Mestská knižnica a mesto žiadajú o nenávratný finančný príspevok na modernizáciu a bezpečnosť

mestska knižnica šaľa
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Na 5. zasadnutí MsZ v Šali riaditeľka Mestskej knižnice Jána Johanidesa v Šali, Adriana Gerová a František Čibrik, referent OSaKČ predstavili svoj zámer podať žiadosť o nenávratný finančný príspevok od Ministerstva kultúry SR. Žiadosti podávajú v rámci operačného programu Podpora udržateľnosti a odolnosti kultúrnych inštitúcií. Poslanci schválili podanie žiadosti s prísľubom spolufinancovania zo strany mesta vo výške 5 % v súlade s podmienkami výzvy, pokiaľ jeden z projektov vo výzve uspeje.  

Klimatizované priestory knižnice

Mestská knižnica žiada Ministerstvo kultúry SR o finančný príspevok vo výške približne 63-tisíc  na realizáciu projektu s názvom  „Modernizácia a bezpečnosť knižnice Jána Johanidesa v Šali“. Knižnica plánuje z finančných prostriedkov zabezpečiť do priestorov knižnice klimatizácie, ktoré by zvýšili kvalitu poskytovaných služieb pre návštevníkov.

Zároveň plánujú financie využiť na germicídne žiariče, ktoré zvyšujú bezpečnosť dezinfekciou a ničením baktérií a vírusov, a tým by prispeli k zlepšeniu hygienických štandardov  na ochranu zdravia v boji proti COVID-19. Mesto schválilo spolufinancovanie projektu z vlastného rozpočtu vo výške 5 %, ako ustanovujú podmienky výzvy.

Nový nábytok a germicídne žiariče do kultúrneho domu

Svoju žiadosť v rámci výzvy v operačnom programe Ministerstva kultúry SR podalo aj mesto Šaľa s projektom „Podpora udržateľnosti kultúrneho domu v Šali v súvislosti s pandémiou COVID-19“. Mesto žiada o finančný príspevok vo výške 74 309 EUR, poslanci schválili spolufinancovanie vo výške 5 %.

„Realizácia projektu zahŕňa aktivity, ktoré majú prispieť k modernizácii materiálneho vybavenia kultúrneho domu v Šali spojené so zlepšením hygienických podmienok v budove a zvýšiť tak jej odolnosť v súvislosti s pandémiou COVID-19,“ píše sa v materiály. Z finančného príspevku mesto plánuje zakúpiť do zrekonštruovaného kultúrneho domu 400 kusov stoličiek, 7 kusov konferenčných stolíkov a vysokých stolov, 75 kusov stolov do estrádnej sály, 8 banketových stolov a 20 sedačiek do vstupných priestorov kultúrneho domu. „Sedačky plánujeme zakúpiť umývateľné, aby spĺňali hygienické požiadavky,“ upresnila pre médiá prednostka MsÚ Jana Nitrayová.

V rámci zlepšenia hygienických podmienok v budove chcú z financií zabezpečiť nákup 10 kusov germicídnych čističov vzduchu  a troch multifunkčných kioskov na meranie teploty a dezinfekciu. „Nákupom týchto prístrojov chceme zvýšiť ochranu zdravia zamestnancov kultúrneho domu i návštevníkov,“ dodala prednostka.

Žiadosti boli podané do konca októbra 2021, momentálne sa čaká na vyhodnotenie výzvy, ktorý projekt uspeje a bude uskutočnený.

mh

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *