Šalianskemu gymnáziu hrozí zánik osemročného programu, vyzýva na podporu

gymnázium šaľa
banner fantázia
Čas čítania: 2 min

Šalianskemu Gymnáziu Juraja Fándlyho v Šali hrozí, že od septembra nebude môcť otvoriť svoj osemročný vzdelávací program. Upozornil na to denník SME. 

Riaditeľ Gymnázia Vladimír Takáč Slovu Šaľanov povedal, že s rozhodnutím rezortu školstva nesúhlasia, pretože sa môže prerušiť dlhoročná kontinuita vzdelávania. Na verejnosť sa preto obrátil so žiadosťou o podporu.

Rodičov detí, ktorú chcú tento program študovať, pozýva k tomu, aby sa sa ozvali na adresu školy. Svoju oficiálnu výzvu zverejnilo gymnázium aj na Facebooku.

„Z dôvodu neschválenia plánu výkonov do 8-ročného gymnázia v školskom roku 2021/2022 je teoretická nádej zvrátiť tento stav, v prípade dostatočného počtu záujemcov o toto štúdium – vydokladovaním počtu záujemcov. Preto vás žiadame, aby ste poslali na náš e-mail gymnaziumsala@gymsala.skvyjadrenie záujmu študovať na Gymnáziu Juraja Fándlyho, Školská 3, Šaľa s menom žiaka, menom zákonného zástupcu, jeho e-mailom a telefonickým kontaktom. V prípade dostatočného počtu záujemcov vás budeme informovať. Žiadame vyjadriť sa obratom do 17. 2. 2021,“ uvádza výzva Gymnázia.

V Šali funguje program osemročného vzdelávania od školského roku 1993/1994. Doteraz ho absolvovalo niekoľko stoviek detí z viacerých obcí a miest. SME píše, že ministerstvo školstva utlmuje tento druh škôl už štvrtý rok po sebe.

Platí pravidlo, že na osemročné vzdelávanie sa prijíma len päť percent z celého populačného ročníka. Výnimku má Bratislava, kde počet otváraných miest zodpovedá desiatim percentám ročníka, uvádza. Nitriansky kraj, pod ktoré spadá aj šalianske gymnázium, však tento rok nemá schválených ani 5 percent.

Gymnázium v Šali to považuje za diskriminačné. SME uvádza, že jeden z dôvodov, pre ktorý dochádza k redukcii miest na týchto výberových školách, je ten, že do prímy odchádzajú z piatych ročníkov premianti tried. Učebná klíma v triedach na druhom stupni základných škôl sa vďaka tomu zhoršuje: priemerní žiaci a tí, ktorí sa do týchto škôl nedostanú, prichádzajú o vzory a strácajú aj motiváciu dosahovať lepšie výsledky, uvádza SME.

(ml)

One Comment on “Šalianskemu gymnáziu hrozí zánik osemročného programu, vyzýva na podporu”

  1. V príspevku GJF žiadne prosím ani ďakujem, ani len zdvorilá fráza „dovoľujeme si vás požiadať“? Ale hlavne, že píšte obratom… Na úrovni

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *