V Šali sa konalo ďalšie plošné testovanie: Výsledky nie sú dobré, hodnotí primátor

plošne testovanie v šali
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

V Šali sa konalo ďalšie plošné testovanie. Od piatku do nedele otestovali na 16 miestach 7824 ľudí, 141 bolo pozitívnych.

„Ďakujem občanom, ktorí prišli. Výsledky nie sú dobré. Vieme ako sme na tom a tých 141 pozitívnych – ak bude v karanténe – tak určite prispeje k tomu, aby sa čísla pozitívnych v našom meste znižovali,“ vraví primátor Šale Jozef Belický.

V porovnaní s podobným plošným testovaním v meste, ktoré sa konalo prvé dva novembrové dni minulého roka, sa otestovalo menej ľudí. „Testovalo sa menej ako v minulom termíne , ale v meste máme dve mobilné odberné miesta a tiež Duslo a ďalší zamestnávatelia ešte testovanie chystajú, takže čísla nie sú konečné,“ dodal pre Slovo Šaľanov.

„Ďakujem všetkým ľuďom v testovacích tímoch, všetkým sponzorom, štábu na meste aj na Okresnom úrade, a samozrejme, vojakom a vedúcim všetkých zariadení, kde sa testovalo. Všetci prispeli k tomu, aby sme boli bezpečnejším mestom. Šalania opäť dokázali, že sa vedia popasovať s každou výzvou. Prajem všetkým pevné zdravie,“ odkázal obyvateľom mesta jeho primátor Jozef Belický.

Šaľa sa zapojila do testovania po druhýkrát

V Šali sa doteraz konali dve plošné testovania občanov. Prvé bolo 1. a 2. novembra 2020. Na víkendové odbery vtedy prišlo 12 632 ľudí, z nich zachytili 60 pozitívnych prípadov. V okrese Šaľa celkovo počas oboch dní otestovali 31.993 osôb, z nich bolo pozitívnych 199 (v Nitrianskom kraji 425 948 / 3 016). Priemerná pozitivita v okrese tak bola na úrovni 0,62 percenta.

Záverečné výsledky týkajúceho sa plošného skríningového testovania zo šalianskeho okresu zatiaľ nie sú známe.

Po prebiehajúcom celoplošnom skríningu bude od budúcej stredy 27. januára podmienkou cesty do práce negatívny PCR alebo antigénový test. Rovnako bude podmienka negatívneho testu platiť aj pre pobyt v prírode, nebude sa však týkať mládeže do 15 rokov a seniorov nad 65 rokov. Zákaz vychádzania aktuálne platí do 7. februára.

Na čo všetko budete potrebovať negatívny test sa dočítate tu. 

Bezproblémový priebeh testovania v Šali

Trojdňové plošné testovanie prebiehalo bezproblémovo. Na sociálnych sieťach viacerí ocenili jeho priebeh a nízke čakacie lehoty na výsledok testu. „Rýchle, bezpečné, pokojné a priateľské,“ napísala Silvia Szabová. Niektorí priznali, že išli „dobrovoľne nasilu“, keďže potvrdenie o negatívnom teste potrebovali napríklad do práce. Ďalší zas uviedli, že sa testovať neboli, keďže v tom napríklad nevidia význam. Ďalší, ktorí zareagovali na výzvu Slova Šaľanov uviedli, že sa do testovania zapojili ako dobrovoľníci. „Ďakujem skvelému kolektívu čo tam bol, boli super a robotu sme si robili na 100%,“ odkázal František Meszároš, ktorý pomáhal v Kultúrnom dome v Šali – Veči. „Pomáhala som v Športovej hale, super tím,“ napísala Linda Zápražná.

Spracoval: (ml)
Snímka: Renáta Zelezníková

One Comment on “V Šali sa konalo ďalšie plošné testovanie: Výsledky nie sú dobré, hodnotí primátor”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *