FOTOREPORTÁŽ: Folkloristi prišli s prvým podujatím po opatreniach: Jánske ohne na pláži

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: < 1 min

Včera 23. júla na šalianskej pláži ožili tradície. Folklórny súbor Šaľan zorganizoval prvé podujatie po uvoľnení opatrení, boli ním Jánske ohne. Napriek horúčavám si folklórny program  prišlo pozrieť niekoľko desiatok ľudí. 

Jánske ohne mali v Šali tradíciu pred 100 rokmi. ”Ale bola v lete jedna noc, keď ľudia nemuseli ísť o jedenástej do postele, ba priam museli zostať hore. V noci na svätého Jána boli všetci hore, mládenci, starci, devy, ba aj staré ženy. Ľudia vyšli na námestie, boli spolu, aby náhodou nepospali. Založili si veľký oheň, ktorého žiara osvetľovala široké okolie. Pri ohníku si popíjali vínko, páleného rozprávali si príhody, rozprávky a povery. Do tanca im zahral gajdoš a tancoval mladý aj starý. Ráno, keď padala hmla na klások a vychádzalo slnko, ľudia sa báli, že by spálilo úrodu, a tak sedliaci chytili špagáty a behali po poliach. Zrážali tak vodu z kláskov,“ predstavil ľuďom tradíciu Roman Hatala, vedúci folklórneho súboru.

Po kultúrnom programe nasledovala škola tancu, ľudia sa zapojili a učili sa ľudové tance i piesne. „Mali sme obavu, koľko príde ľudí. Je veľmi teplo, ale prišlo mnoho ľudí, tancujú a zabávajú sa. Museli sme splniť určite opatrenia, ale všetko dobre dopadlo,“ povedal pre médiá Roman Hatala. Pri vstupe na pláž sa museli návštevníci nahlásiť menom a tel. číslom.

„Veľmi sme sa všetci tešili, že sa stretneme na tréningoch, a potom takto s ľuďmi na akcii. Mysleli sme si, že príde menej ľudí, lebo sme mali s akciami dlhšiu prestávku, o to viac sa tešíme,“ povedala pre nás Katarína Valová, tanečnica.

Najbližšie budete môcť vidieť folkloristov na akcii Šalianska svadba, ktorá sa bude konať 31. augusta. Aby vám neunikli žiadne podujatia, sledujte facebookovú stránku Folklórny súbor ŠAĽAN a náš program na webe slovosalanov.sk. 

Pozrite si fotografie z podujatia:

Foto: Michaela Harabišová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *