Šperkárka Stanislava Sabová: Detské kresby prenášam do šperkov

tanya handmade šperky
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Stanislava Sabová žije v Močenku, kde tvorí zaujímavé šperky. Detské kresby sa pod jej rukami dokážu zmeniť na krásny šperk, ktorý rodičom pripomína prvé kresby ich detí.

S ručnými prácami začala už ako dieťa, dnes sa venuje šperkárstvu. Vyučila sa v odbore umelecký zlatník – klenotník. Neskôr študovala technickú mineralógiu a gemológiu na Fakulte prírodných vied na Univerzite Konštantína filozofa v Nitre.

 Umeleckú dušu v sebe pestovala od malička. S ručnými prácami začala už v škôlke. Ako dieťa navštevovala Základnú umeleckú školu v Šali, kde kreslila, tvorila a vypaľovala z hliny. „Pamätám sa že som tam bola najmladšia, hlavne na výtvarnej. Mám na to pekné spomienky. Dnes už nekreslím, iba keď musím,“  hovorí v úvode.


tanya-handmade


 Šperky jej učarovali až na strednej škole a zostala im verná dodnes. V súčasnosti tvorí náhrdelníky, náramky, náušnice i prstene z rôznych materiálov pod značkou Tanya handmade. Tanya je meno jej dcérky, ktorá ju inšpirovala k rodičovskej tvorbe.

„Bola to moja dcéra, ktorá ma inšpirovala k tomu, aby som začala tvoriť šperky s kresbami detí. Je to krásna pamiatka a pre mňa srdcová záležitosť,“ vyjadruje sa Stanislava.

tanya-handmade
Stanislava s dcérkou.

Najpopulárnejšie sú náhrdelníky s detskou kresbou

Prvé detské kresby sú pre každého rodiča malým pokladom, Stanislava ich prenáša do šperku, ktorý môže rodič nosiť každý deň pri sebe. Detské kresby premení na prívesky do náhrdelníkov, náramkov alebo z nich vyrobí náušnice. „Najpopulárnejšie sú práve prívesky a náhrdelníky. Urobila som ich už asi 150 – 200 kusov,“ hovorí.


tanya-handmade


Výroba takéhoto šperku nie je jednoduchá. Ide o individuálny proces, ktorý závisí od toho, ako zložitá je kresba dieťaťa, ktorú je potrebné preniesť na šperk. Obrázok Stanislava najprv prekreslí, upraví a prispôsobí ho. Všetko robí ručne, proces výroby je preto o niečo náročnejší a do malého prívesku sa nedá zapracovať každý detail.


tanya-handmade


„Šperk nemôže zavadzať ani ublížiť či poškriabať, preto by nemal mať veľmi ostré hrany, ktoré sa snažím spraviť jemnejšie. Mal by byť pevný, ale nie mohutný, všetko musím zohľadniť už pri návrhu a preniesť to do reality pri výrobe. Mnoho ľudí si myslí, že vyrábam úplné kópie obrázkov, v mnohých prípadoch sa to ale, bohužiaľ, nedá,“ popisuje proces výroby.

Šperky vyrába zo striebra a prírodných materiálov

Šperky vyrába zo striebra 925, časom by chcela začať vyrábať aj zo zlata. V jej tvorbe však nájdete aj drahé kamene, minerály, ktoré veľmi rada zakomponuje do šperkov. V Močenku má vlastnú dielňu, kde tvorí.


tanya-handmade
Z dielne.

„U mňa v dielni nájdete veľa vrtákov, pilníkov, pílok, kliešťov aj šmirgľov. Vyzerá to tam občas ako v železiarstve. Striebro mám vo forme plechu alebo drôtu a tie už ďalej opracovávam do požadovaného tvaru,“ hovorí o svojej dielni a spracovaní materiálu.

Svoje šperky vystavovala na Slovensku i v zahraničí

tanya-handmade
Náhrdelník s prírodných materiálov.

 Stanislava sa so svojimi šperkami z prírodných materiálov, kameňov a minerálov dostala na niekoľko výstav. „Mám za sebou výstavy, ktoré začali v roku 2013 a stále pokračujú po celom Slovensku a jedna bola tiež v Prahe. Do konca januára bola výstava aj vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach,“ hovorí o úspechoch.


tanya-handmade


Spolupracovala  na knihe o prírodných šperkoch

tanya-handmade
Stanislava s knihou.

Okrem výstav sa môže pochváliť aj spoluprácou na knihe Plody a semená rastlín v tvorbe ozdôb a šperkov, ktorá vyšla v roku 2014.

„Bola to pre mňa veľká skúsenosť, dlho som vyrábala šperky do knihy aj na výstavy z kôstok a plodov rastlín z celého sveta. Tým som mala možnosť skúsiť si veľmi netradičné materiály. Napríklad taká Entada zo Strednej Ameriky nám dala zabrať. Je extrémne tvrdá a vyzerá ako fazuľový struk. Ten mal tak meter a problém bol v tom, že „struk“ bol tvrdý ako drevo a nevedeli sme sa dostať k plodom. Tam už úradoval môj deduško. Aby sme plody z dostali von neporušené a ja som ich mohla ďalej spracovávať do šperkov,“ spomína na výrobu šperkov do knihy a na stále aktuálnu výstavu.

Pýtali sme sa jej na jej srdcovú záležitosť v oblasti šperkárstva. Vraj nemá nič priame, každý šperk nesie svoj príbeh.

„Najväčší úspech pre mňa je, že robím čo milujem a ešte tým robím radosť ľuďom okolo. Ak by som si šperky odkladala doma do zásuvky, nemalo by to pre mňa efekt. Vždy ma poteší pozitívna spätná väzba a mám zákazníčky a zákazníkov ktorí sa stále vracajú. Vtedy viem, že to má zmysel,“ dodáva na záver rozhovoru šperkárka z Močenku.

Stanislava má svoj vlastný blog na webovej adrese www.tanya-handmade.sk aj facebookovú stránku Tanya Handmade, kde nájdete niekoľko jej krásnych výtvorov.

Spracovala: Michaela Harabišová
Foto: archív Stanislavy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *