko hodinový kolaps dopravy. Riešením bolo aj úplné uzavretie, s čím mesto nesúhlasilo,“ píše šalianska radnica.

„Napriek tomu, že na tieto práce mesto nemá žiadny dosah, hneď ráno po zvážení situácie požiadalo dopravnú políciu o súčinnosť pri riadení premávky. Chceli by sme požiadať občanov o trpezlivosť počas prejazdu cez mesto a zároveň apelujeme na dopravcov, ak majú možnosť sa vyhnúť nášmu mestu, aby zvážili inú trasu,“ dodáva v stanovisku na webstránke.

V podobnom duchu poskytol vyjadrenie aj primátor Šaľe Jozef Belický.

„Je pravdou, že to mohli zorganizovať určite lepšie. Verím, že z dneška sa aj sami poučili. Nie je mi ľahostajné, že viacerí naši občania skončili v zápchach. Situáciu od rána riešime, ale na ceste, kde prechádza približne 28 tisíc aut denne, je veľmi problematické počas opravy zabezpečiť plynulú prejazdnosť,“ povedal Slovu Šaľanov.

„SSC v súvislosti s veľkoplošnými opravami prosí motoristov o trpezlivosť a ospravedlňuje sa za zdržanie na cestách. Opravy ciest nie je možné realizovať iným spôsobom, bez istých obmedzení, robia sa v prospech všetkých účastníkov cestnej premávky, výsledkom bude vyššia kvalita ciest a zvýšenie bezpečnosti,“ uvádza SSC.

(ml)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *