Živé vianočné stromčeky poputujú do kompostárne, čo s umelým?

zber stromčekov šaľa
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Vianočné prázdniny sa končia, deti sa vracajú do škôl a z našich domácností pomaly mizne aj vianočná výzdoba. Svedčí o tom množstvo vianočných stromčekov pri kontajnerových stojiskách. Koncom týždňa 14. a 15. januára sa bude konať zber živých vianočných stromčekov spred rodinných domov i zo sídlisk, informovala radnica.

Šaľania a Večania môžu svoje živé vianočné stromčeky vyložiť pred dom či ku kontajnerovému stojisku u nich na sídlisku budúci víkend, v piatok a sobotu 14. a 15. januára 2022. „Radnica zabezpečí aj v tomto roku zber stromčekov zo sídlisk a spred rodinných domov. Živé vianočné stromčeky poputujú do kompostárne,“ informuje mesto.

Ak žijete na sídlisku, vyložte svoj stromček ku kontajnerovému stojisku do piatka 14. januára, kedy bude prebiehať zber vianočných stromčekov na všetkých sídliskách v Šali a v mestskej časti Veča. „Prosíme, nevhadzujte stromčeky do kontajnerov, aby mohli stromčeky poputovať na ďalšie biologické spracovanie do kompostárne,“ prosí radnica občanov o spoluprácu.

Obyvatelia rodinných domov v mestskej časti Veča vyložia symbol Vianoc pred bránu rodinného domu do piatka 14. januára, kedy bude prebiehať zber spred rodinných domov vo Veči. Pred rodinnými domami v Šali by mali občania nachystať stromčeky na sobotu 15. januára, kedy ich pracovníci vyzbierajú a zavezú do kompostárne. Stromčeky je potrebné mať vyložené už ráno alebo večer pred zberom.

Tak ako po minulé roky platí, že živé stromčeky musia byť riadne odzdobené a nemali by mať na sebe žiadne zabudnuté háčiky či iné ozdoby.

Druhý termín zberu bude na konci januára

V prípade, že sa nenachádzate doma alebo si chcete stromček ponechať o chvíľku dlhšie, druhý termín zberu sa uskutoční o dva týždne – 28. a 29. januára 2022.

Čo spraviť so starým umelým stromčekom?

  • Podarovať ho niekomu, komu ešte poslúži
  • Nevhadzujte ho do kontajneru na plasty (nepatrí tam, lebo je zložený z viacerých materiálov)
  • Odneste ho na Zberný dvor vo Veči, kde ho od vás bezplatne prevezmú každý pracovný deň od 9.00 do 17.00 hod. a v sobotu v čase od 8.00 do 14.00 hod.

Staré vianočné ozdoby viete tiež jednoducho zrecyklovať, umelé vianočné gule patria do žltého kontajnera na plasty, sklenené do zeleného na sklo. Ak sú ozdoby nepoškodené, skúste ich darovať, nevytvoríte tak nový odpad a niekomu budú ozdoby slúžiť ešte niekoľko rokov.

mh
zdroj: mesto Šaľa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *