Šalianka Katarína Brňáková napísala pokračovanie knihy „Na živote je krásne aj to …“

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Šalianka Katarína Brňáková napísala voľné pokračovanie knihy „Na živote je krásne aj to“. Prvá časť vyšla minulý rok. V novinke sa bude nachádzať 30 príbehov s fotografiami zo „všedných dní o tom, ako nájsť aj v zdanlivo obyčajných záležitostiach to cenné a krásne.“ Novinka, o ktorej sa rozprávame s jej autorkou, uzrela svetlo sveta 24. júna 2021.

Čo prináša knižná séria „Život hodný žitia“?

Prvá kniha priniesla výber z príbehov, ktoré som predtým zverejnila v skupine 99 dňová výzva s Andym Winsonom“ na sociálnej sieti Facebook. Sú o tom, ako nájsť v zdanlivo obyčajných záležitostiach to cenné a krásne.

Prečo ste sa rozhodli ju napísať?

Napriek tomu, že podľa edičného plánu vydavateľstva som chcela na vianočný knižný trh priniesť inú knihu, ktorú mám rozpísanú, po zhodnotení situácie som sa rozhodla pre tento výber. V terajšej situácii ľuďom nechýbajú informácie, ale láska. Hlavne láska k sebe. Keďže príspevky pomáhajú členom skupiny, uznala som za vhodné ich sprostredkovať aj v tlačovej podobe, ľuďom aj mimo facebooku a skupiny 99 dňovej výzvy. Verila som a podľa spätnej väzby sa potvrdilo, že prináša pokoj a naplnenie čitateľom, ktorí knihu môžu aj vlastnoručne doplniť poznámkami.

Ako dlho to trvalo?

V skupine publikujem od jej založenia – od marca 2017. V podstate som vybrala príspevky, ktoré pomohli členom najviac. Upravila som ich iba minimálne, aby boli zrozumiteľné aj pre čitateľov, ktoré nepoznajú kontext skupiny, napísala som úvod a záver knihy. Výber nebol jednoduchý, lebo každý jeden z príspevkov je kúsok zo mňa, z môjho života.

Koľko príbehov obsahuje a kto ešte pomáhal pri tvorbe knihy?

Kniha obsahuje 30 príbehov, po jazykovej korektúre do grafickej podoby, doplnenej krásnymi fotografiami ich pretavil Tomáš Pressel z Pressdesign.sk . Zaujímavosťou je, že obálka bola fotená na Váhu v Šali a dáva knihe taký správny šmrnc, ktorý lahodí aj oku.


Zrejme bol o ňu záujem, keď prinášate jej pokračovanie ..?

Knihu som podrobila rôznym skúškam (úsmev). Hodnotili ju matky samoživiteľky, spisovateľky, starí rodičia, ale aj muži. Napríklad Literárny vedec Albert Lučanský o nej písal s uznaním, vďaka knihe som bola zaradená medzi autorov motivačnej literatúry v projekte motivacnaliteratura.sk.

Podľa zakladateľa projektu Rastislava Ocelku je kniha podobná svetoznámej knižke Jacka Canfielda Slepačia polievka pre dušu, avšak autentickejšia – pre slovenského čitateľa. Čo si ešte čitatelia všímali a ocenili, že kniha neobsahuje žiadne zaručené metódy ako zbohatnúť a dosiahnuť tisíc vecí, ani citáty od zahraničných motivátorov, ale podnety, ako byť šťastný/á vnímaním každodenných maličkostí. Na základe čitateľských názorov teda vznikla definícia knihy: „Pravá slovenská motivačná kniha – „bez amerických rečí“.


Z nákladu prvého vydania knihy Na živote je krásne aj to… máme na sklade vydavateľstva posledné kusy, 30. júla uzrie svetlo sveta dotlač. Po avizovaní pokračovania knihy Martinus vytvoril podstránku pre knihy a zaradil ich ako knižná séria, na ich webe bol otvorený aj predpredaj novej knihy už 5 týždňov pred vydaním, čo je pre mňa veľká pocta. Podľa môjho názoru nie je smerodatné, koľko kníh sa predá, v mojej realite úspech knihy určuje najviac to, akým spôsobom dokáže inšpirovať čitateľov k zmene k lepšiemu. Samozrejme vypredaný titul a dotlač znamenajú radosť.

Čo prináša druhá kniha?

Kniha Skok do života je ďalším výberom z mojich najpopulárnejších príspevkov publikovaných za posledný rok na rôznych platformách v online prostredí. Je akousi „kronikou“ covidového obdobia, z iného pohľadu. Dôkazom, že aj kríza môže mať v sebe štipku krásy. (úsmev)

Pre vydanie som sa rozhodla na základe nesmierne pozitívnej spätnej väzby od čitateľov, ktorá svedčila o správnosti rozhodnutia vydať takúto knihu uprostred pandémie. Svet omnoho viac, ako informácie, potrebuje lásku, obzvlášť lásku ľudí k sebe. Knihy sú akoby malou príručkou sebalásky.

Čo teda chcete povedať touto novinkou?

Počas minuloročných opatrení, na jar, som prvých sedem týždňov bola s deťmi sama, na domáce vyučovanie a celkovo prácu aj domácnosť. Bez pomoci bývalého manžela a starých rodičov. To obdobie mi dalo jednu z najväčších lekcií života. Počas pandémie vo vydavateľstve sme pracovali plnou parou, napriek všetkým zrušeným podujatiam za rok sme priviedli na svet 4 knihy, za účelom sprostredkovania nádeje čitateľom.


Kniha Skok do života má poukázať na to, že aj za zmenených podmienok je možné pokračovať, aj keď možno miestami sa nám podarí iba plaziť, ale aj to je posun. Ak sa máme radi, otvoria sa nám úplne iné obzory. Začať by sme mali u seba, v našom vnútri, rodine, okolí.

Verím, že knižka sa stane ďalším miláčikom čitateľov. Som rada, že sa stane ďalšou „Šaľankou“ – okrem toho, že ju napísala autorka zo Šale, aj obálka bola nafotená v Šali, na železničnom moste, fotografom zo Šale (Tomáš Pressel). Dizajn knihy sa zrodil v dielni stabilného partnera nášho vydavateľstva, šalianskej firmy PressDesign.sk .

Časť príbehov sa tiež odohráva v Šali, veď posledný rok väčšinou sme všetci strávili vo svojich domovoch. Na svoju púť k čitateľom sa vybrala koncom júna, k osobnému odberu je, samozrejme, aj v sídli vydavateľstva, s podpisom a venovaním. (ZivotJeKrasny.sk)

Katarína je matkou troch detí. Je zakladateľkou medzinárodnej kampane na podporu vzťahovej výchovy. Jej prvou knihou, ktorú napísala s Borisom Žitňákom, bol titul „Dojčenie slovom a písmom“.

(ml)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *