Študentka Michala Santusová vytvorila vlastnú značku sójových sviečok

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 5 min

Michala už na strednej škole odišla na študijný pobyt do Kanady, kde strávila jeden rok a naučila sa základy manažmentu. Po strednej škole odišla študovať do holandského Tilburgu, odbor International Business Administration. Kvôli pandémii sa vrátila na Slovensko a začala budovať vlastnú značku sójových ekologických sviečok. Popri vysokej škole a prekladateľskej brigáde tak vytvorila značku LAVINA a nám porozprávala o jej ceste k podnikaniu a výrobe.

Čo sa dočítate:

  • Prečo sa Michala rozhodla vrátiť na Slovensko?
  • Kedy vznikol nápad s podnikaním v oblasti ekologických sviečok?
  • Prečo si vybrala pre svoju oblasť podnikania práve sójové sviečky?
  • Na akých pilieroch postavila svoju značku LAVINA?
  • Kde a ako sviečky vyrába?
  • Aké sú výhody sójového vosku?
  • Kde si môžete jej sviečky zakúpiť?

„V prvom rade som stále študentkou,“ hovorí v úvode rozhovoru mladá Šalianka. So zahraničím a anglickým jazykom mala skúsenosť už pred štúdiom na vysokej škole v Holandsku. V treťom ročníku na bilingválnom gymnáziu odišla ako 17-ročná na ročný študijný pobyt do kanadského Vancouveru.

„Bol to únik do pre mňa úplne neznámej reality a hodnotím to ako extrémne cennú skúsenosť z hľadiska osobnostného rastu, manažmentu samej seba a nadobudnutej zodpovednosti,“ priznáva.


Michala Santusová
Michala Santusová. Autor: Jakub Benko

Pandémia ju dostala naspäť na Slovensko

Pandémia zasiahla celý svet a Michala bola nútená vrátiť sa na Slovensko. Po príchode domov prestúpila na Vysokú školu ekonomickú v Prahe, kde mohla pokračovať v odbore obchodná administratíva v anglickom jazyku.

„Po príchode som si už nevedela predstaviť, že sa vrátim do Holandska. Osobne mi tam viacero vecí nesadlo a po čase to pre mňa bolo veľmi frustrujúce, i keď som si prvé mesiace v zahraničí veľmi užívala,“ popisuje svoju skúsenosť po príchode domov.

Michala sa venovala kreatívnym činnostiam ešte pred myšlienkou vytvárania vlastnej značky. Od malička maľuje, kreslí, tvorí, vyrába, píše básne. Venuje sa foteniu a editovaniu, čo jej pomohlo aj pri budovaní značky. Sama si fotí, edituje produktové fotografie.

Potreba po sebe niečo zanechať

Nápad začať s podnikaním prišiel práve po príchode na Slovensko. „Mala som takú krízu stredného veku už vo veku 21 rokov,“ hovorí s úsmevom. Vznikla silná potreba niečo po sebe zanechať, a preto už od začiatku vedela, že jej práca musí mať dlhodobú perspektívu a musí jej prinášať radosť. „Aj dve manuálne brigády v Holandsku ma utvrdili v tom, že okrem rúk by som  chcela pri práci zapájať aj kreatívne mozgové bunky,“ dodáva.


Michala Santusová


S príchodom pandémie sa stalo akékoľvek pôsobenie mimo domu prakticky nemožným, preto prišiel nápad internetového obchodu.

„Hľadala som produkt, ktorý by splnil moje dlhodobé očakávania a dodržiaval by kritériá mojej filozofie a prístupu k tvorivej činnosti ako takej. Najprv som uvažovala nad prírodnou kozmetikou, no okrem prísnych regulácií je na Slovensku takýchto výrobcov dosť – navyše sa mi páči, ako to niektorí robia, a preto som necítila potrebu púšťať sa na tento trh. Sójové sviečky mi odškrtli všetky pomyselné políčka a začala som na nich teda aktívne pracovať,“ popisuje nápad s produktom jej podnikania.

Cesta k vlastnému podnikaniu začala hodinami štúdia – materiálov aj trhu, brainstormingom a testovaním.


lavina sviečky


„Všetko som do hĺbky študovala – typy voskov, knôtov, vôní – a bolo pre mňa veľmi dôležité podchytiť nedostatky od samého začiatku. Nerada by som totižto čelila chybám z nedbanlivosti či iným podobným problémom,“ hovorí o potrebe štúdia problematiky.

Ekologická voľba materiálu

lavina-store sviečky sójovéSójové sviečky sú vegánskou a ekologickou voľbou. Práve ekológia a lokálnosť boli od začiatku piliermi, na ktorých chcela Michala svoju značku LAVINA založiť.

„Okrem podporovania slovenského trhu a ekonomiky je výhodou aj fakt, že touto cestou za mnou nemusí väčšina materiálu dlho cestovať a znečisťovať životné prostredie – výrazne sa tak skracuje čas, za ktorý som potom schopná ja produkt dodať mojim zákazníkom,“ hovorí o ekologickom výbere.

Benefitov sójového vosku je mnoho. Vyrába sa zo sójových bôbov, je prírodný a vegánsky, na rozdiel od napríklad včelieho vosku, ktorý je taktiež prírodný. Sviečka zo sójového vosku horí až dvakrát dlhšie v porovnaní s klasickou parafínovou, pretože má nižšiu teplotu horenia.

„Aj týmto sa opodstatňuje cena sójovej sviečky,“ vysvetľuje Michala. Sójové sviečky taktiež vypúšťajú svoju arómu postupne, takže ju bude človek cítiť počas celej doby horenia a aj potom. Poslednou výhodou je jeho ľahká zmývateľnosť z materiálov, na odstránenie vosku stačí teplá voda a mydlo.

Lokálnosť a kvalitní dodávatelia

Chcela, aby jej produkty boli dlhodobo udržateľné a  mali čo najmenší negatívny dopad na planétu. „Práve preto na balenie používam iba sklo, drevo a papier,  hovorí o materiáloch, ktoré používa na výrobu.

Sviečky zatiaľ vyrába aj skladuje v domácom prostredí. Sójová sviečka je produkt s relatívne málo vstupmi do výroby, pre Michalu bolo v prvom rade dôležité si nájsť správnych dodávateľov, vytvoriť silnú značku a zdokonaliť výrobný proces.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa LAVINA ©️ (@lavinastore.sk)

Všetky tlačiarenské výrobky – nálepky, kartičky, krabice a výplňové materiály Michale zabezpečujú slovenské firmy.

„Najviac sa ale teším z mojich sviečkových pohárikov, ktoré sú vyrábané a dokonca ručne maľované tiež u nás. Sójový vosk zase odoberám z Česka, čo stále považujem za úspech v oblasti lokálnosti. Slovensko je ale, bohužiaľ, stále príliš malé na objemy určitých produktov, ktoré potrebujem na výrobu a musím siahnuť aj do zahraničia, napríklad po vonné oleje. Vždy sa však snažím vyberať dodávateľov, ktorí poskytujú uhlíkovo neutrálnu dopravu,“ hovorí o dodávateľoch.

Učím sa požiadať o pomoc

Všetko si od začiatku manažovala sama – od výberu dodávateľov, cez dizajn, vlastnoručnú výrobu a balenie každej sviečky, odosielanie balíčkov, fotenie a editovanie fotiek, tvorbu stránky a profilov na sociálnych sieťach a ich udržiavanie, až po marketing a komunikáciu so zákazníkmi.


sojove sviečky


„Samozrejme, taktiež bolo potrebné vyriešiť všetko v rámci dodržiavania sviečkovej legislatívy  a mám aj založenú živnosť, z ktorej takisto vyplývajú určité povinnosti. No keďže pochádzam z rodiny podnikateľov, radi mi s vyhľadávaním takýchto informácií pomohli,“ priznáva. S hľadaním dodávateľov jej zvykne občas pomôcť priateľ, ktorý tiež podniká.

„A aj keď je skĺbenie školských, brigádnických, pracovných a osobných povinností (a i radostí) často fyzicky aj psychicky náročné, plne si uvedomujem, že sa môjmu podnikaniu darí naozaj výnimočne, prebieha nad rámec všetkých mojich triezvych aj netriezvych očakávaní a ja som za to nekonečne vďačná. Bez práce to nepôjde nikdy. Do budúcna budem musieť uvažovať o páre pomocných rúk, aby som mohla naďalej fungovať a zlepšovať značku. Preto sa učím požiadať o pomoc a moja rodina a blízki sú mi v tomto veľkou oporou,“ hovorí o náročnosti.

Sviečky vyrába doma

Proces výroby má rozdelený, v jeden deň sviečky varí, cez noc stuhnú, na druhý deň lepí nálepky, balí a ak stihne, posiela.

„Najťažšie bolo rozlúsknuť teploty, pri akých sa sviečka musí spracovať vo všetkých fázach – pri topení vosku, vmixovaní vône, nalievaní do pohárika. Záleží  aj na teplote pohárika. Akonáhle som mala toto vyriešené, mohla som výrobu zrýchliť a začať vyrábať vo väčších množstvách. Pri varení je zábava, môj mladší, hudobne nadaný brat mi v našej kuchyni robí osobné koncerty,“ hovorí s úsmevom o výrobe v domácom prostredí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa LAVINA ©️ (@lavinastore.sk)

E-shop otvorila 10. 10. 2020 a predstavila kolekciu 10-tich sójových sviečok. Stálu kolekciu tvorí v súčasnosti 9 klasických sviečok, jednu vôňu z predaja stiahla. Pridala sa však stála Valentínska kolekcia. Na výber je tak 12 rôznych sviečok. „Z Valentínskej kolekcie sa už tiež stala stálica, lebo drevené knôty sa dosť uchytili,“ hovorí o kolekcii sviečok, ktorá je v súčasnosti v predaji.

Aktuálne sa venuje vytváraniu jarnej kolekcie sviečok, zmena nastane aj v vo veľkosti pohárikov na sviečky.

„Spustila som recyklačný program, aby ľudia vedeli vrátiť späť poháriky, ktoré sa neskôr znova použijú. My prázdne sklo opäť naplníme a ľudia dostanú zľavu na ďalší nákup. Šetríme tak životné prostredie a poháriky dostanú druhú šancu na život – a možno aj tretiu či desiatu.  Vynovila som svoj e-shop a moje sviečky nájdete už v štyroch kamenných predajniach,“ rozpráva o novinkách.

V súčasnosti bojuje ako podnikateľ nielen s pandémiou, ale aj s krízou so sójovým voskom či s dodaním tovaru, ktorý odoberá z Anglicka. „Kríza s voskom sa zhoršila, dodanie materiálu neuľahčuje ani Brexit, snáď denne sa situácia mení a všetko je veľmi neisté. Čiže kombinácia covid + brexit je pre biznis momentálne veľmi neprijemná a treba hľadať alternatívy dodávateľov,“ opisuje situáciu.

Sviečku kúpite v e-shope aj v kamenných predajniach

 Momentálne si môžu ľudia objednať sviečku cez internet na Michalinom e-shope www.lavina-store.sk alebo cez www.sashe.sk/lavina-store. Aktuálne má Michala na svojom e-shope zľavu na kúpu sviečky k MDŽ. Okrem toho sa LAVINA nachádza v kamennej predajni značky Kvetinovo v Bratislave, kde majú dve pobočky – Pasáž Blumentál a Petržalská Tržnica pod názvom Florista Kvety. Po novom sviečky nájdete aj v Kvety Chloe – Michalovce a v eko drogérii Bez Obalu v Nitre.


lavina store


„Som veľmi rada, že môžem povedať, že sa mi ozvalo niekoľko ďalších predajní po Slovensku,  takže dúfam, že čoskoro budú sviečky LAVINA dostupné aj na ďalších miestach, kde si ich zákazníci môžu prísť chytiť, ovoňať. Nesmierne si vážim záujem ľudí, ich spätnú väzbu v podobe fotografií či komentárov, ktoré mi posielajú so sviečkami. Chcem značku naďalej rozvíjať a bola by som rada, ak by som sa jej mohla venovať aj po škole a robiť to, čo ma naozaj napĺňa,“ dodáva na záver Michala Santusová.

Zhovárala sa: Michaela Harabišová
Foto: Jakub Benko, Michala Santusová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *