3D-nápis mesta Šaľa už zdobia kresby detí zo ZUŠ: Čo prezentujú a ako vznikali?

šaľa nápis
banner fantázia
Čas čítania: 2 min

3D-nápis má mesto Šaľa od konca júla 2020. Pôvodne biela konštrukcia získala vďaka deťom zo Základnej umeleckej školy v Šali nový vzhľad. Kresby prezentujú naše mesto, každý rok by sa, podľa slov radnice, mali kresby meniť. Vyzývajú umelcov, aby sa zapojili.

Hlavnou myšlienkou vzniku 3D-nápisu bolo podporiť pocit spolupatričnosti a príslušnosti k svojmu mestu. Mesto vybralo pre tvorbu prvých návrhov ZUŠ v Šali. Do tvorby sa zapojili žiačky – Viktória Tokárová, Karin Molnárová, Ivona a Michaela Beköové vo veku od 11 do 13 rokov, pod vedením svojho pedagóga.

Na téme pracovali žiaci už od konca roka 2019. „Prvotná informácia prišla od našej pani riaditeľky, ktorá nás informovala o snahe mesta vytvoriť 3D nápis a pripraviť návrhy, ktoré by sa na zhotovené písmená namaľovali. V tom čase mesto Šaľa zverejnilo na svojich stránkach výzvu na predkladanie návrhov na dizajn písmen budúceho 3D nápisu,“ hovorí pre Slovo Šaľanov pedagogička Eva Molnárová.

Do súťaže sa podľa slov zástupcov mesta v tom čase prihlásilo málo uchádzačov a návrhy sa nedali vzájomne zladiť. To bol dôvod, prečo neboli vybraté žiadne z návrhov ZUŠ.  „Napriek tomu v januári 2020 boli žiaci ZUŠ Šaľa odmenení vecnými cenami od mesta Šaľa s poďakovaním za účasť v súťaži,“ pokračuje Eva Molnárová.Projekt bol znova obnovený koncom roka 2020, kedy mesto kontaktovalo ZUŠ Šaľa so žiadosťou o zastrešenie návrhov na potlač písmen. Mestský úrad po diskusii s pedagógmi ZUŠ a Miroslavom Regitkom vybral štyri hlavné témy.  Návrhy detí sa museli pridŕžať 4 tém – oblastí:

  • rieka – VODA – príroda
  • pole – OBILIE – poľnohospodárstvo
  • kultúra – ĽUDIA – šport
  • archeológia – HISTÓRIA – architektúra

Mesto zadalo všetkým žiakom ZUŠ v Šali tému v čase dištančnej výučby. Pedagógovia hodnotia prácu na projekte počas dištančnej formy výučby ako náročnú, zdĺhavú a menej spontánnu a hravú, ako keby sa odohrávala osobne. Napriek tomu chvália deti a ich schopnosti.

„Kreatívne komunikovali naprieč viacerými online platformami a nestratili nič zo svojej fantázie a osobitosti. Naopak pre žiakov v študijnom zameraní počítačová grafika a animácia to bola prvá skúsenosť s reálnym typom zákazky pre konkrétneho klienta. To im ukázalo bližšie ako funguje taká oblasť úžitkovej grafiky akou je street art vo verejnom priestore. Klobúk dole a veľké poďakovanie patrí všetkým týmto žiakom. Práve tieto nadobudnuté schopnosti a zručnosti im môžu byť veľmi užitočné v budúcnosti, nech už budú robiť čokoľvek.“

Návrhy žiakov ZUŠ Šaľa.

Návrhy mohli byť vypracované ručne alebo v počítači na formát veľkosti A3 alebo A4. Mesto vybralo štyri návrhy. Kresby boli následne prenesené do elektronickej podoby, aby sa dali vytlačiť na špeciálnu fóliu, ktorá bola následne aplikovaná na písmená v nápise. Kresby zdobia iba veľké písmená nápisu – mesto ŠAĽA.

Návrhy zverejnila ZUŠ aj na svojom Instagrame.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa zusala.vo (@zusala.vo)

„V ďalších rokoch by sme chceli, aby sa zapojili aj ďalší miestni umelci, preto ich touto cestou vyzývame, aby sa v prípade záujmu vyhotoviť návrhy 3D písmen na ďalší rok ohlásili emailom na mesto@sala.sk. Vyhotovenie návrhov nie je honorované, mesto zabezpečí zhmotnenie a umiestnenie návrhov na písmená,“ informuje hovorkyňa mesta Dajana Hanesová.

mh
foto: ZUŠ, red.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *