Šalianka Mirka Sedláková Jamrichová: Moja tvorba sa začala pri toskánskej rieke Arno

mirka sedláková maľuje
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Mirka Sedláková Jamrichová pochádza zo Šale, 12 rokov prežila v Toskánsku, a práve láska k Taliansku ju podľa jej slov dostala k tomu, čo robí dnes. O maľovaní na talianske kamene, energii z mandál a maľovaní jej Andželí (anjelov) nám porozprávala niečo viac.

Mama v nej videla potenciál

Ako dieťa navštevovala osem rokov Základnú umeleckú školu v Šali. „Mama chcela, aby som chodila na výtvarnú. Ja som chcela hrať na husle, ale s tým rodičia nesúhlasili, lebo na hudobnú sa chodilo cez frekventovanú cestu, a tak som strávila osem rokov pri kreslení a maľovaní. Dnes sa na tom smejeme a hovorí mi, že ona vedela, že to je vo mne,“ spomína na detstvo.


maľovanie


V škole ju najviac bavili detaily, mala rada farebnosť, nevedela kresliť portréty alebo zvieratká, a to jej podľa jej slov zostalo dodnes.

Talianske kamene

 Keď mala 17 rokov, začala sa učiť po taliansky, jej láska k Taliansku ju priniesla až do samotnej krajiny, kde sa nakoniec vydala a porodila dcéru. V Toskánsku žila 12 rokov. S dcérou sa tam pravidelne vracia aspoň dvakrát do roka na rovnaké miesto, kde ich už všetci poznajú a sú ako rodina.


kamene maľovanie


Kúsok od tohto miesta tečie rieka Arno, pri ktorej Mirka rada trávi čas. Pred piatimi rokmi si všimla, aké krásne kamene sú popri rieke, a tak si zopár zobrala domov na Slovensko. „Po príchode na Slovensko mi chýbalo Taliansko, našla som ho v kameňoch pri tejto rieke a cítila som, že mám na ne začať maľovať. A tak sa pred piatimi rokmi začala moja kreatívna duša rozvíjať,“ spomína.Všetko začalo kameňmi, Mirka začala maľovať na kamene a ľuďom sa to páčilo. Jeden takýto kameň majú aj na recepcii talianskeho hotela, kde bývajú roky ubytovaní.


kameň hotel taliansko
Kameň na recepcii v talianskom hoteli.

Mirkine kamene však nájdete nielen v Taliansku, odkiaľ pochádzajú, dva cestovali do ďalekej Kostariky, niektoré sú v okolitých krajinách – na Ukrajine, v Maďarsku, Rakúsku, väčšina našla svoj domov na Slovensku.

Za päť rokov namaľovala stovky takýchto kameňov. „Verím, že každému majiteľovi robia radosť a priniesli mu niečo pozitívne do života, dnes už na spodnú stranu kameňa píšem aj modlitbu, dáva to kamienkom čosi naviac“ hovorí Mirka.

Sila mandaly

sila mandaly


Popri kameňoch sa začala zaujímať o silu mandaly, keďže na kamene maľovala podobnou technikou, spravila si kurz maľovania mandál a nechala sa viesť na kreatívno-duchovnej vlne. „Maľovala som menšie i veľké mandaly, ktoré dnes zdobia mnohé domácnosti. Ide o techniku bodkovania, vyžívam sa v detailoch a mám rada takéto „piplačky“,“ hovorí o maľovaní mandál.


mandaly


Namaľovať mandalu či kamienok trvá najdlhšie týždeň, najkratšie dva dni, všetko závisí od veľkosti, nálady a nastavenia. „Človek musí byť pri tvorbe mandaly v pohode, pokiaľ sa necíti v harmónii, odzrkadlí sa to na jeho práci,“ dodáva. Na maľovanie používa akrylové farby, s ktorými sa jej najlepšie pracuje.

Andžela z talianskeho angelo

Po smrti otca, začala pred rokom maľovať sošky anjelov. Poradil jej to učiteľ, ktorý jej povedal, aby skúsila maľovať aj niečo do výšky. Sošky sú z polyresinu, niektoré majú kovové krídla. Nakupuje ich na Slovensku.


andžely
Andžely fotí v šalianskej prírode.

„Časom by som chcela  pracovať aj s drevom, z finančného hľadiska to je však veľmi náročné a ja chcem, aby si ľudia vedeli dovoliť kúpiť môj výtvor,“ hovorí o finančnej náročnosti, s ktorou sa stretáva mnoho umelcov. Niektoré sošky potrebujú úpravu ešte pred dotváraním, to znamená, že okrem maľovania, sadruje a vyrovnáva povrchy anjelov.


andžela


Svojich anjelov volá Andžely. Meno Andžela vzniklo spontánne z taliančiny, ktorú Mirka používa každý deň vyše 30 rokov, najprv v Taliansku, potom v práci na Slovensku, komunikáciou s priateľmi.

Anjel sa po taliansky povie angelo, už prví anjeli, ktorých kúpila a následne maľovala, boli ženy. „Nechcela som im hovoriť anjelky, a keďže je taliančina skoro ako môj druhý rodný jazyk, prirodzene mi napadlo andžela, naschvál som tam namiesto g v pôvodnom angelo, nechala naše slovenské dž,“ hovorí o vzniku mena.


andžela


Napriek tomu, že svoje základné meno už získali, po vymaľovaní každej Andžely, dostane soška svoje normálne meno. „Veľakrát sa na ňu pozriem a poviem, ty si Sára, Olívia, dostávajú však iba talianske mená,“ rozpráva o pomenovaní.

„Každá moja práca, kamienky, mandaly aj Andžely majú svoj „rodný list“, je to dokument s popisom, čo človek drží v rukách, na čo sa díva, čoho sa dotýka. Samozrejme, dokument je vždy súkromný len pre majiteľa,“ rozpráva v čom sa odlišuje od iných, ktorí sa venujú ručnej práci.


andžely


„Moje srdce sú momentálne Andžely, sú spojené s mojím otcom, ktorý pre mňa veľa znamenal a s každou jednou ho cítim pri sebe, dávam do nich všetko,“ dodáva k aktuálnej tvorbe.

Spracovala: Michaela Harabišová
Foto: Archív Mirky Sedlákovej – Jamrichovej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *