Združenie mladých Šaľanov Real & Rare: Sme jeden tím, ktorý sa navzájom dopĺňa

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

O združení  Real & Rare sme písali v spojení s organizáciou projektu Party Gallery, preto sme sa rozhodli predstaviť vám toto zoskupenie mladých Šaľanov bližšie. Občianske združenie založila skupina kamarátov, ktorí mali záujem stať sa súčasťou umeleckej a hudobnej sféry, a zároveň vytvárať možnosti pre zábavu. Fungujú spolu už štyri roky. 

Začínali ako tanečníci, mladí tínedžeri, ktorí si pomaly začali uvedomovať, že sa okolo nich pohybuje veľa talentovaných umelcov. Chceli sa posunúť ďalej a rozbehnúť vlastný projekt. Jeden z hlavných zakladateľov, Kristián Rehák, pre mesačník priblížil, ako sa dostali k tomu, čo robia dnes. „To, že sme boli súčasťou skupiny umelcov, bol pre nás prvý impulz. Spolu s kamarátom Matejom Vrzalom sme dostali najprv nápad, že si vytvoríme značku oblečenia, ktorú by sme všetci propagovali. Nakoniec sa nápad so značkou neuskutočnil, ale prišlo niečo iné a asi to tak malo byť,“ hovorí Kristián.

Momentálne sa venujú prioritne organizovaniu akcií a rozbehli  hudobné vydavateľstvo. Prichádzajú neustále s novými nápadmi, ako sa realizovať vo sfére hudobného a umeleckého sveta. „Organizujeme rôzne akcie, umelecké výstavy a pod našou organizáciou sme natočili zopár klipov pre známych umelcov. Máme pod sebou šikovných chalanov, ktorí sa rozumejú technike a strihu a uplatnili sa aj mimo nás, čo nás teší,“ rozpráva o fungovaní združenia Kristián.

Reč je o Patrikovi Borovi a Filipovi Zagatovi, o ktorých sme už v našom mesačníku písali. Tí pod záštitou združenia natočili niekoľko klipov pre hudobníkov zo slovenskej rapovej scény. Medzi najväčšie mená patrí zaručene Rytmus, ale pomáhali aj začínajúcim raperom zo Šale. Medzi členmi združenia sú aj umelci, ktorí tvoria vlastnú hudbu a robia na akciách dídžejov. „Sme jeden tím a dopĺňame sa navzájom v tom, čo chceme robiť a predať ostatným naokolo. Veľmi nám pomáha to, že sa poznáme už dlho a sme kamaráti, ktorí spolu vyrastali,“ dodáva Kristián.

Tvoria program pre mladých

V našom meste už zorganizovali niekoľko akcií pre mladých ľudí a dve umelecké výstavy. S vedením mesta vychádzajú podľa slov zakladateľov dobre. „Vybavovať papiere na úradoch je zdĺhavé, na Slovensku to je známa vec. Mesto naše nápady zatiaľ podporuje. Vidia, že chceme priniesť niečo nové pre mladých v meste. Možno si uvedomujú, že sami nedokážu vytvoriť pre mladých program a potrebujú na to aj komunity ako sme my, aby sa naše mesto mohlo rozvíjať a malo čo ponúknuť aj mladším ročníkom, pretože na mladých sa veľakrát zabúda,“ hovorí o spolupráci s mestom.

Vo väčších mestách je pre mladých viac možností. Problém je v nedostatku financií a v tom, že mladí nedostatočne komunikujú s vedením mesta.  „Treba byť viac priebojní a veci sa možno pohnú. Na Slovensku sa ľudia stále vyhovárajú, že u nás sa to nedá a ani to neskúsia.  Máme tu podľa mňa dostatočný priestor pre realizovanie. Skôr si myslím, že problém je vo financovaní, chýbajú nejaké verejné financie, musíme si ich získavať ako organizácia sami. Ale nič nie je zadarmo, s tým musí každý, kto chce niečo tvoriť a robiť pre ľudí, rátať“ dodáva  Kristián.

Pri točení klipu

Zrušenie akcií

Cez leto zorganizovali niekoľko akcií pre mladých v bývalej pivárni Viecha, to vadilo občanom, ktorí bývali v jej  blízkosti v centre mesta. Po niekoľkých sťažnostiach museli zrušiť naplánované akcie. Kontaktovali sme Kristiána Reháka, aby nám podal vyjadrenie.

Prezentujem komunitu Real & Rare, s ktorou pracujeme na rôznych projektoch v oblasti nočného života, hudby a umenia. V minulosti sme oživili a vypratali pivničné priestory v renesančnom kaštieli a usporiadali tam dve výstavy, ktoré mali veľký úspech. Nočné akcie nám však vedenie kaštieľa v daných priestoroch nepovolilo. Preto sme hľadali nové riešenie, keďže sa blížilo leto a našli sme nevyužívané priestory pivárne Viktória, rozhodli sme sa to skúsiť. Všetko bolo po dohode s mestom, s ktorým máme dobré vzťahy.

 

Pri projekte, v rámci ktorého sme vdýchli nový život nevyužívanej pivárni Viktória, sme zorganizovali štyri kultúrne podujatia v tomto priestore. Na poslednej akcii nastal problém, že sa veľa ľudí z nášho mesta sťažovalo na rušenie nočného pokoja, nakoľko už bolo teplejšie počasie a hudba prenikala do ich otvorených okien. Sme si vedomí, že tieto sťažnosti sú oprávnené, nakoľko sú letné terasy povolené len do 23.00 hod.

 

Mesto nám akcie tolerovalo na základe kamarátskej dohody aj po 23:00 hod., pokiaľ sa ľudia nesťažovali, pretože oficiálne nie sme podnik s letnou terasou a neorganizovali sme tam akcie pravidelne každý piatok. Mesto bolo vždy na našej strane a pomáhalo nám pri našej práci. Momentálne spolu s mestom hľadáme riešenia, ktoré by pomohli nielen nám, ale všetkým, ktorí budú chcieť v budúcnosti zorganizovať v našom meste nejakú akciu, podujatie. Súčasná situácia nie je výhodná ani pre podnikateľov s barmi, aj tie môžu byť otvorené iba do 2.00 hod. ráno. Akcie sa neorganizujú každý deň, dokonca ani každý týždeň, v meste žije veľa ľudí, nielen mladých, ktorí sa radi zabavia a užijú si kúsok kultúrneho života. Radi by sme týmto krokom pomohli sebe, ale aj kultúre v meste a iným organizátorom, podnikateľom.

 

Teraz  hľadáme nové vnútorné priestory aj mimo mesta. Snažíme sa vyhovieť všetkým, zároveň nás mrzí, že ľuďom prekáža jedna akcia za čas, kde sa prídu ľudia zabaviť. My si nechceme robiť problémy, z vlastného vrecka sme vdýchli život už trom nevyužívaným priestorom len preto, aby sme priniesli do Šale trochu života. Veríme, že nájdeme nové priestory a situácia sa vyrieši.

 

Kristián Rehák, zakľadateľ Real & Rare

Foto: archív Real & Rare

Autor: Michaela Harabišová

One Comment on “Združenie mladých Šaľanov Real & Rare: Sme jeden tím, ktorý sa navzájom dopĺňa”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *