Šaľa získala financie na mobilné dopravné ihrisko, vyskúšali ho prvé deti

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Na ľadovej ploche Zimného štadióna v Šali malo dnes 12. októbra premiéru nové mobilné dopravné ihrisko. Mobilné dopravné ihrisko bolo financované z fondu malých projektov cezhraničnej spolupráce Európskeho zoskupenia Rába-Dunaj-Váh v spolupráci s mestom Orosláň. Ide o projekt Bicyklujme sa spoločne bezpečne, ktorý je známy pod názvom Safe cycling.  Celkový rozpočet projektu je 50-tisíc eur, polovica z čiastky bola určená pre Šaľu a druhá pre partnerské mesto Orosláň. Mesto sa podielalo na spolufinancovaní projektu vo výške 15 %.


 Pôvodné dopravné ihrisko, ktoré v Šali fungovalo niekoľko rokov, je v súkromnom vlastníctve a súčasný majiteľ ho nevyužíva na jeho pôvodný účel. Mesto preto požiadalo o financie na mobilné dopravné ihrisko.  Šalianske deti si tak môžu zajazdiť na mobilnom dopravnom ihrisku  s komponentami, ako sú značky, semafory, rampa pri prechode cez železničné priecestie. Z financií mesto okrem ihriska zakúpilo aj 10 detských bicyklov pre prvý stupeň základných škôl vrátane bezpečnostných prvkov – prilieb a viest. 


Podstata cezhraničnej spolupráce bola pred pandémiou naplánovaná inak. Šalianske deti mali naplánované výlety do Orosláň, kde mali deti okrem samotného mesta spoznať aj dopravnú situáciu v meste, vyskúšať si ich dopravné ihrisko, zasúťažiť si s deťmi a absolvovať túru v okolí. Rovnako mali prísť deti z Orosláň k nám do Šale. 

Spolupráca prebehne online 

Mesto preto zo získaných peňazí zafinancovalo aj potrebnú techniku pre online spojenie s mestom Orosláň v rámci cezhraničnej spolupráce, ktorá sa z dôvodu pandémie musela prispôsobiť aktuálnym podmienkam. “Keďže sú ale školské výlety z dôvodu pandémie pozastavené, deti pripravia online prezentáciu a spoja sa s deťmi z mesta Orosláň v online priestore, kde im ju odprezentujú,” opisuje spoluprácu Eliška Vargová, ​​referent pre rozvojovú stratégiu a štrukturálne fondy mesta Šaľa. 

Prvými návštevníkmi ihriska boli štvrtáci zo Základnej školy Hollého vo Veči. “Dnes sa tu bicyklujeme a ideme podľa značiek ako autá. Je to tu super, páčia sa mi hlavne semafory, vďaka nim je to také realistické. Naučila som dávať prednosť,” povedala žiačka ZŠ Hollého Natálka. “Dozvedela som sa, že na cestách to nie je vôbec také ľahké. Musíme dodržiavať pravidlá, aby nenastala havária. Zaujali ma semafory aj železničné priecestie. Keď je dole závora a svieti červené svetlo, musíme zostať stáť,” vysvetlila nám Ninka. 


“V rámci dopravnej výchovy sme prijali možnosť vyskúšať si s deťmi dopravné ihrisko. Niekoľko rokov dozadu sme navštevovali pôvodné dopravné ihrisko v Šali, ktoré momentálne nefunguje. Deti sa tu dozvedia nové poznatky, ktoré vedia využiť v premávke,” pochválil dopravné ihrisko riaditeľ ZŠ Hollého Ján Minár. 

Ihrisko budú využívať deti zo základných a materských škôl

Ihrisko budú momentálne využívať základné a materské školy v našom meste. Riaditelia môžu skupiny detí nahlásiť cez Mestský úrad v Šali. “Mladšie deti si prinesú vlastné bicykle, kolobežky či odrážadlá a staršie deti majú k dispozícii 1O bicyklov, ktoré môžu využívať,” približuje Eliška Vargová. 

 

Neskôr chce mesto otvoriť ihrisko aj pre širokú verejnosť. Momentálne hľadajú uzavretý priestor, kde by ihrisko mohli umiestniť, aby neprišlo k poškodeniu alebo krádeži. “Zatiaľ bude ihrisko umiestnené na ľadovej ploche.  Cez zimu, keď bude v prevádzke klzisko, sa deti nebicyklujú, lebo je vlhko a šmýka sa. V tomto období bude ihrisko bezpečne uskladnené a na jar bude znova slúžiť detičkám,” vyjadrila sa pre médiá Eliška Vargová. Ihrisko a bude dať využiť na rôzne akcie, kde je možné ho rozložiť a priestorovo prispôsobiť. 


Mh

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *