V Šali chcú od januára opäť vyberať miestny poplatok za rozvoj

daň za rozvoj Šaľa
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

V Šali chcú opäť zaviesť miestny poplatok za rozvoj. Platiť má od januára 2022. Vyplýva to z materiálu, ktorý dostali na stôl poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ). Dokument predložila prednostka Mestského úradu v Šali Jana Nitrayová.

Mestá a obce mohli tento poplatok zaviesť na základe zákona 447/2015 Z. z. o miestnom poplatku od 1. januára 2017. Použiť sa dal len na kapitálové výdavky stanovené zákonom. Šaľa, kde ho po prvýkrát schválili na jeseň 2019, ho vyberala od januára 2020. „Výber poplatku za rok 2020 predstavoval čiastku 18 169 eur,“ píše radnica.

Vlani v novembri poslanci mesta rozhodli, že poplatok zrušia, „nakoľko v čase pandémie negatívne pôsobil na rozvoj mesta.“ Iniciátorom pre zrušenie poplatku bol primátor Šale Jozef Belický.

Zrušením poplatku sa podľa mesta mali zlepšiť podmienky pre podnikateľské prostredie, ktoré výrazne počas krízy utrpelo, „a taktiež sa znížia výdavky na výstavbu rodinných domov, čo môže prilákať do mesta hlavne mladé rodiny,“ konštatovala vtedy v dôvodovej správe radnica.

„Pre rok 2020 bol MsZ schválený poplatok za rozvoj vo výške 10 eur/m2 pre fyzické osoby a 20 eur/m2 pre právnické osoby. Na základe požiadaviek poslancov MsZ navrhujeme tento poplatok od roku 2022 opätovne zaviesť v nezmenenej výške, a takto zvýšiť príjem rozpočtu mesta slúžiaci na rozvoj mesta  o predpokladanú sumu 50 000 eur,“ píše sa v najnovšom materiáli.

Legislatíva v praxi

Pri miestnom poplatku za rozvoj je predmetom dane pozemná stavba, na ktorú bolo vydané právoplatné stavebné povolenie.

Poplatníkom je buď fyzická osoba, alebo osoba právnická, ktorá je uvedená na stavebnom povolení ako stavebník. Poplatková povinnosť vzniká dňom právoplatnosti stavebného povolenia,  poplatok  za rozvoj  vyrubuje mesto rozhodnutím. Základom poplatku  za rozvoj je podlahová plocha v realizovanej stavbe v m2 znížená  o 60 m2.

Informácia o možnom opätovnom zavedení miestneho poplatku za rozvoj je súčasť materiálu, ktorý opisuje východiská a priority rozpočtu mesta na rok 2022. Z dokumentu tiež vyplýva, že radnica neplánuje v budúcom roku meniť výšku sadzieb miestnych daní. V materiáli, ktorý poslanci schválili, sú aj informácie o úverovej zaťaženosti mesta a ďalšie informácie.

(ml)
Snímka: Pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *