Vo večianskej škole vytvorili unikátne 3D dielo Život pod morskou hladinou

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Unikátnym 3D dielom Život pod morskou hladinou sa môže pochváliť Základná škola (ZŠ) s materskou školou (MŠ) na Bernolákovej ulici v Šali – Veči. Vytvorili ho učiteľka Jana Žilinská a školník Norbert Gál.


Pri tvorbe využili metódu upcyklingu. Je to proces premeny zrecyklovaných materiálov na nové výrobky. Dielo má názov Život pod morskou hladinou. Znázorňuje podmorský svet tvorený rozličnými rybami, hviezdicami, koralmi, krabmi či morskými koníkmi, ktoré sú z rozličných materiálov. Novinka, ktorá sa nachádza na jednej z chodieb, je pokračovaním projektu Umenie v prírode – príroda v mení.

Projekt, ktorého cieľom bolo spestriť výchovno-vzdelávací proces, začal v škole minulý rok. V areáli postupne zrenovovali hmyzí domček a s využitím samorastov (naplavenín z Váhu) vytvorili objekty stvárňujúce ľudské tváre a živočíchy. Ďalšou aktivitou bolo zostrojenie lavičiek na pníkoch, ktoré zostali po spílení prestarnutých drevín.


Zaujímavosťou bolo aj umelecké pretvorenie smetnej nádoby na rozprávkový domček, v ktorom vznikol úložný priestor pre hračky detí z MŠ. V škole vytvorili aj nové kompozície vtáčích búdok a prírodnými motívmi skrášlili povrch mantinelu školského ihriska. 

 

Škole tiež pribudli „strážcovia školského areálu“. Ide o drevené tváre „duchov lesa“, ktoré sa nachádzajú pred vchodom do budovy školy a a na niektorých stromoch v areáli. Novinkou sú obrazy na chodbách, ktoré pomáhajú zvyšovať emocionálnu zrelosť.


K 3D dielu podmorského sveta má pribudnúť ďalšie, ktoré predstaví lesné spoločenstvo (lesné živočíchy). Učitelia ho vytvárajú na hodinách techniky a výtvarnej výchovy, dokončiť ho chcú do konca školského roka. Do konca mája tiež pribudne „bútľavá vŕba“ so schránkou, do ktorej budú môcť deti vložiť svoje nápady, podnety či odkazy. 


 „Všetkými dielami a výtvormi sa snažíme vytvárať väčší pocit bezpečia a dôvery v školské prostredie,“ hovorí riaditeľka školy Simona Takácsová. Ide o súčasť aktivít, ktoré v rámci projektu Umenie v prírode – príroda v umení finančne podporilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

 

(ml) 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *