Čo písalo Slovo Šaľanov pred 25 rokmi, zoznámte sa s prvým číslom novín

25 rokov Slovo Šaľanov
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Slovo Šaľanov – Noviny závislé od čitateľov – oslavujú 25 rokov. Prvé číslo vyšlo zadarmo 1. februára 1996 na 16 stranách. Pri tejto príležitosti sme ho vzali opäť do rúk. Zoznámte sa s ním. 

Mestská tržnica i príbeh lásky 

Pred 25 rokmi začala v meste využívať mestskú tržnicu pri moste. Slovo Šaľanov na to zareagovalo nielen titulnou fotografiou, ale i anketou medzi trhovníkmi a kupujúcimi (na piatej strane). „Titulka“ spred štvrťstoročia avizovala aj na módnu show v meste a príbeh lásky medzi strojníckym inžinierom v šalianskom Dusle Jurajom Žbirkom a ekonómkou počítačovej firmy v Tokiu Kyoko Koiwai.

Ako písalo Slovo Šaľanov na druhej strane, slovenské „áno“ a japonské „hai“ si povedali v sobášnej sieni v Šali. Prijal ich aj vtedajší primátor Šale Július Morávek a podpísali sa do Pamätnej knihy mesta. „Z celého srdca verím v zdravie a šťastie čitateľov Slova Šaľanov. Milí Šaľania – je šťastím cítiť Vašu dobrotu a priateľstvo,“ pozdravila čitateľov Slova Šaľanov Kyoko. 

Narodenia detí  a správy z regiónu

Tretiu stranu otvárajú rubriky „Kuk do kočiara“ a „Posledné zbohom“. Za prvých dvadsať januárových dní sa v šalianskej nemocnici narodilo vyše 30 detí, uvádza prvá časť. Nechýba aktualita spoločnosti Duslo, malý postreh o motoristoch, téma mesiaca spojená s dňom zamilovaných a úvodník nášho zakladateľa a vydavateľa v jednej osobe Milana Aľakšu.

Štvrtej strane dominujú správy z regiónu, napríklad z Močenku, Selíc, Tešedíkova, Nededu, Diakoviec či Trnovca nad Váhom. Zo správy z Močenka sa dozvedáme, že v obci odovzdali do užívania Dom dôchodcov. Tešedíčkovčania zas získali nové obchodné centrum. Obyvatelia Diakoviec sa zas mohli pochváliť úplnou plynofikáciou obce. Ďalšou novinkou bola napríklad informácia o tom, že od začiatku roka 1996 sa závodná poliklinika v Dusle zmenila na neštátne zariadenie Centrum zdravotnej starostlivosti. V stĺpčeku štvrtej strany nechýba postreh a poznámka „Hodená rukavica poslancom“. 

Priateľské vzťahy s fínskym Kuhmo

„Dospelo do veku dospelosti“ je názov textu šiestej strany novín spred 25 rokov. Opisuje priateľské vzťahy medzi mestom Šaľa a fínskym Kuhmo. V šalianskej delegácii, ktorá zavítala do Fínska, bola aj Janka Ondrušková. Vtedajšia vedúca útvaru primátora s dojmami podelila na šiestej a siedmej strane aj s čitateľmi Slova Šaľanov.

Okienka kultúry

V čísle, ktoré vyšlo pred 25 rokmi, nechýbali rozhovory Pavlom Príhodom o otvorení expozitúry Ľudovej banky v Šali a s Pavlom Korčekom o zatvorení reštaurácie Siesta (na siedmej strane). Ôsma strana prináša ďalší rozhovor, tentoraz o moreplavcovi Jozefovi Varšányim s manželkou Zuzanou. Deviatej strane sú venované informácie z kultúry.

Okrem „Okienka do kultúry“ priniesli noviny aj informácie o výsledkoch mestskej knižnice i založení súboru ŠOK. Nechýba tiež recenzia divadelnej hry Váhavina, ktorú pripravil Divadelný súbor Váh. Desiata strana prináša reakciu náčelníka Mestskej polície na článok v Šalianskych novinách i denník polície. 

Prvý basketbalový klub, hádzanárky, futbalisti i strelci

Šport si našiel miesto v novinách na desiatej a jedenástej strane. O svojom zápolení hovorí v rozhovore vtedajší vedúci Prvého basketbalového klubu Duslo Marek Rehorčík. Nechýbajú aktuálne články o šalianskych hádzanárkach, futbalistoch a strelcoch. Dvanásta strana prináša rozličné pohľady a komentáre na rôzne témy.

Článok „Bicyklisti = samovrahovia“ napríklad upozorňuje na tých, ktorí si „vytiahnu svojho dvojkolesového „tátoša“ na cestu aj do šmykľavice, spľušte či snehu. (…) A čo s nimi? Ako ich prinútiť, aby nehazardovali so svojím zdravím a zdravím druhých? Možno len mastnou pokutou a odobratím bicykla. Len kto k tomu prispôsobí naše zákony,“ napísal pred 25 rokmi Milan Aľakša.

Nečistota v našom meste

Ďalší názor napríklad reaguje na neupravené chodníky, ktoré vtedy zasypal sneh. „Pochodil som kus sveta, ale s čistotou v našom meste vôbec nie som spokojný,“ napísal Karol Meszáros. Úsmevne na to reaguje aj karikatúra Miroslava Regitka. V novinách nechýbala inzercia, krížovka, súťaž i rubrika Kam v Šali.

Prvé číslo z roku 1996 si môžete prečítať na digiport.cz

(ml) 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *