Šaľan Peter Goldberger v Indii na veľvyslanectve: India zmení váš pohľad na svet

Peter Goldberger n velvyslanectve v Indii
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 8 min

Rodák zo Šale Peter Goldberger je študentom UMB v Banskej Bystrici, kde študuje odbor Medzinárodné vzťahy na Fakulte politických vied a Medzinárodných vzťahov. Práve vďaka štúdiu sa dostal na odbornú stáž do Indie, kde strávil obdobie február-marec. Pracoval na veľvyslanectve v čase, keď sa začala pandémia. V cudzej krajine s rozličnou kultúrou zažil mnoho situácií, o ktorých nám porozprával pre náš mesačník niečo viac.

 Čo sa dočítate v tomto rozhovore: 

  • Ako sa dostal Peter do Indie?
  • Čo robil počas stáži na veľvyslanectve?
  • Aká je podľa Petra kultúra v Indii a čo si z nej odniesol?
  • Čo všetko mal možnosť vidieť počas stáže?
  • Aká bol situácia v Indii počas šírenia koronavírusu
  • Ako vyzerala cesta domov a následná karanténa?
  • Kde vidí svoju budúcnosť v diplomacii?

Študuješ na UMB v Banskej Bystrici, odbor Medzinárodné vzťahy. Vždy ťa to ťahalo týmto smerom? Videl si svoju budúcnosť v diplomacii alebo podobných sférach?

Už od pomerne útleho veku som sa zaujímal o politické dianie na Slovensku, ale aj vo svete. Podľa toho som si vyberal aj vysokú školu. Odborná stáž na indickom veľvyslanectve, ktorú sa mi podarilo absolvovať aj vďaka našej fakulte, mi prvýkrát v živote ukázala, ako to v skutočnosti funguje vo svete diplomacie. Mal som možnosť stretnúť sa s množstvom svetlých, ale aj tmavých stránok práci v diplomacii.

Na základe skúsenosti musím konštatovať, že práca v tejto sfére aj v rizikových krajinách ako je India, má svoje čaro, ale aj veľa negatívnych prvkov, ktoré často prevyšujú všetky pozitíva. Svoju budúcnosť vidím skôr na domácej scéne, ale samozrejme, niektoré príležitosti vám do života prídu len raz, ak by bola v budúcnosti možnosť, určite by stála aspoň za zváženie.


peter goldberger veľvyslanectvo india


Stáž na veľvyslanectve v Indii ti otvorila svet diplomacie a novú kultúru. Ako si sa tam dostal a aké boli prvé dojmy po príchode do Indie?

Pravdou je, že túto stáž som si vyslúžil aj vďaka mojej oblasti záujmu, ktorou sa snažím profilovať v rámci môjho vysokoškolského štúdia. Svoju bakalársku prácu som vypracoval na tému Mocenský potenciál Indie. V súčasnosti pracujem na diplomovej práci, ktorá bude niesť názov „Geopolitické postavenie Indie v rámci Indického subkontinentu“.

Príležitosť absolvovať odbornú stáž na ZÚ SR v Dillí považujem za vynikajúcu skúsenosť, ktorá mi prostredníctvom priameho kontaktu s regiónom môjho záujmu dokázala poskytnúť vynikajúci priestor a široké spektrum možností pre môj ďalší akademický i osobnostný rozvoj. Čo sa týka prvých dojmov, tie boli zmiešané. Určite je to však krajina, ktorú by mal navštíviť každý,  aby zažil a spoznal kultúru tak vzdialenú tej našej a vážil si to, čo má.

Veľvyslanectvo SR sa nachádza v zrejme najluxusnejšej štvrti New Delhi, a tým pádom prakticky aj celej Indie. Takže v týchto končinách to bolo krásne prostredie, príroda, parky a ľudia zvyknutí na turistov. Avšak stačilo ísť o kúsok ďalej, v našom prípade do štvrti Old Delhi a tam sme už mali možnosť vidieť, nazval by som to až krutú realitu. Chudoba, špina a hlava na hlave.


chudobná strana indie
Old Delhi

Čo bolo tvojou hlavnou úlohou na stáži a ako to celé prebiehalo? Mal si možnosť vďaka stáži stretnúť niekoho významného?

V rámci môjho pobytu som pracoval na ekonomickom úseku ZÚ (Zastupiteľského úradu). V praxi to znamenalo, že som vypomáhal najmä ekonomickému diplomatovi SR, ktorý bol aj garantom môjho pobytu. Aktivity, ktorými som bol poverený, boli zamerané na selekciu dôležitých ekonomických prvkov a ukazovateľov, ktoré mali alebo v budúcnosti ešte len budú mať výrazný dopad na indickú, ale v niektorých prípadoch aj pre slovenskú ekonomiku.

Primárne som sa teda venoval príprave tlačových správ a iných informačných a komunikačných materiálov. Tie neskôr poslúžili ako zdroj informácií pre rôzne inštancie najmä teda pre MZV SR.


s kolegami diplomatmi v indii na obede
Peter na fotke s honorárnym konzulom SR a jeho rodinou.

Taktiež som chodil na rôzne významné konferencie či stretnutia z rôznymi podnikateľmi, ktorí chceli prísť podnikať na Slovensko. Medzi najväčšie zážitky bez pochýb patrí spoločný obed s manažérom hotelovej sieti Oberoi, ktorá patrí medzi najväčšie a najluxusnejšie hotelové siete na celom svete.

Za zmienku určite stojí aj stretnutie a následný spoločný obed, na ktorý sme boli pozvaní od honorárneho konzula SR v Nepále, ktorý nás privítal u seba doma.  Poviem vám, že to bol jeden z najchutnejších obedov v mojom živote. Mal som možnosť sa stretnúť s mnohými diplomatmi z rôznych krajín sveta, kde so mnou zaobchádzali ako s rovnocenným.

India je čarovným miestom s úplne odlišnou kultúrou od tej našej slovenskej, aké bolo žiť v tejto krajine na istý čas a stretávať sa s miestnymi?

India je presne taká ako zvykne byť prezentovaná v rôznych reklamných spotoch slovami „Incredible India“. Človek, ktorý ju okúsil na dlhšie obdobie chce napísať pohľadnicu, ale  nevie, čo tam vlastne má napísať. V hlave sa mu premieta nespočetné množstvo zážitkov, že si ani sám nevie vybrať, s ktorým by sa rád podelil s okolitým svetom. Až nakoniec napíše „Incredible India“ čiže neuveriteľná India. A presne taká je.


šaľan peter golfberger cestoval po indii


Ja som mal možnosť precestovať okrem samotnej Indie aj Nepál.  O to ťažšie pre mňa je určiť len jeden zážitok a vtesnať doňho všetky výnimočné chvíle, ktoré som mal možnosť v týchto síce chudobných, ale na druhú stranu nesmierne zaujímavých krajinách prežiť. Život v takejto krajine je pre nás Európanov pomerne dobrý.

V Indii k Európanom pristupujú ako k potenciálnej chodiacej pokladnici, čiže sa k vám správajú veľmi dobre. Samozrejme, že na konci dňa vám to pekne spočítajú. O to viac, ak sa k nim dostane informácia, že nebodaj pracujete na ambasáde, to už ste v dôležitosti na úrovni prezidentov. Chvíľku sa mi tento pocit páčil, ale po čase som sa snažil viac menej zapadnúť, a tým na seba moc neupozorňovať, pretože miestami to už bolo dosť obmedzujúce, až nepríjemné.

V krajine si bol aj v čase, keď prichádzali zvyšujúce sa počty nakazených koronavírusom, aká bola situácia v Indii? Mali nejaké opatrenia, cítil si sa v bezpečí?

V Indii na vás nebezpečenstvo číha z každej strany. Pohodlní a nároční ľudia to tam vôbec nemajú ľahké. Čo sa týka hygieny je to tam na veľmi nízkej úrovni. Opäť to ale veľmi záleží od toho, v ktorej časti sa nachádzate a akými finančnými prostriedkami disponujete.

Dá najesť aj na ulici za v prepočte 1-2 eurá do prasknutia, ale s tým rizikom, že netušíte, čo to vlastne vkladáte do úst a čím všetkým si to prešlo. Alebo je tu možnosť ísť do tzv. reštaurácie západného typu, kde sa najete síce za drahšie ako u nás, avšak s tým, že ste si istý, že ak si objednáte kuracie mäso s ryžou, tak ozaj dostanete na tanieri kuracie mäso z ryžou.

Čo sa týka situácie ohľadom koronavírusu, tá bola zo začiatku absolútne prehliadaná v celej Indii. Až odstupom času, potom ako zo sveta začalo prichádzať čoraz väčšie množstvo negatívnych správ, začali asi tak ako v každej krajine postupne zavádzať opatrenia. Ku koncu, kedy sa už situácia najmä v štátoch EÚ výrazne zhoršila, sa začalo blížiť obdobie ticha alebo tzv. lockdown aj v Indii.


india koronavírus
Letisko New Delhi – Indira Gandhi International Airport

Vedel som, že by bolo nesmierne ťažké, najmä pre mňa, keby mám v tom čase ešte stále ostať tam, a to už ani nehovorím o komplikáciách, ktoré by som mal s neskorším návratom domov. Už takto bol môj návrat v hodine dvanástej, keďže po tom ako mi letecké spoločnosti zrušili už zakúpené dva lety domov, sa aj za obrovskej pomoci ľudí z ambasády, podarilo vybaviť miesto v poslednom možnom lete z Indie do EÚ, konkrétne do Viedne.

Čo tvoja rodina a kamaráti, ako vnímali situáciu, že si v krajine ako India a svetom sa ženie pandémia?

Rodina aj najbližší kamaráti veľmi dobre vedia, že ja som typ človeka, čo sa vie postarať sám o seba v ktorejkoľvek časti sveta a okrem toho som bol počas celej dĺžky pobytu v priestoroch prísne stráženej ambasády, takže vedeli, že som v rámci možností v bezpečí. Ale, samozrejme, že aj napriek tomu sa veľmi báli, preto som ako poslušný syn a správny kamarát každý jeden deň hlásil, že som v poriadku.

Veľmi mi pomohli s takpovediac bezproblémovým návratom domov a s prežitím povinnej 14-dňovej karantény.  Strávil som ju úplne osamote, pretože som sa o svojich blízkych bál. Okrem toho v čase, kedy sa ešte v Indii „nič“ nevedelo, nič neriešilo ohľadom koronavírusu, na Slovensku už bola situácia radikálne horšia, ale s tým, že bola len otázka času, kedy to celé naplno prepukne aj v Indii.


znečistená india
Znečistená rieka v Indii.

Keďže je v Indii hygiena na takej úrovni ako je a populácia Indie je obrovská, riziká boli zo dňa na deň väčšie a väčšie. Preto som dnes nesmierne rád, ako to nakoniec celé dopadlo. Ak by sa mi nepodarilo vybaviť a stihnúť ten „posledný možný let“, s najväčšou pravdepodobnosťou by som v Indii pobudol ešte nejaký ten čas.  Návrat domov by sa výrazným spôsobom skomplikoval.

Po príchode domov si teda skončil v dvojtýždňovej karanténe, určite si ale mal na čo spomínať, aké  boli tvoje najlepšie zážitky zo stáže v Indii?

Je nesmierne ťažké určiť jeden alebo dva takéto zážitky, pretože každý jeden bol diametrálne odlišný a bolo ich nespočetne veľa. Avšak, ak by som to mal skúsiť tak s určitosťou to budú, napr. moja účasť na významnej konferencii. Okrem mňa sa na nej nachádzali len bývalí vysokí vládni funkcionári, významné osobnosti z rôznych odvetví a diplomati z 25 rôznych krajín sveta, a samozrejme, teda ja, chalanisko zo Šale, medzi nimi stojaci ako kameň medzi diamantmi.(smiech)  To bol pocit, ktorý mi utkvel v pamäti a nikdy naňho nezabudnem.


india šaľan ako budúci diplomat na stáži
Peter zastupujúci SR na konferencii organizovanou pod záštitou Vivekanenda International Foundation.

Okrem toho množstvo zážitkov mám najmä z cestovania, keďže takmer každý víkend, niekedy aj viac, sme strávili na cestách po stopách indických pamiatok, pričom medzi všetkými prevyšuje najmä monumentálny Tádž Mahal, ktorý som chcel vždy vidieť.


šaľanpeter goldberger na stáži v indi


Holy, oslava jari, farieb a lásky

Neskutočným zážitkom pre mňa bol aj 10. marec, pričom práve v tento deň sa oslavuje jeden z najvýznamnejších indických sviatkov a to Holy (Hólí), ktorý je sviatkom jari, farieb a lásky. Je charakteristický tancom, spevom a vzájomným natieraním sa pestrými prachovými farbami. My sme tento sviatok oslavovali v priestoroch jednej zo susediacich ambasád, pričom sme sa tam stretli všetci kolegovia, domáce sily aj s rodinami a ich priatelia.

Tancovalo sa a zabávalo až do západu slnka. Bol to proste jedinečný zážitok pre nás všetkých a bolo nesmierne vzácne sledovať ako si dokážu Indovia, ale vo svojej podstate aj my užiť silu a čaru tohto okamihu.


oslava farieb india


Ďalším zážitkom bolo vidieť atypickú krajinu, akou je Nepál. Za zmienku stojí najmä 12-hodinová cesta naprieč Nepálom s autom, ktoré sa po ceste skoro rozpadlo. Počas cesty sme videli z blízka krásu nikde nekončiacich Himalájí, dokonca aj z diaľky samotný najvyšší vrch sveta Mount Everest.


cestovanie po indii


Navštívili sme jeden z najväčších Safari parkov na svete, videli nosorožce a bengálske tigre, plavili sa po rieke plnej krokodílov a mnoho ďalších pre mňa nezabudnuteľných momentov.


peter v indii


Špecifickú úlohu počas môjho pobytu zohral najmä súčasný ekonomický diplomat pôsobiaci na ZÚ Patrik Líška.  Bol  garantom môjho pobytu a veľmi odborne, ale aj priateľsky ma sprevádzal počas celej dĺžky trvania mojej stáže.  Okrem toho bol aj mojím turistickým sprievodcom na takmer každej mojej vysnívanej destinácií. Touto cestou sa mu chcem nesmierne poďakovať a skonštatovať, že najmä vďaka nemu, ale samozrejme, aj vďaka ostatným úžasným ľuďom z ambasády, môžem môj pobyt v Indii zhodnotiť ako vynikajúcu a veľmi obohacujúcu skúsenosť zo všetkých uhlov pohľadu.

Vieš si predstaviť, že by si aj po škole pracoval, napríklad v zahraničí v tejto sfére alebo by si chcel zostať na Slovensku?

Predstaviť si viem naozaj čokoľvek, avšak teraz som mal možnosť zažiť na vlastnej koži ako vyzerá reálny život diplomatov v praxi. Na jednej strane je to veľmi zaujímavá, dôležitá a finančne dobre ohodnotená práca. Na strane druhej zase v mnohých prípadoch dlhodobé odlúčenie od rodiny, priateľky, kamarátov alebo  svojej domoviny ako celku, je niekedy príliš vysoká cena za tie všetky pozitívne stránky, ktoré sú pre prácu v tejto sfére typické.

Akými slovami by ste teda svoje skúsenosti s Indiou zavŕšil ?

 Pre mňa osobne mal môj pobyt v tejto krajine veľký zmysel, a to nielen z odborného hľadiska. Samozrejme, stretol som sa ľuďmi, o ktorých by sa mi ani nesnívalo. Videl miesta, ktoré patria k najväčším pamätihodnostiam celého sveta, zažil momenty, ktoré sa nezmazateľným písmom zapísali do mojej pamäti. Ale najväčšiu životnú lekciu mi udelila práve tá odvrátená stránka Indie.


šaľan v indii


Je to totiž krajina, ktorá vám ukáže reálnu hodnotu nami často opomínaných základných vecí, ktoré sme si ako ľudia prestali takmer absolútne vážiť. V týchto končinách sveta som mal možnosť vidieť na vlastné oči znečistené rieky, popri ktorých aj náš Váh vyzerá ako Wellness.

Enormné množstvo odpadkov všade, kam sa pozriete.  Absolútne nezdravý vzduch zapríčinený všadeprítomným enormným množstvom smogu, bosé pracujúce deti, ktorých domovom je obrubník a školským prostredím zopár rozložených diek popri cestách. Aj toto je India. A vďaka tejto skúsenosti, viem dnes na isto povedať, že mi tento pobyt pomohol uvedomiť si, akú hodnotu majú maličkosti, ktoré my dnes už berieme ako samozrejmosť.

Zhovárala sa: Michaela Harabišová
Foto: archív Petra

One Comment on “Šaľan Peter Goldberger v Indii na veľvyslanectve: India zmení váš pohľad na svet”

  1. Holy, oslava jari, farieb a lásky

    je prave oslava ktorej sa kazdy rozumny clovek, vratane vsetkych clenov velvyslanectiev, cize nielen nasho, vyhybal. presvedc ma ze si v ten sviatok behal po uliciach s usmevom na tvari 😀

    velmi sa mi paci tvoj nazor: „Ale najväčšiu životnú lekciu mi udelila práve tá odvrátená stránka Indie.“
    kto ju nezazil, nepochopi. naozaj, uplne iny zivotny styl aky som kedy videl a prezil roky v Indii

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *