Literárna súťaž Martinus Cena Fantázie je tak trochu šalianska, založil ju Ivan Aľakša

martinus cena fantázie 2021
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Najprestížnejšia slovenská literárna súťaž poviedok fantastických žánrov, ktorá je vyhlasovaná v Šali, sa môže pochváliť už devätnástym ročníkom. Každoročne ju vyhlasuje miestne Občianske združenie Fantázia. A naše mesto nie je iba v adrese vyhlasovateľa, prejavilo sa vo viacerých stránkach súťaže. 

Súťaž, ktorá vznikla v roku 2003 a od roku 2013 nesie spoločné meno s generálnym partnerom Martinus Cena Fantázie, má v hlavičke loga siluetu sošky, ktorú každý rok dostáva jej výherca. Autorom sochy je šaliansky umelec Andrej Csillag, ktorý ju každý rok aj vytvára pre nového držiteľa ocenenia.


Partnerstvo s Martinusom

Súťaž, ktorá je v slovenských literárnych kruhoch známa a uznávaná, vznikla ako pomoc pre prvý slovenský literárny časopis zameraný na fantastiku: „Okolo roku 2000 sme pri vydávaní časopisu zistili, že nemáme novú krv, nových autorov poviedok,“ hovorí o začiatkoch súťaže jej organizátor Ivan Aľakša.

 „Najprv sme vyhlásili pár poviedkových súťaží s konkrétnymi témami a nakoniec to skončilo ako „Cena Fantázie“. V roku 2012 sme nadobudli také rozmery a kvalitu, že si nás všimla veľká knižná sieť Martinus a dohodli sme sa na partnerstve.“

Súťaž nemá za sebou iba veľké meno na poli predaja kníh. Partnerom sa stala aj spoločnosť Eset, či vydavateľstvo Artis Omnis zo Žiliny. Od roku 2004 sú výsledky súťaže vyhlasované na medzinárodnom knižnom veľtrhu Bibliotéka a tento program patrí medzi TOP programy knižného veľtrhu.


cena fantazie
Organizátori v Rádio Devín, kde sa vyhlasovali výsledky posledného ročníka kvôli pandémii.

Tesne pred pandémiou sme mali rozbehnutý už celodenný fantastický program na Bibliotéke, v podstate taký festival fantastiky v rámci knižného veľtrhu,“ dodáva Aľakša.

Medzi držiteľmi ceny sú poprední slovenskí spisovatelia

Prvým držiteľom Ceny Fantázie je bestsellerový autor fantastiky a detektívok Juraj Červenák,  medzi finalistami bol jeden z najpredávanejších slovenských autorov Jozef Karika.

Od roku 2006 vychádza zo súťaže každý rok knižný zborník najlepších poviedok. Vydávaný je vydavateľstvom Fantázia media, ktoré stojí aj za časopismi Slovo Šaľanov a Súkromný podnikateľ. Knihy si tak viete zakúpiť aj v redakcii Slovo Šaľanov.

Každý rok má zborník iného autora obálky, medzi ilustrátormi sú aj hviezdne mená ako Danglár, Fero Jablonovský, Fero Mráz, Michal Ivan a v roku 2010 aj šaliansky umelec Miroslav Regitko.


Miroslav Regitko
Ilustrátor obálky – Miroslav Regitko

S poviedkami uspeli aj Šaľania

Šaľa však bola viackrát úspešná aj s poviedkami v súťaži. Dnes tu žije výherkyňa najlepšej sci-fi poviedky z roku 2012 Ružena Srnková, v roku 2014 si cenu pre najlepšiu fantasy poviedku odniesla Lucia Lenická, v roku 2019 sa do finále súťaže dostal Branislav Majerník. Okrem toho to do knihy medzi výber tých najlepších  už viackrát dotiahli autori zo Šale a okolia – Vanessa Jóriová, Lucia Zimanová, Marian Kubicsko, naposledy v minulom roku Barbara Zmušková.

Literárna súťaž je od minulého roka ekologickejšia

Súťaž Martinus Cena Fantázie je okrem toho, že je fantastická aj ekologická. Od minulého roka sa kompletne zbavila papiera, takže poviedky sú do súťaže posielané čisto elektronicky a porota, ktorá sa každý rok mení, číta texty na čítačkách e-kníh.

Prihlášku viete podať do 31. mája

Ak ste teda milovníci žánrov sci-fi, fantasy a horor a baví vás písať poviedky, devätnásty ročník súťaže je otvorený aj vám. Uzávierka prijímania poviedok je 31. mája 2021. Aktuálne propozície súťaže nájdete na cena.fantazia.sk.  A prihlášku do aktuálneho ročníka súťaže nájdete tu. 

Porota číta prijaté poviedky anonymne, netušiac, kto ich poslal, takže šancu má každý. A od minulého roka sa samostatne vyhodnocujú aj poviedky autorov do 15 rokov – pribudla pre nich špeciálna Cena Multiverza a aj tu sme mali šalianske zastúpenie – do finále sa dostala Lea Súdorová.

 Či sa ich poviedka dostala pred porotu, teda do druhého kola, sa súťažiaci dozvedia v posledný júnový deň prostredníctvom e-mailu.


cena fanázie
Výherca posledného ročníka Martinus Cena Fantázie Martin Benkovič s Ivanom Aľakšom.

S publikom chcú budovať interaktívny vzťah

Organizátori okrem prípravy súťaže zabezpečujú aj zaujímavý a vždy aktuálny obsah na webe a sociálnych sieťach. „Nielen súťažiaci, ale rovnako aj naše publikum  nájdu všetky dôležité informácie o pravidlách, termínoch, kategóriách atď. na internetovej stránke cena.fantazia.sk,“ uviedla spoluorganizátorka Jozefa Pevčíková. „Napríklad v sekcii Tipy & odporúčania nájdete videá a rôzne rady, ako si vyšperkovať súťažný text. Pokračovať budeme aj v blogoch od takzvaného blogujúceho porotcu, ktorým je človek z publika,“ priblížila organizátorka MaCeFy, ako familiárne volajú poviedkovú súťaž jej sledujúci.

 

Obsahu na stránke bude postupne pribúdať, ale oplatí sa sledovať aj FacebookInstagram s najhorúcejšími novinkami. „Práve cez sociálne siete sa nás môžete otvorene pýtať a komunikovať s nami. Jedným z našich cieľov je budovať si s publikom interaktívny vzťah tak, aby sme spolu kreovali nielen obsah sociálnych sietí, ale aby sme sa stali malou fantastickou komunitou,“ uzavrel Ivan Aľakša.

red.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *