FS Šaľan získal v krajskom kole zlaté pásmo, cez víkend sa predvedú na celoštátnej súťaži

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Folklórny súbor Šaľan sa na začiatku októbra prvýkrát zapojil do celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky choreografií folklórnych súborov Jazykom tanca, ktoré je vrcholným podujatím svojho druhu na Slovensku. V krajskom kole získali pre naše mesto zlaté pásmo a priamy postup na celoštátne kolo, ktoré sa uskutoční tento víkend 4. – 6. novembra. Držme našim folkloristom palce.

Dňa 1. októbra predviedli na krajskom kole v kultúrnom dome  v Novej Vsi nad Žitavou choreografiu „Pri mľine“, autorom ktorej je Slavomír Ondrejka.

„Trénovali sme niekoľko hodín týždenne a popri tom sa pripravovali na mnoho iných vystúpení na rôznych podujatiach: Šaliansky jarmok, v družobnom meste Oroszlány, Stretnutie Hornojatovčanov v Hornom Jatove, Lóťanské slávnosti vo Veľkých Lovciach, Ľudová svadba v rámci Gorazdovej zvesti v kaštieli, Benefičný koncert na pomoc Ukrajine, pásmo Vinobranie na amfiteátri a Dožinky na pešej zóne. 24 chlapcov a dievčat venovalo popri svojom pracovnom/študijnom i osobnom živote veľa času a energie tomuto náročnému folklórnemu maratónu,“ prezradila pre nás Zuzana Nagyová, vedúca FS Šaľan.


Napriek tomu, že pre folkloristov zo Šale išlo o prvú súťaž takéhoto druhu, ich odborná porota ocenila zlatým pásmom a priamym postupom na celoštátne kolo, ktorého sa zúčastnia tento víkend v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. „Tešíme sa do Zvolena, kde budeme mať možnosť sledovať najúspešnejšie choreografické diela a spoznať nových ľudí z folklórneho prostredia. Zároveň sa budeme snažiť o čo najlepšie umiestnenie a reprezentáciu nášho mesta. Držte nám palce!“ hovoria s úsmevom na tvári.


Pripojte sa k folkloristom aj vy

Ak ste aj vy miľovníkom folklóru, môžete sa k folkloristom zo Šale pridať. Každý pondelok  17:30 – 18:30 hod. v estrádnej sále v Dome kultúry Šaľa prebiehajú kurzy ľudového tanca, kde sa naučíte základy valčíka, polky, čardášu či tanga. Ak vás čaká stužková, ples, zábava, príďte sa naučiť či zdokonaliť vaše tanečné kroky.


Katarínska zábava

A keď už budete roztancovaní, FS Šaľan vás srdečne pozýva na ich jedinečnú Katarínsku zábavu, ktorá sa bude konať 25. novembra 2022 v estrádnej sále Domu kultúry Šaľa. Do tanca  zahrá ĽH Furmani z Nitry a nebude núdza ani o bohatý a zaujímavý program. Predaj vstupeniek na telefónnych číslach:  0903841453. 0940517716.


„Ak vás folklór chytil za srdce, pridajte sa k nám do súboru, či ako tanečník, spevák alebo hudobník. Taktiež radi uvítame nových menších členov a členky do Folklórneho súboru Šaľanček (8-14 rokov),“ dodáva Zuzana Nagyová na záver.

red.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *