Spaľovňa a ZEVO sú ako LED a žiarovka. Neporovnateľné

ZEVO ŠAĽA
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Transparentne a otvorene o Centre cirkulárnej ekonomiky

Do okresu Šaľa prichádza Centrum cirkulárnej ekonomiky (CCE) za 120 miliónov eur. Centrum bude ekologicky spracúvať odpad materiálovým dotrieďovaním a premenou na elektrickú energiu a teplo. Krajiny ako Dánsko, Holandsko, Nemecko, Švédsko či Rakúsko majú s takýmito zariadeniami bohaté pozitívne skúsenosti. Práve preto treba dať prednosť transparentným a overeným informáciám namiesto šírenia poloprávd.

Jedným z mýtov je, že Zariadenie na energetické využitie odpadu (ZEVO) bude ako súčasť CCE „obyčajnou spaľovňou“. Na otázku odpovedal Marián Christenko, generálny riaditeľ ewia a.s., ktorá je investorom projektu.

Je ZEVO spaľovňa?

Nie. Spaľovňa odpadu je zariadenie, v ktorom sa spaľuje odpad bez ďalšieho úžitku. V minulom storočí ich stavali preto, aby sa zbavili veľkého množstva odpadu. Za každú cenu, a to aj s použitím neefektívnych technológií. Takéto zariadenia dnes už v civilizovanej Európe neexistujú. Možno ešte fungujú kdesi v najchudobnejších krajinách juhovýchodnej Ázie. Odpad sa totiž v modernom svete považuje za palivo, ktoré nahrádza fosílne zdroje.

V modernom ZEVO sa odpad termicky spracuje pri teplote 900 až 1 000 stupňov Celzia. Teplota v kotle následne ohrieva vodu, ktorá vyrába horúcu paru. Cez toto médium sa buď vykurujú domácnosti, alebo poháňa turbína, ktorá následne vyrába elektrickú energiu. Čiže trojaký úžitok.


budova ewia
ZEVO bude súčasťou Centra cirkulárnej ekonomiky, ktoré bude v roku 2025 uvedené do prevádzky v okrese Šaľa.

Obyvatelia západnej Európy vďaka dlhoročným skúsenostiam považujú takéto zariadenia za užitočné elektrárne alebo teplárne s rozumným využitím nerecyklovateľného odpadu a volajú ich Waste to Energy Plants. Iba v samotnej Európe ich je viac ako 500. Na Slovensku v tejto oblasti zaostávame za vyspelým svetom asi 40 rokov. Väčšinu odpadu vyhadzujeme na neekologické skládky a o ZEVO máme zúfalo málo informácií – zrejme preto, lebo u nás
existujú iba 2 takéto zariadenia (v Bratislave a v Košiciach). Pravdepodobne preto ich zo zotrvačnosti voláme spaľovňami. Je to paradox, lebo ak niekto nazýva ZEVO spaľovňou odpadu, pokojne môže nazvať LED pás žiarovkou, dolby surround hi-fi vežu Edisonovým fonografom alebo pilota airbusu A380 vzduchoplavcom.

ZEVO sa riadi prostredníctvom velína, v ktorom tím prevádzky dohliada na plynulý a ekologický chod zariadenia.

Odpad sa efektívne nedá spracovať iba recyklovaním a kompostovaním. Skoro pri každej ľudskej činnosti vzniká množstvo reziduálneho odpadu, ktorý nie je možné inak využiť. Tak prečo z neho nevyrobiť lacnú energiu? Samozrejme, v zariadení, ktoré sa správne volá ZEVO.

ing marian christenko generalny riaditeľ ewia a. s.Máte aj vy záujem o viac informácií o prevádzke Centra cirkulárnej ekonomiky v okrese Šaľa? Pošlite nám otázku na info@ewia.sk.

 

 

Reklamný článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *