Šalianska návrhárka Danica Trnkocziová šila šaty pre Miss 2019 i Ples v opere

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 5 min

Rodáčka zo Šale Danica Trnkocziová navštevovala miestne gymnázium a archeologický krúžok, po strednej škole odišla študovať archeológiu. Počas štúdia si uvedomila, že svoj život chce venovať umeniu, a tak sa naučila šiť. Prvé nápady na šaty sa jej začali objavovať v snoch, teraz tvorí pod vlastnou značkou spoločenské i svadobné šaty. Niekoľko kúskov z dielne šalianskej návrhárky sme mali možnosť vidieť aj na súťažiacich Miss 2019. Pre náš mesačník povedala o svojej tvorbe niečo viac.

Ste rodáčka zo Šale, ktorá tu vyštudovala gymnázium, kde ste pokračovali v štúdiu?

Narodila som sa v Šali a stále ju navštevujem. Mám tu priateľov a rodinu. Po gymnáziu som pokračovala v Bratislave štúdiom archeológie. Bol to môj sen od detstva. V puberte som sa pripojila k archeologickému krúžku, ktorý v Šali máme. Jeho vedúci mi bol ako druhý otec. Počas maturitného ročníka prebiehal výskum vo Veči, kde som strávila niekoľko mesiacov. Následné prijatie na štúdium bol môj splnený sen.

Archeológia nemá s návrhárstvom veľa spoločného. Kedy sa teda začala vaša láska k móde? Od akého veku šijete a kto vás k tomu priviedol?

Počas štúdia som zistila, že archeológia nie je to, čomu chcem venovať život. Nastala otázka, čo ďalej, toto bol predsa môj sen. Pri zaspávaní mi zrazu začali chodiť nápady na šaty a ja som ich nestíhala kresliť.

Stále som sa však bránila tomu byť umelec. Bežná práca mi prišla istejšia. Až po vyhorení som pochopila, že musím a chcem tvoriť. Prvýkrát som sadla za stroj ako 29-ročná. Kamarátova mama mi dala rýchly kurz, a potom som obehla pár krajčírstiev, kde som povedala, že dokopy nič neviem, chcem sa učiť a viem pre nich robiť mesiac zadarmo. V treťom ma vzali a zostala som tam vyše roka. Od skracovania nohavíc po veci na prehliadky sme šili všetko.


foto profil, autor Mária Koczová
Danica Trnkocziová, Autor: Mária Koczová

Momentálne žijete v Bratislave a fungujete pod vlastnou značkou Danica Design. Kedy vznikol nápad založiť si vlastnú značku a čo boli vaše prvé výtvory pod vašou značkou?

Prvé výrobky boli hračky pre deti. Šila som ich ako darčeky pre deti ka­ma­rátov. Páčili sa tak, že som prešla k cielenému vyrábaniu. Bábiky, hrkálky, montessori hračky… Od výroby hračiek som upustila kvôli potrebnému testovaniu a certifikácii. Keďže rada vyrábam jedinečné kusy, testovanie by sa
neoplatilo. Nabrala som skúsenosti, zručnosť pri práci s materiálom a pustila sa do šiat, kvôli ktorým som sa začala učiť šiť.

Šijete ručne šaty podľa predstáv zákazníčky, ale aj vlastné dizajnové kúsky. Koľko trvá vymyslieť a nakresliť návrh? Ako vyzerá tento proces?

Pri práci s látkou je to strojové a ručné šitie. Dôležitá súčasť práce so zákazníčkami je pre mňa empatia. Ak šijem šaty pre konkrétnu zákazníčku, tvorím ich tak, aby sa v nich ona cítila dobre. Aby odzrkadľovali to, kým je a aký má rada štýl. Napríklad športovkyni nenavrhnem šaty pre princeznú, ale niečo jednoduchšie. Niekedy príde zákazníčka s obrázkom šiat na modelke s veľmi rozdielnou postavou a farebnosťou od nej. Vtedy citlivo vysvetľujem v čom by bola krajšia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Danica Design (@danicadesign)

Koľko trvá výroba šiat?

Záleží na strihu, vyhotovení a spoločenskej udalosti. Šaty na denné no­se­nie trvajú nepomerne kratšie oproti, napríklad, šatám na Miss World. Tie mali päť vrstiev, sedem rôznych látok, každú iného strihu. Poslednú sme ručne vystrihovali z čipky a po kúskoch prišívali priesvitnou niťou podľa siluety Miss Slovensko Frederiky Kurtulíkovej. Len táto vrstva trvala niekoľko dní. K tomu komunikácia so zákazníčkou, kreslenie návrhov, skúšky, výroba strihu. Keď model upravujete po skúške, znovu časť rozobrať a urobiť úpravy na všetkých vrstvách. Je to množstvo práce, ktorú zákazník nevidí, ale to je asi v každom odvetví.

Šijete okrem šiat aj iné kúsky oblečenia? Pre koho bežne tvoríte a čo je najviac žiadané?

Pod značkou Danica design šijem oblečenie pre ženy. Srdcovkou sú pre mňa svadobné a spoločenské šaty. Rada sa inšpirujem historickými prvkami, aby boli nositeľné a prinášali ženskosť a šarm.


svadobné šaty z ručne šitou krajkou a hodvábnou sukňou
Svadobné šaty s ručne šitou krajkou a hodvábnou sukňou.

Vyhľadávajú ma ženy, ktoré chcú originálny kus, vytvorený presne na ich postavu. Niektoré mi nechajú úplne voľnú ruku. Iné majú jasnejšiu predstavu. Napríklad nevesty si často chcú vytvoriť šaty podľa seba. Spojiť prvky, ktoré sa im páčia do jedných šiat, ktoré im naozaj sadnú. Oceňujú aj môj prístup. Je pre mňa veľmi dôležité, aby sa žena, ktorá odo mňa odchádza, cítila krásna. A to nie lichôtkami, ale ukazujem jej, čo na svojej postave zvýrazniť a ako to urobiť.

Kde najčastejšie tvoríte, máte vlastný ateliér alebo tvoríte z domova?

Mám ateliér v bytovom dome, kde bývam.

Šili ste šaty aj pre súťaž krásy Miss 2019, aká to bola pre vás skúsenosť a ako ste sa k tejto práci dostala?

Spolupracovala som so svadobným salónom WEM, sponzorom súťaže. Keď prišiel nápad šiť šaty pre víťazky na finálové promenády na svetových súťažiach, bola som nadšená. Bolo to veľmi náročné obdobie, mala som vtedy mnoho ďalšej práce a šila aj po večeroch, ale vďaka za takéto obdobia.


s 1.Vicemiss Slovensko 2019 Alicou Ondrášovou, archív DT
S 1. Vicemiss Slovensko 2019 Alicou Ondrášovou.

Koľko šiat ste pre súťažiace ušili a kam s nimi poputovali?

Prvé odišli zo Slovenska s Alicou Ondrášovou, prvou vicemiss. Šli na Miss International v Tokiu. Šila som ich z jemného červeného saténu s hodvábnou vlečkou. Druhé putovali s našou druhou vicemiss, Natáliou Hrušovskou, na súťaž Miss Supranational v Poľsku. Šaty zo strieborného lurexu – hitu sezóny, s veľkými krídlami, efektnými na pódiu.


2. Vicemiss Natália Hrušovská v šatoch na Miss Supranational
2. Vicemiss Natália Hrušovská v šatoch na Miss Supranational

Tretie, najnáročnejšie a najhonosnejšie boli pre našu Miss Slovensko Frederiku Kurtulíkovú na finálový večer Miss World v Londýne. Kráľovsky modrá krajka s korálikmi, tyl so strieborným vzorom pod ňou, pre 3D efekt a hodvábna vlečka. Pri každých šatoch sme zvažovali povahu súťaže a jej nepísané pravidlá. Miss International má prísnejšie požiadavky na výstrihy a rozparky, pri Miss Supranational sú pravidlá voľnejšie, v Londýne preferujú tradície a inšpirujú sa kráľovskou rodinou.


Šaty na Miss World
Šaty na Miss World.

Okrem súťažiacich Miss 2019 vaše šaty zahviezdili aj na Plese v opere, kto ich tam predviedol?

Tieto šaty boli pre pani Andreu Čur­nú. Veľmi sa mi páčila jej idea ušiť šaty 2 v 1, tak, aby boli na dvoch plesoch a zakaždým iné. Na ples v Opere šla v róbe z jemnej chantilly krajky v modrej farbe. Fotograf Lukáš Kimlička zaradil pani Čurnú a jej róbu medzi top 10 najkrajších dám na Plese v opere
2020.


Andrea Čurná na plese v opere.
Andrea Čurná na plese v opere.

Na Prešporský bál sme šaty upravili, krajku dali dole a nechali viac vyniknúť tyl so strieborným trblietavým vzorom, ktorý bol pod ňou. Zakaždým sme pridali iné doplnky a účes. Mám rada, keď sa dajú použiť veci viackrát a efektne.


Danica na Prešporskom bále vo vlastnom návrhu, autor fotky-Martin Kopec
Danica na Prešporskom bále vo vlastnom návrhu, Autor fotky – Martin Kopec.

Okrem šitia robíte aj kurzy a učíte mládež, čo vás k tomu inšpirovalo?

Chcem odovzdávať vedomosti. Sa­ma som ich ťažko získala a hľadala. Pani, ktorá ma učila šiť, nikoho predtým neučila. Bolo to cítiť, ale som jej veľmi vďačná. Začala som učiť šiť, keď ma požiadali kamarátky. Chodili na kurz, s ktorým neboli spokojné. Kurzy prispôsobujem na mieru. Učila som aj ženy, ktoré mali dovtedy pocit, že sa to nenaučia. Niektoré mali dokonca mamy alebo svokry učiteľky šitia.

Robím dva typy kurzov – šitie pre deti i dospelých a kurzy pre dievčatá a ženy s názvom – Objav svoju krásu. Preberáme nerealistické fotky modeliek, obraz chudej a večne mladej ženy v médiách, vzťah k vlastnému telu. Ukazujem im, že ženské telo má rôzne tvary a každé sa dá pekne obliecť. Aj to ich. Toto všetko učím prakticky s rôznymi cvičeniami, aby sa cítili dobre vo svojom tele a ráno vytiahli zo skrine presne to, čo potrebujú. Podporujem sebavedomie dievčat a žien.

Tvorbu a kurzy šalianskej návrharky nájdete na facebooku a Instagrame pod značkami „Danica design“ a „Kurzy šitia s Danicou“.

Spracovala: Michaela Harabišová
Fotografie: Archív DT

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *