Spoluprácu si viem predstaviť s každým, kto nesleduje osobný prospech, vraví Robert Čibrik

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Do Mestského zastupiteľstva v Šali po komunálnych voľbách zasadne šesť nováčikov. Vo volebnom obvode 1 bude prvým z nich advokát Robert Čibrik. O dôveru ľudí sa uchádzal za stranu Tím kraj Nitra – združenie kandidátov Nitrianskeho kraja. Štyridsaťtriročný Šaľan získal 836 hlasov.

Vyštudovaný právnik sleduje komunálnu politiku „od strednej školy“. Avšak, ako hovorí, „doteraz s ňou, tak ako drvivá väčšina obyvateľov mesta, nemal reálnu skúsenosť.“

Keďže pôsobí v Šali, viacerých doterajších poslancov i primátora pozná osobne. „To, či niekoho poznám alebo nie, nemôže mať žiadny vplyv na hlasovanie a prácu v zastupiteľstve,“ pripomína. Spoluprácu si vie predstaviť s každým, kto nesleduje svoj osobný prospech, ale „bude presadzovať rozumné a pre mesto prospešné riešenia,“ vysvetlil Slovu Šaľanov.

Tvrdí, že zoznam toho, čo mestu chýba, je „veľmi dlhý“. Jedným dychom však dodáva, že „možnosti mesta sú obmedzené.“ Vychádzajú podľa jeho slov nielen z finančných možností, ktoré radnica má, ale aj z toho, že nie „možné  splniť každú požiadavku.“ „Preto je potrebné  uvážlivo stanoviť priority a presadzovať tie projekty a riešenia, ktoré  prinesú pre mesto a jeho obyvateľov čo možno najväčší benefit.“

 Doprava, parkovacia politika či možnosti pre trávenie voľného času

V Šali mu chýba „kvalitný, moderný a funkčný  verejný priestor“, „moderná a dostupná športová infraštruktúra a možnosti pre bezpečné  trávenia voľného času pre všetky generácie.“ Mínusom je tiež chýbajúce „fungujúce riešenia v doprave“. Ako príklad označil neexistujúcu parkovaciu politiku a víziu budovania cyklistickej infraštruktúry. „Šaľa je desaťročie pozadu za inými mestami v okolí,“ uviedol.

Jeho prioritou nie je jedna konkrétna oblasť, v ktorej by sa chcel angažovať, „mojou prioritou je  prispieť k tomu, aby sa mestské zastupiteľstvo  stalo rovnocenným partnerom a protiváhou primátora a zároveň garanciou, že záujmy vybraných jednotlivcov nebudú uprednostňované na úkor verejného záujmu.  Len tak je totiž možné zabrániť opakovaniu chýb z predchádzajúcich období,“ dodal.

Zapájanie verejnosti

Za dôležité tiež považuje, aby boli „na väčšie stavebné a urbanistické projekty vyhlasované architektonické súťaže, a aby mesto aj v iných oblastiach viac zapájalo odbornú ako aj laickú verejnosť do spolurozhodovania o tom, kde, čo a ako sa zrealizuje,“ hovorí Robert Čibrik.

Obyvatelia Šale si v sobotu 29. októbra vybrali, že nasledujúce štyri roky bude na čele mesta stáť súčasný primátor a nezávislý kandidát Jozef Belický. Mesto bude mať 21 poslancov. Z doterajších nekandidovali štyria. Zo 17 obhájili pozíciu 15, šesť je nováčikov. Na hlasovaní sa zúčastnilo 5 897 voličov (33,43 % účasť).

Volebná účasť bola oproti minulým komunálnym voľbám (v roku 2018) výrazne vyššia, ak však porovnávame účasť od roku 2006, tak sa nevymyká normálu a je dlhodobo  približne na rovnakej úrovni,“ dodal vo svojom hodnotení novozvolený poslanec Mestského zastupiteľstva v Šali Robert Čibrik.

(ml)
Foto: archív R. Čibrika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *