Marcové Slovo Šaľanov: Ambiciózni Šaľania, potreba umenia, úspešní športovci…

Slovo Šaľanov 3/2021
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 4 min

Čo sa dočítate v novom Slove Šaľanov?

slovo šaľanov 3/3021


Slovo Šaľanov 3/20021
Distribúcia: 31. 3. 2021

Na obálke marcového čísla Slova Šaľanov nájdete tentoraz klaviristu Radovana Gofjara, ktorý vyučuje hru na klavíru na šalianskej ZUŠ-ke a vo voľnom čase  tvorí výukové videá pre deti či maľuje obrazy. Na klavír začal hrať už v útlom veku a hovorí o potrebe reformy výuky hudobnej výchovy.

radovan gofjar
Radovan Gofjar

V úvodníku sa čitateľom prihovára šéfredaktor Ivan Aľakša, ktorý túži po kúsku kultúry a spytuje sa, či by sme v kultúrnych domoch, kam sa mnohí chodia pravidelne testovať, pri čakaní nemohli počúvať hudobníkov, komikov, recitátorov. Čakanie by predsa bolo príjemnejšie a kultúra by žila. Zároveň však upozorňuje na skupinu ľudí, ktorí súčasnú situáciu ešte stále neberú vážne.


V rubrike AKTUÁLNE sa dočítate o tom, ako Šaľania v marci protestovali za obchvat a že trest za protestovanie počas núdzového stavu neušiel každému. Hovorkyňa KR PZ v Nitre sa vyjadrila ku krokom policajného zboru.

obchvat šala protest
Protest za šaliansky obchvat sa nezaobišiel bez pokuty.

Cenu primátora získal Igor Bleho, prezident úspešného klubu TJ Slovan Duslo Šaľa – karate oddiel, za svoju obetavú prácu trénera, vedúceho klubu. Vychoval niekoľkých úspešných športovcov a v našom meste organizoval Majstrovstvá Slovenska v karate.

igor bleho
Igor Bleho si prevzdal cenu primátora.

Vedeli ste o tom, že šalianska firma MICROWELL, spol. s r. o. vyrába výnimočný čistič vzduchu, ktorý je využívaný nielen na Slovensku, ale i v zahraničí? Ide o zariadenie ATHMOSS, germicídny čistič a dezinfikátor vzduchu. O jeho funkciách nám porozprával riaditeľ spoločnosti Ing. Tibor Kovács.

Prešiel rok s pandémiou a my sme vyspovedali Noru Valentínovú, riaditeľku Základnej umeleckej školy v Šali. Porozprávala nám o technických problémoch, zlých podmienkach na domácu výučbu umenia, obnovenom prezenčnom vyučovaní a podujatiach, ktoré dokázali počas pandémie usporiadať v online priestore. Ku Dňu učiteľov si pripravili aj takýto milý darček v podobe piesni.

 

Mladí Šaľania Kristián Rehák, Lukáš Lacko a Jakub Čurik sa rozhodli, že zo Šale spravia krajšie miesto. Založili OZ Medúza a Šaľanom predstavili svoj prvý ekologický projekt 5 stačí, ktorý by mal zlepšiť situáciu s neporiadkom v uliciach mesta. Pre Slovo Šaľanov predstavili niekoľko ďalších plánov do budúcnosti a projektov, ktoré by mohli Šaľu oživiť.

Rubrike Šikovné ruky tento mesiac úradujú dve dámy, ktoré sa venujú ručnej práci. Jednou z nich je Miroslava Décsiová, ktorá vo voľnom čase vyrába pod svojou značkou Handmade Teuš originálne ekologické doplnky pre deti. Myslí však aj na mamičky, a preto v jej ponuke nájdete aj dekorácie, eko odličovacie tampóny či doplnky na kojenie.

handmade teuš
Miroslava Décsiová so synom, kvôli ktorému začala tvoriť.

Druhou šikovnou dámou je Šalianka Adriana Péliová, ktorá háčkuje krásne háčkované hračky a deky. Pre Slovo Šaľanov porozprávala o začiatočníckych chybách, podelila sa o rady a prezradila nám, že jej najväčším kritikom je ich pes Happy, ktorý nepodarenú hračku rýchlo zlikviduje. Jej hračky nájdete po celom Slovensku i v zahraničí.

hačkované hračky
Adriana Péliová s uháčkovanou hračkou.

Blíži sa leto a s ním sa znova otvára otázka plavárne. Slovo Šaľanov zisťovalo súčasný stav prác i to, ako je na tom vyplácanie permanentiek. Primátor jozef Belický sa pre nás vyjadril o problematickom technickom riešení strechy a prezradil aj, kedy by malo byť vyhlásené verejné obstarávanie na dodávateľa.

mesto šaľa dostane podporu štátu pri rekonštrukcii plavárne


V rámci našej historickej rubriky si pre našich čitateľov pripravil zaujímavý článok o zaniknutých cintorínoch v Šali Ján Kormoši z archeologického krúžku CVČ. V článku hovorí o nálezoch a miestach, kde sa zaniknuté cintoríny v našom meste nachádzali, ako zanikli a koho na miestach pochovávali.

zaniknuté cintoríny šaľa
Dokumentácia výkopov z roku 1985. (Súčasná budova Realexpo)

V novom čísle nechýba ani športová rubrika. Náš športový redaktor si pre vás tento mesiac pripravil článok o Pavlovi Kurucovi z Olymp Gym, ktorý trénuje hviezdy z najlepších organizácií vo svete. Kuruc v rozhovore predstavuje bojovníkov a prezrádza aj pikošky zo zákulisia tréningov.

kuruc
Pavol Kuruc s hviezdnymi bojovníkmi. 

Druhým úspešným šalianskym športovcom je nepochybne mladý chodec Daniel Kováč, ktorý sa stal vicemajstrom Slovenska a porazil ho iba olympijský víťaz Matej Tóth. Pre Slovo Šaľanov hovoril o tréningoch, stretnutí s Tóthom a hodnotí preteky a jeho výsledky.

kovač
Daniel Kováč s Matejom Tóthom.

Ako sú na tom Šalianske futbalové kluby? Posledné zápasy odohrali ešte v októbri minulého roka. V Slove Šaľanov sa dočítate ako stoja v tabuľkách šalianske kluby.

Súťažíte? Čo môžete vyhrať?

Okrem toho, že sa v poslednom čísle dočítate o zaujímavých ľuďoch, udalostiach a získate potrebné informácie, môžete vyhrať aj zaujímavé ceny. Tento mesiac máte možnosť vyhrať  darčekovú poukážku v hodnoté 15 eur do nového šalianskeho Kvetinárstva Mia. 

kvetinárstvo mia

V neposlednom rade sa každý mesiac môžete vy aj vaše deti zapojiť do súťaže Nájdi 5 rozdielov o knihy pre deti i dospelých. Vystrihnite kupón so zakrúžkovanými rozdielmi a doneste/pošlite nám ho na adresu redakcie P. Pázmaňa 19, Šaľa, budova Daňového úradu v Šali. Viac informácií nájdete na našom Instagrame a facebookovej stránke. Knihy pre deti do súťaže venuje oVEčka si číta s nami O. Z.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @slovosalanov

NÁJDETE NÁS V PREDAJI V CELOM MESTE A OKOLITÝCH DEDINÁCH.

Ak organizujete nejakú akciu, zverejníme vám ju v sekcii Akcie a podujatia na našej stránke zadarmo.  Ak poznáte niekoho zaujímavého, dajte nám vedieť, radi o ňom napíšeme. Buďte našimi ušami a očami, staňte sa aj vy súčasťou Slova Šaľanov. Videli ste niečo, na čo treba upozorniť, neváhajte a kontaktujte nás na email: slovo@slovosalanov.sk alebo na tel. čísle: 031/771 4271.  Kontakty na redaktorov nájdete v sekcii Kontakt na našej stránke.

PREDPLAŤTE SI SLOVO ŠAĽANOV – POŠLEME VÁM KAŽDÉ ČÍSLO DO SCHRÁNKY 

Naši čitatelia majú možnosť predplatiť si Slovo Šaľanov, ktoré im pošleme a nájdu si ho každý mesiac v schránke. Ohláste sa nám a predplaťte si svoj výtlačok Slova Šaľanov. Časopis vám príde na zvolenú adresu poštou a zabalený. Predplatné vám vieme fakturovať a môžete si to dať do nákladov. Nebudete musieť premýšľať, kedy nové číslo vychádza, na žiadne vydanie nezabudnete. Predplatné si viete objednať ako súkromná osoba alebo firma.

Takouto formou môžete pomôcť aj nám, keďže vydávanie tlačeného regionálneho časopisu je stále náročnejšie. Veríme však, že časopis ako je Slovo Šaľanov je v regióne potrebný a Šaľa sa môže pýšiť niečím výnimočným – časopisom vydávaným malým rodinným vydavateľstvom už celých 25 rokov, postaveným na základoch ešte staršieho magazínu, vydávaného dokonca od roku 1987.

Ďakujeme za vašu priazeň.

Zdroj: Archív redakcie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *