Šalianka Aylin Timko Šakiri a jej Tvorivá izbietka s nevšednými handmade výrobkami

aylin timko šakiri
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Aylin Timko Šakiri vyštudovala Gymnázium Juraja Fándlyho v Šali, pokračovala v štúdiu odboru prekladateľstvo a tlmočníctvo, ktoré ale nedokončila, pretože si uvedomila, že to nie je to, čo chce robiť. Umenie ju bavilo od detstva, venuje sa ručnej práci a nedávno otvorila v Šali Tvorivú izbietku, kde nájdete produkty ručnej práce z dielne jej a iných umelcov. Pre náš mesačník povedala viac o jej tvorbe a obchodíku Tvorivá izbietka.

Kreslila som odkedy si pamätám,“ začína svoje rozprávanie o láske k umení. „Moja mama má odloženú kopu mojich detských kresbičiek,“ dodáva. Aktívnejšie sa začala venovať tvorbe a ručnej práci až po strednej škole, dnes je umenie a ručná práca neoddeliteľnou súčasťou jej života.


tvoriva izbierka šaľa


Začínala maľbami na plátno

Začalo to ako hobby a momentálne je to podľa jej slov hlavne relax.  „Viem pri tom vypnúť na celé hodiny,“ hovorí umelkyňa zo Šale. Medzi jej prvé výtvory patrili postavičky z anime. Neskôr na internete objavila farebné abstraktné maľby, ktoré sa jej zapáčili natoľko, že pomaly začala skúšať maľbu akrylom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Aylin Šakiri (@tvoriva.izbietka)

„Začínala som maľbami na plátno a momentálne vyrábam aj rôzne závesné dekorácie, maľované šperky, oblečenie, topánky, tašky a rámiky. Nájdu sa aj drevené vtáčie búdky a maličké vílie domčeky. Najnovšie som sa pustila do živicových výrobkov, zatiaľ sú to prevažne šperky,“ hovorí o jej výsledkoch ručnej práce.Pri otázke, čo je jej srdcovou záležitosťou odpovedá, že si nevie vybrať. „Nie je to o samotnom produkte alebo veci, ktorú vyrobím, či už vytvorím veľký obraz alebo malé náušničky, dôležité je pre mňa, že je táto vec plná farieb, vtedy som to ja, vtedy to je ono,“ hovorí o dôležitosti farieb.


tvorivá izbietka


tvorivá izbietkaPri tvorbe používa viacero techník

Väčšinu produktov vyrába a tvorí maľovaním. Kombinuje však aj iné techniky, ako modelovanie z hliny, drôtikovanie, šitie, zalievanie suchých častí rastlín živicou alebo pri výrobe využíva korále.

„Úprimne, ak chcem, viem pracovať pomerne rýchlo, lenže mám jeden zlozvyk, ktorý ma zvykne dosť brzdiť. Keď pracujem, nepracujem iba na jednom výrobku, ale na viacerých naraz. Dosť často sa teda stáva, že niečo rozrobené nechám ležať bokom niekedy aj pár mesiacov, kým dokončím ostatné rozrobené výrobky. Avšak neplatí to pri zákazkách. Vtedy sa venujem len tej jednej veci a všetko ostatné musí počkať,“ hovorí o časovej náročnosti pri výrobe.

Pandémia a otvorenie obchodíka

 Idea Tvorivej izbietky vznikla asi pred štyrmi rokmi a pred dvoma rokmi začala Aylin pracovať na realizácii projektu. „Priznám sa, že ak by som vedela, že rok 2020 bude taký, aký bol, pravdepodobne by som s tým ešte počkala,“ hovorí o náročnosti kvôli opatreniam a pandémii.

Tvorivá izbietka sa nachádza vo dvore vedľa pizzerie Venezia, na čiernej bráne, cez ktorú ľudia prechádzali pochutiť si na balkánskej zmrzline, dnes nájdete farebnú tabuľu s nápisom tvorivá izbietka.


tvoriva izbierka
Obchodík Tvorivá izbietka.

„Nájdete u nás rôzne handmade výrobky, väčšinou maľované alebo živicové. Myslím, že je to celkom milý obchodík, ktorý sa oplatí navštíviť najmä, ak niekto hľadá darček, ktorý nie je úplne všedný,“ pozýva do malého obchodíku všetkých, ktorí majú radi ručnú prácu a umenie.


tvoriva izbierka
Farbený domček pre vtáčiky.

Momentálne je obchodík, tak ako ostatné prevádzky mimo výnimiek, zatvorený. „Verím, že čoskoro otvoríme svoju bránu znova a prinesieme kúsok farebna do životov Šaľanov.“


založky
Farebné handmade záložky do kníh.

V izbietke nájdete prevažne výrobky z dielne Šalianky Aylin, ale nachádzajú sa tu aj vecičky od ďalších troch šikovných umelcov. Živicové šperky – náramky, náušnice, náhrdelníky od sestier Čimborových, (sČimbi) a drevené darčekové krabice na víno, ktoré sú pomaľované rôznymi motívmi od Anity Rigovej (Portréty Anit). Mimo tieto vínové krabice vytvára aj klasické alebo komiksové portréty.

Plánuje e-shop a workshopy

Momentálne Aylin pracuje na prerobení obchodíka do podoby e-shopu, aby mohla fungovať aj v dobe pandémie. Tvorivá izbietka zostáva stále na tom istom mieste, zatiaľ ale zatvorená.

Aylin plánovala vo svojej izbietke usporiadať aj niekoľko workshopov, plány zostávajú a verí, že sa situácia čoskoro upokojí, aby obchodík mohla znova otvoriť verejnosti a zrealizovať svoje plány. „Do budúcna by som bola rada, ak by sa z tohto môjho koníčka stala plnohodnotná práca, uvidíme ako to pôjde,“ dodáva na záver Aylin Timko Šakiri. Viac jej tvorby nájdete na facebookovej stránke Tvorivá izbietka. 

Michaela Harabišová
Foto: archív Aylin Timko Šakiri

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *