Nina Protušová vydala tretiu knihu: Chcem ukázať, že zaujímavé príbehy môžu byť aj zo slovenského prostredia

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 7 min

Po dvoch úspešných knihách vyšla v januári Šalianke Nine Pro­tu­šovej knižná novinka s názvom Nočný motýľ. Sama ju prezentuje ako mysteriózny young adult triler so štipkou romantiky. V rozhovore nám porozprávala o novej knihe, jej spisovateľskom živote a procese vydania knihy počas pandémie. 

Čo sa dočítate v rozhovore s Ninou?

  • Kedy a ako vznikol nápad na novú knihu? 
  • Prečo si mladá spisovateľka vybrala žáner young adult triler a zostane mu verná pri ďalších knihách? 
  • Ako vyzeral proces vydania knihy počas pandémie? 
  • Čo skrýva hlavná postava novej knihy Nočný motýľ a na čo sa môžu čitatelia tešiť? 
  • Prečo si vybrala meno Dora pre hlavnú postavu? 
  • Aký názov knihy mala pôvodne vymyslený?
  • Ako vyzerá spolupráca s veľkým vydavateľstvom a čo by odporúčila začínajúcim autorom?

Medzi Čiernou schránkou, ktorú si vydala ako 19-ročná a druhou knihou, Mirou, ktorá ti vyšla v roku 2019, prešla dlhšia doba ako medzi Mirou a novou knižkou. Mala si už pri vydávaní Miry predstavu o novom príbehu? 

Nápad na túto knihu som mala ešte v čase, keď som študovala na vysokej škole. Prvá žiarovka mi nad hlavou zasvietila počas učenia sa na skúšku, keď sa mi ne­chcelo učiť. Bolo to v noci, a tak mi napadlo, čo by sa stalo, ak by som zaspala, bola námesačná a zobudila by som sa na chodbe. Začal sa mi tvoriť v hlave príbeh.

Takto mi veľakrát v hlave niečo vznikne. Nemala som na to ale čas, tak som to nechala. No nápad som si zapísala. V tom čase mi vyšla Mira, žila som ňou. Keď však prišiel čas, kedy som cítila, že chcem začať pracovať na novom príbehu, vedela som, že nápad, ktorý vznikol počas neučenia sa na skúšku, bude jeho podkladom.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nina Protušová (@nina_protusova)

Kedy presne to bolo? Kedy začal vznikať nový príbeh, ktorý už dnes nesie názov Nočný motýľ? 

Bolo to vo februári 2020, keď som si povedala, že som pripravená. No nemala som veľa času. V marci 2020 sa všetko uzavrelo a začala pandémia. Keďže pracujem ako grafik, dizajnér, potrebujem, aby bolo všetko otvorené a všetko fungovalo, nakoľko chystám rôzne reklamy a scény na udalosti, či k filmom. Zrazu som teda nemala čo robiť.

Mala som veľa voľného času a využila ho na písanie. Bolo to iné ako pri prvých dvoch knihách, pri prvej som bola mladá študentka, pri druhej som pracovala aj študovala na vysokej škole, takže času bolo vždy málo. Knihu som písala od februára do júna 2020, v júli som ju už posielala do vydavateľstva.

Knihu si poslala do vydavateľstva v júli 2020, no vyšla až teraz v januári 2022. Sú procesy editácie, chystania obálky a celkového spracovania tak zdĺhavé alebo to ovplyvnila aj pandémia? 

Áno a áno. Jedna strana je kompletná editácia, výber názvu knihy, chystanie a výber obálky a všetky procesy okolo úprav knihy do podoby, v akej ju drží čitateľ v rukách. Na druhej strane sa momentálne veľmi posúvajú a posúvali dátumy vydania, za čo môže aj pandémia a s ňou spojený nedostatok papiera.

Nikdy som si nemyslela, že sa dožijem toho, že bude nedostatok papiera.

Knihy meškajú a zvyšuje sa aj ich cena. Aj Nočný motýľ mal pôvodne vyjsť už minulý rok, bohužiaľ, sú veci, ktoré ja ani vydavateľstvo neovplyvníme.

Spomínala si, že sa veľakrát vynorí v tvojej hlave nápad na knihu. Máš nejaký tajný zápisník, kde všetky tieto nápady zapisuješ a v prípade, že by ho niekto ukradol, vedel by napísať knihu na základe tvojho nápadu? 

Haha, hej niečo také ako zápisník mám. Mám ho ale v počítači ako súbor, kde si zapisujem všetko. Ak by mi ho ale niekto aj ukradol, tak by z toho veľa nepochopil, pretože si zapisujem rozutekané myšlienky a časti rozhovorov, ktoré mi idú v hlave. Je to taký môj ­chaos, v ktorom sa jedine ja viem vyznať. Takže, ak by niekto dokázal na základe týchto mojich zápiskov vytvoriť knihu, tak by bol naozaj dobrý.


V roku 2019 ti vyšiel young adult triler s názvom Mira, pre fanúšikov to bolo po prvej fantasy knihe mierne prekvapenie. Očakávalo sa, že zostaneš verná žánru. Pri Nočnom motýľovi zostávaš v kategórii young adult, a teda kníh pre mládež, a zostala si aj pri žánri triler. Nemala si v hlave znova zmenu žánru? 

Ani nie. Mira mala u čitateľov úspech, čo ma len utvrdilo v tom, že pri trileroch zostanem. Sedí mi to viac ako fantasy. Aj keď je pravda, že mám momentálne rozpracované dva koncepty, jeden z nich je young adult triler, ale druhý je so štipkou fantasy, tak uvidím, akou cestou pôjdem. Nie som ale ešte úplne rozhodnutá iba pre jeden žáner kníh. Aj keď trilery a mysteriózne príbehy sú mi srdcu veľmi blízke.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nina Protušová (@nina_protusova)

Mira ti priniesla veľký úspech a otvorila mnoho dverí. Ako by si zhodnotila, čo všetko sa v tvojom spisovateľskom živote po vydaní druhej knihy zmenilo? 

Hlavne ma utvrdila v tom, že výber žánru bol správna voľba. Zároveň ma presvedčila, že môžem byť odvážnejšia. A to sa týka napríklad toho, že som Miru zasadila do slovenského prostredia a vybrala som pre postavy iba čisto slovenské mená, čo v ­young adult nie je zvyčajné. Mladšie ročníky majú radšej anglické mená a zahraničie.


Vidím ale, že napriek môjmu strachu z reakcie čitateľov, prišli prevažne pozitívne ohlasy na tento môj krok, a preto som v tom pokračovala aj v novej knihe. Nočný motýľ sa odohráva v Bratislave, v Bojniciach, vybrala som krásne slovenské mená, popisujem miestne legendy.

Chcem ukázať, že vieme mať zaujímavé príbehy aj zo slovenského prostredia.

S Mirou som stihla ešte pred pandémiou všetky diskusie, rozhovory. Dala som si takú cestu po kníhkupectvách a natáčala som si tam zábery. Ľudia ma stretávali, v jednom kníhkupectve ma požiadali, aby som im knihy podpísala. Bol to pre mňa úžasný zážitok. Bola som pozvaná na rôzne zrazy fanúšikov. Spoznala som veľa úžasných ľudí aj iných slovenských spisovateľov a rozšírila si sieť, čo mi veľmi pomohlo aj pri vydávaní tretej knihy. Viem už komu poslať knihu, napríklad do knižnej štafety.

Ako vyzeral proces pred vydaním Nočného motýľa? 

To, že mi vyjde nová kniha som vedela už v decembri 2020. Čo znamená, že som mala rok na prípravu, čo kedy promovať a ako komunikovať s fanúšikmi. Výhodou toho, že som grafik je, že si viem všetky materiály pripraviť sama a nemusím sa spoliehať iba na vydavateľstvo. Najdlhšie som pracovala na knižnom traileri, ktorý som dala von tesne pred vydaním knihy.

Všetko som sama natočila, vyrobila si rekvizity, v čom mi tiež pomohol fakt, že mám vyštudovaný dizajn, a tak mám s výrobou rekvizít skúsenosti. Nie je to len o tom dať týždeň pred vydaním von obálku knihy a čakať. Treba podľa mňa pomaly pripravovať čitateľov a zároveň v nich budovať napätie, aby si knižku chceli kúpiť.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nina Protušová (@nina_protusova)

Naučila som sa strihať, chodila točiť po Bratislave s blond parochňou. Pomáhal mi môj partner Adam, ktorý mi natočil niekoľko záberov a napiekol mi aj výborné donuty ako rekvizitu. Zároveň mi je veľkou oporou a vždy ma presvedčí, že to čo robím, má zmysel, za čo mu ďakujem.

Na čo sa môžu tešiť čitatelia v Nočnom motýľovi? Prezradila si, že to bude mysteriózne, že hlavná hrdinka má blond vlasy a že dej sa odohráva v Bratislave a v Bojniciach. Čo viac môžeš prezradiť?

Vedela som, že hlavná hrdinka je predurčená vyriešiť záhadu. Nakoľko ma fascinujú mestské legendy a história, tak som si pozrela nejaké bratislavské povesti. Prepojila som niekoľko liniek a vytvorila záhadu, o ktorej sa čitatelia dočítajú. Moja námesačná Dora, bola úplne ideálnou voľbou pre túto záhadu, a tak som pospájala tieto kúsky dokopy a vytvorila Nočného motýľa.

Foto z knižného traileru, ktorý spisovateľka vytvorila.

Dora je námesačná a nikdy jej to nerobilo problémy, až do jedného školského výletu na chate uprostred lesa, kde sa stane kvôli jej nočnému potulovaniu niečo, čo bude mať veľmi zlé následky. Dva roky na to, začína štúdium žurnalistiky v hlavnom meste. Všetko jej ide podľa plánu, no počas praxe v médiu si musí vybrať tému na článok.

Foto z knižného traileru, ktorý spisovateľka vytvorila.

Jednou z tém sú mestské legendy. Druhou témou je tip od anonyma, ktorý jej príde na e-mail a je ním incident, ktorý sa stal na školskom výlete. Postupne sa dozvedá, čo sa stalo a odhaľuje so svojím susedom rôzne súvislosti.

Zastavme sa pri menách. Prečo si sa rozhodla pomenovať hlavnú hrdinku Dora a čo bolo inšpiráciou pre názov knihy Nočný motýľ?

Je pre mňa ťažké vymýšľať mená, pretože nepoužívam mená ľudí, ktorých poznám. Raz som niekde čítala, že dobré meno hlavného hrdinu by malo mať v sebe písmeno R, zároveň som chcela niečo na štýl Miry. Ja som Nina a mne sa nedá povedať škaredo, chcela som preto niečo dvojslabičné, zapamätateľné. Pri listovaní kalendára sa mi zapáčilo meno Dorota, skrátene Dora.


Pôvodne som si myslela, že aj meno knihy bude Dora, že budem pokračovať v pomenovaní kníh, Mira, Dora, a tak ďalej. Vydavateľstvo mi ale povedalo, že nie je dobré mať knihu pomenovanú menom, je lepšie niečo, čo napovie o príbehu. Ja som ale celý čas mala v hlave názov Dora, tak som začala vymýšľať názvy.

Driemoty, dymová clona a podobne, čo vo mne evokovalo severské krimi, ktoré rada čítam, ale nebolo to vhodné pre môj príbeh. Môj editor Marek Zákopčan mi napísal, že pri redigovaní mu napadol názov Nočný motýľ. Úplne ma to nadchlo a nechápala som, prečo mi to skôr nenapadlo. Touto cestou mu ďakujem.

Motýľ zdobí aj krásnu obálku knihy, kto za ňou stojí a akú si mala o obálke predstavu ako autorka? 

Hneď v úvode odpovede môžem povedať, že moja prvá poznámka smerom ku grafičke bola, že na obálke určite nechcem motýľa, haha. Bolo to pre mňa prvoplánové. Ale keď som prezerala návrhy obálky, tak ma žiaden neoslovil, až mi poslala posledný návrh s motýľom. Jediný rozdiel bol, že v návrhu bolo ružové pozadie, čo som hneď zrušila. Ružová nie je moja farba. Ja milujem smaragdovo zelenú, tak som sa spýtala, či by mohli pozadie zmeniť.


Nakoniec vznikla obálka, ktorá je podľa mňa veľmi krásna a som s ňou spokojná. Na starosti ju malo vydavateľstvo YOLI, pod ktorým kniha vychádza.

Spomínaš, že knihu ti vydáva vydavateľstvo YOLI. Ako vyzerá spolupráca s veľkým vydavateľstvom a čo by si odporučila začínajúcim autorom? Na koho sa obrátiť po napísaní rukopisu?

Nemám bežnú skúsenosť ako autor, nakoľko som začala cez súťaž Mám talent, kde si ma vydavateľstvo Ikar všimlo a vydali mi prvú knihu – Čiernu schránku. Ono najdôležitejšie je nebáť sa. Dnes je veľké množstvo malých vydavateľstiev s dobrým marketingom, čiže treba skúsiť poslať rukopis tam. Je väčšia šanca, že si vás všimnú a vyberú, ak ich váš príbeh zaujme.

Treba si uvedomiť, že primárne je to vždy o vás, vy si promujete knižku, nie vydavateľstvo. Stále sa hľadajú nové talenty. Moja rada znie, napísať text, nechať ho odležať v šuplíku, prečítať si ho znova, upraviť ho, odložiť ho na mesiac, a potom dať text prečítať niekomu inému a dať ho zeditovať. Ak vydavateľstvo dostane text s chybami na prvej stránke, neurobí to dobrý dojem.

Máš plány stretnúť sa s fanúšikmi, diskutovať o knihe v kníhkupectvách alebo knižniciach?

Plány by aj boli, ale v súčasnosti sa človek bojí čokoľvek plánovať. Ak to situácia dovolí, rada by som niečo podobné zorganizovala. A možno by som zavítala aj do šalianskej knižnice. Hlavne nechám teraz čitateľov čítať a spoznávať nový príbeh a uvidím, čo bude ďalej. V online svete budem fanúšikov zapájať a verím, že sa im bude páčiť všetko, čo som ešte k Nočnému motýľovi pripravila.

Zhovárala sa: Michaela Harabišová
Foto: archív Niny Protušovovej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *