Úvodník Slova Šaľanov: Zvyšujeme cenu a neteší nás to

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Siedme tohtoročné vydanie Slova Šaľanov vychádza 14. septembra a v distribúcii sa objaví postupne, počas celého dňa. Predtým, než ho budete držať v rukách, volíme aj túto cestu, aby sme trošku poodkryli momentálnu situáciu s vaším obľúbeným časopisom. Zvýšili sme totiž jeho cenu na 2,50 eur. Nevieme, netušíme ako zareagujete, chceme veriť, že to pochopíte. Že porozumiete a ostanete nám verní. Nebolo to pre nás totiž ľahké rozhodnutie.

Nie je to o tom, že si chceme dopriať viac – dovolenku, jachtu, drahé hodinky. Tieto veci si možno všimnete skôr u politikov, ktorí sa uchádzajú o vaše hlasy v nadchádzajúcich voľbách.

Pre nás je toto rozhodnutie vecou prežitia. Snahou zachovať časopis, ktorý sme rozbiehali v roku 1996 ako projekt pre Šaľanov a o Šaľanoch. A takto ho pripravujeme dodnes.

Je vás veľa, ktorí chcete a zaslúžite si byť v papierovom vydaní Slova Šaľanov a každý toho má veľa na srdci. Deje sa veľa vecí, naše mesto sa prebúdza a prebúdzajú sa aj komunity ľudí. Materiálov na písanie máme veľa, kopia sa nám stále nové veci, reagujete na naše výzvy a posielate nám tipy s témami. Pravdupovediac, mám v nahrávkach aj stále zaujímavú a stále nespracovanú tému spred 3 rokov.

Zvládli by sme to, keby sme boli 3-5-členná redakcia. Chodiť do redakcie, obehnúť mesto, zastaviť sa u vás, nahrať si s vami rozhovor, nafotiť vašu akciu, ktorú chystáte určite s láskou a snahou niečo skvelé priniesť ľuďom. Aj redaktori však potrebujú z niečoho žiť a dnes sme v situácii, keď zaplatiť redaktora, fotografa, či grafika je pre nás prakticky nemožné.

Nie, nesponzoruje nás mesto, je to fáma, dostávame podľa zmluvy dve stovky za číslo a za konkrétne označené články. Áno, 200 eur. To je všetko. Je toto sponzoring?

Stáva sa, že sa ľudia prekvapia, keď povieme, že článok o nich (o ľuďoch, nie o firmách a podnikaní) píšeme a zverejňujeme zadarmo, lebo veď je to redakčný článok a Slovo Šaľanov vzniklo práve preto, lebo máme radi Šaľu a vidíme, že má veľa skvelých a šikovných ľudí, o ktorých treba písať. Občas chcete vidieť v novinách svoje šikovné deti, niekedy viac, inokedy menej sa nám ozývajú školy, škôlky, kluby dôchodcov, občianske združenia, športové kluby… A my by sme veľmi radi naplnili časopis týmto všetkým. No nedá sa to. Pritom niektorí možno máte aj svoje iné firmy, podnikáte, prípadne riadite iné spoločnosti a možno by ste niekedy aj nejakú reklamu potrebovali. A my vás aj často otravujeme – pripomíname sa, pýtame sa, ozývame sa. Stále viac a viac bez úspechu.

Vidím však skôr jednotlivých inzerentov „odpadávať“, niektorí zatvárajú prevádzky, rušia predajne, niektorí povedia, že aj 30 eur je im veľa, ďalší si s platením dávajú načas, s inými sa dohadujeme na splácaní po častiach. Taká je doba.

A mnohým stačí internet a facebook. Aj to je riešenie. Pochopiteľné. V našom prípade sa zriecť tlače a presunúť sa čisto na web by náklady na tlač síce znížilo, ale prácu redaktorov by to nezaplatilo. A ktorý Šaľan by si zaplatil za regionálny online obsah ak by sme chceli spoplatniť web?

Mnoho vecí zmenila doba – facebook, kríza, pandémia, vojna… Vi­dí­me si cez sociálne siete do osobných životov, namiesto pochvaly a podpory sa radšej hádame a závidíme si. Neviem posúdiť, koľkí z našich čitateľov a inzerentov nám odpadli, lebo sa snažíme stáť na slušnej strane dejín, ktorú sme si pred mnohými rokmi vyštrngali. Aj také bremeno máme určite naložené. Aj keď my sa na toto nepýtame respondentov, o ktorých píšeme. Prečo by aj, keď to nesúvisí s témou, o ktorej píšeme…

Nevieme, čo bude ďalej, netušíme, či prežijeme rok. Zvýšenie ceny časopisu je iba jeden krok, uvidíme, ako sa prejaví a čo bude ďalej. Snáď to pochopíte a ostanete nám verní.

Ak si chcete časopis kúpiť, zbehnite do najbližšieho stánku, či predajne, ich zoznam je tu.

Ak chcete skúsiť predávať náš časopis vo vašej predajni, stánku, mať ho na stole vo vašej firme, či čakárni, ozvite sa nám tu.

Ak chcete inzerovať, spropagovať svoju službu, predajňu, firmu, všetko podstatné nájdete tu.

Ak si chcete časopis predplatiť, vyplňte formulár tu.

 

Ďakujeme vám a želáme príjemné čítanie, Slovo Šaľanov č. 7/2023 bude v distribúcii vo štvrtok 14. 9. 2023 v priebehu dňa.

 

Ivan Aľakša

One Comment on “Úvodník Slova Šaľanov: Zvyšujeme cenu a neteší nás to”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *