Šali pribudnú ďalšie tri stojiská s polopodzemnými kontajnermi, stáť to bude 91 900 eur

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Mestu Šaľa pribudnú ďalšie tri nové stojiská s polopodzemnými kontajnermi. Ako informovala radnica, s ich osadením začne  dnes víťaz verejnej súťažte – spoločnosť Redox-Enex, s.r.o.

Jeden sa bude nachádzať na Dolnej ulici pri Správe Povodia Dolného Váhu Šaľa, zvyšné dve Ulici P. J. Šafárika. Celkovo na nich bude 17 kontajnerov. Ich výstavba bude trvať približne tri týždne. Mesto za ne zaplatí 91 900 eur z mestského rozpočtu, vychádza to zo zmluvy. 

Systém polopodzemných kontajnerov začali zavádzať v Šali pred tromi rokmi. Ich inštalácia stála takmer 60 tisíc eur, viac ako 50 získala radnica z eurofondov. Vo Veči vybudovali 17 stojísk, pôvodne ich bolo 30.  V Šali sa s prácami malo začať už v minulom roku, kvôli pandémii sa práce odložili.

Zatiaľ čo na polopodzemné kontajnery vo Veči získalo mesto časť výdavkov z eurofondov, realizáciu troch stojísk bude financovať z mestského rozpočtu. Mesto na výstavbu vyčlenilo 91 900 eur.  Celkovo ide o 17 kontajnerov, z toho 7 kusov na zmesový odpad, 4 kusy na papier, 3 na plast a 3 na sklo.

Cena za tri nové stojiská, ktoré pribudnú v najbližších dňoch, zahŕňa dovoz kontajnerov, montáž kontajnerov, všetky stavebné práce súvisiace sa likvidáciou starého stojiska aj s vybudovaním nových stojísk, ako aj vyčistenie stojiska po stavebných prácach. V cene je aj vytýčenie inžinierskych sietí, informovala radnica.

Jeden polopodzemný kontajner má kapacitu 6 klasických kontajnerov s objemom 1100 litrov. Vyprázdňujú sa pomocou hydraulického žeriavu. Nádoby sú vybavené špeciálnymi čipmi, ktoré hlásia naplnenosť, čo znamená, že sa vyprázdňujú vtedy, keď je to potrebné. Radnica píše, že vďaka tomu, že „sú 1,6 metra pod zemou, zamedzí sa prístupu k odpadkom a zníži sa tak znečisťovanie okolia.“

Mesto Šaľa evidovalo za rok 2019 – 5 498,49 tony zmesového komunálneho odpadu. Oproti roku 2018 klesla produkcia ZKO o 267.01 tony. Produkcia zmesového komunálneho odpadu na jedného obyvateľa predstavovala pri počte obyvateľov 21 529 je 255 kg na obyvateľa a rok. Priemerná produkcia zmesového komunálneho odpadu na Slovensku je 180 kg na obyvateľa za rok.

ml, mh

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *