Slovo Šaľanov vo farbách Ukrajiny: Čo sa dočítate v najnovšom čísle?

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 4 min

Čo sa dočítate v novom čísle?

Slovo Šaľanov 2022/2-3
Distribúcia: 4. 3. 2022

Obálku nášho dvojčísla február-marec zdobí iná hlavička, na akú sú naši čitatelia zvyknutí. Nápis Slovo Šaľanov nenájdete v klasických farbách – červenej a žltej, ale v modro-žltej kombinácii na znak solidarity s ľuďmi na Ukrajine. Téme vojny na Ukrajine sa venuje aj šéfredaktor Ivan Aľakša v úvodníku.

Aktuálne z mesta

V rubrike Aktuálne z mesta píšeme o fašiangovom sprievode Folklórneho súboru Šaľan, i o tom, že mesto Šaľa hľadá zhotoviteľa na projekt predstaničného priestoru, na ktorý dostala Šaľa dotáciu vo výške 5,5 milióna eur. Vyzývame vás k vyplneniu dotazníkov v prieskume spokojnosti občanov so životom v meste a informujeme o tom, že na šalianskej plavárni sa začalo s prácami na streche. Bohužiaľ, opravou strechy sa to nekončí.


Čo trápi Šaľanov?

Šaľanov trápi mnoho vecí, preto vznikla aj naša nová rubrika, v ktorej tento mesiac píšeme o problémoch s ľuďmi bez domova, ktorí sa zdržiavajú na železničnej stanici a znepríjemňujú cestujúcim život. Aké riešenia by mohli tento stav zmeniť? Ako s ľuďmi bez domova pracujú sociálni pracovníci? Toto a viac sa dočítate v článku.


Aktuálne

Pre sociálnu poisťovňu pripravujú priestory v poliklinike. V našom vydavateľstve vznikajú okrem novín aj kniha Fantázia, zborník fantastických poviedok žánrov sci-fi, fantasy a horor. S malým omeškaním uzrela svetlo sveta Fantázia 2021, zakúpiť ju viete v kníhkupectvách Martinus alebo u nás v redakcii.


Dve šalianske kapely boli nominované v Radio_Head Awards, sú nimi Small Town Life a Cranial Void. Na výsledok hlasovania verejnosti si budeme musieť počkať do konca marca. Držíme palce.

Zelenšia Šaľa

Slovu Šaľanov záleží na životnom prostredí, preto pravidelne informujeme o „zelených správach“ v rubrike Zelenšia Šaľa. Tento mesiac informujeme občanov o tom, že v marci v našom meste začína zber zeleného odpadu. Nájdete tu aj eko okienko o zálohovaní PET fliaš a plechoviek. Ako zálohovať? Ktoré obaly? Kde možno obaly zálohovať?


Stručne z mesta

Začíname správou: Dočkajú sa Šaľania svojho obchvatu? Nové informácie hovoria, že možno po tých rokoch konečne svitá na lepšie časy. S prácami by sa podľa všetkého mohlo začať už tento rok. Minister dopravy Andrej Doležal, informoval médiá o tom, že harmonogram projektov bol aktualizovaný a čoskoro by sa malo spustiť verejné obstarávanie ja na obchvat mesta Šaľa.


V meste zmizli staré telefónne búdky a aktivační pracovníci vyčistili areál pre deti. Známy je už aj dátum Detskej tour Petra Sagana v Šali.

Šaľania pomáhajú

V rubrike Šaľania pomáhajú nájdete článok o mladej Marianne Szarkovej, ktorá niekoľko rokov pôsobila ako dobrovolníčka, v súčasnosti pracuje pre technologický startup, pomáha začínajúcim programátorom, absolventom a vo voľnom čase učí niekoľko hodín angličtinu stredoškolákov. Prečítajte si rozhovor s inšpiratívnou Majkou.


Predstavujeme

Predstavujeme Jaroslava Straňáka z Močenku, ktorý sa popri práci zámočníka venuje kreatívnej tvorbe kovaných dekorácií.


Prečítať si môžete aj o legendách šalianskej hádzanej – Jurajovi Gulyásovi a Rudolfovi Ritterovi, ktorí sa po hráčskej kariére stali medzinárodnými rozhodcami a precestovali desiatky krajín, odpískali stovky medzinárodných súťaží a vychovali ďalších rozhodcov.


Predstavujeme tiež trojicu mladých hokejistov zo Šale – Dávida Šmotláka, Attilu Horvátha a Mária Meszárosa, ktorí začínali v mládežníckom klube a v súčasnosti hrajú za HK Los Amateros a trénujú budúcich hokejistov.


V Šali vyrastajú mnohé športové talenty, medzi nimi aj talentovaní rýchlokorčuliari. Šortrekové korčule si obúvajú už v auguste. Jazdia na kolieskach i nožoch.


Populárnym sa stalo aj otužovanie, na šalianskej pláži sa vo februári stretlo vyše 50 otužilcov na podujatí Otužovanie za tmy, ktoré organizovalo OZ Medúza.


Šport

V hádzanárskom tíme Šale v priebehu sezóny vymenili trénerov. Lukačín obvinil klub z toho, že si neplní záväzky.


Hoci futbalisti Šale sú pred jarou štvrtí, prezident klubu Marián Krištof tvrdí, že sa chcú zachrániť.


Pomoc Ukrajine

Šaľania sa spojili a rozhodli sa pomôcť ľuďom na Ukrajine. Naše mesto má v Ukrajine aj svoje partnerské družobné mesto a priateľov, ktorí žijú v strachu. Na znak solidarity pri mestskom úrade vleje vlajky nášho družobného mesta Mohyliv-Podilskij a vlajky Ukrajiny.


Mesto zriadilo aj transparentný účet na pomoc Ukrajine a zbierku potrebných vecí, ktorá sa koná v kultúrnom dome vo Veči každý deň od od 10.00 do 17.00, personál bude mať prestávku od 13.00 do 14.00 hod. Zoznam potrebných vecí zverejňuje mesto na svojich stránkach. Veľké srdce ukázalo mnoho Šaľanov, medzi nimi aj pani Zuzka, folkloristka, ktorá poskytla rodine z Ukrajiny bývanie zadarmo či mladý 11-ročný Adam, ktorý trávil jarné prázdniny pomocou v kultúrnom dome.

Spomíname

Vo februári nás opustil Eduard Kukan, rodák z Horného Jatova, ktorý časť života prežil v našom meste. Na poslednú rozlúčku prišla aj prezidentka Zuzana Čaputová, Ivan Korčok, minister zahraničných vecí či Mikuláš Dzurinda, expremiér. Za Šaľanov sa s ním rozlúčil Jozef Belický a Peter Gomboš. Ten naňho spomína aj v článku, ktorý pre nás pripravil.


Súťažíte? Čo môžete vyhrať?

Okrem toho, že sa v poslednom čísle dočítate o zaujímavých ľuďoch, udalostiach a získate potrebné informácie, môžete vyhrať aj zaujímavé ceny. Tento mesiac máte možnosť vyhrať 15-eurovú poukážku na nákup v Optike Patrícia. 

V neposlednom rade sa každý mesiac môžete vy aj vaše deti zapojiť do súťaže Nájdi 5 rozdielov o knihy pre deti i dospelých. Vystrihnite kupón so zakrúžkovanými rozdielmi a doneste/pošlite nám ho na adresu redakcie P. Pázmaňa 19, Šaľa, budova Daňového úradu v Šali. Viac informácií nájdete na našom Instagrame a facebookovej stránke. Knihy pre deti do súťaže venuje oVEčka si číta s nami O. Z.

NÁJDETE NÁS V PREDAJI V CELOM MESTE A OKOLITÝCH DEDINÁCH.

Ak organizujete nejakú akciu, zverejníme vám ju v sekcii Akcie a podujatia na našej stránke zadarmo.  Ak poznáte niekoho zaujímavého, dajte nám vedieť, radi o ňom napíšeme. Buďte našimi ušami a očami, staňte sa aj vy súčasťou Slova Šaľanov. Videli ste niečo, na čo treba upozorniť, neváhajte a kontaktujte nás na email: slovo@slovosalanov.sk alebo na tel. čísle: 031/771 4271.  Kontakty na redaktorov nájdete v sekcii Kontakt na našej stránke.

PREDPLAŤTE SI SLOVO ŠAĽANOV – POŠLEME VÁM KAŽDÉ ČÍSLO DO SCHRÁNKY 

Naši čitatelia majú možnosť predplatiť si Slovo Šaľanov, ktoré im pošleme a nájdu si ho každý mesiac v schránke. Ohláste sa nám a predplaťte si svoj výtlačok Slova Šaľanov. Časopis vám príde na zvolenú adresu poštou a zabalený. Predplatné vám vieme fakturovať a môžete si to dať do nákladov. Nebudete musieť premýšľať, kedy nové číslo vychádza, na žiadne vydanie nezabudnete. Predplatné si viete objednať ako súkromná osoba alebo firma.

Takouto formou môžete pomôcť aj nám, keďže vydávanie tlačeného regionálneho časopisu je stále náročnejšie. Veríme však, že časopis ako je Slovo Šaľanov je v regióne potrebný a Šaľa sa môže pýšiť niečím výnimočným – časopisom vydávaným malým rodinným vydavateľstvom už celých 25 rokov, postaveným na základoch ešte staršieho magazínu, vydávaného dokonca od roku 1987.

Ďakujeme za vašu priazeň.

Zdroj: Archív redakcie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *