Pešia zóna ožila, šalianski folkloristi pripravili fašiangový sprievod

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Na pešej zóne v Šali sa 1. marca o 17.00 stretli rôzne maškary na fašiangovom sprievode, ktorý organizoval Folklórny súbor Šaľan. Na konci podujatia súťažili o cenu „Najlepšia maškara“. Nechýbal tanec, dobrá hudba a ukážka ľudovej tradície v podaní šalianskych folkloristov. 

O piatej hodine sa pred Mestským úradom v Šali stretli šalianski folkloristi a ľudia v maskách. Oslavovali sa Fašiangy. Nechýbal sprievod, ktorý si ľudia v podaní FS Šaľan obľúbili už v minulých rokoch. „Príďte sa dobre zabaviť, zatancovať, zaspievať i zaručať,“ pozývali folkloristi na sociálnej sieti.

Foto: Juraj Cisár

„Chceli sme akciou osláviť koniec pandémie, no súčasná situácia, ktorá sa odohráva za našimi hranicami, ovplyvnila aj nás. Rozhodli sme sa preto, že neurobíme klasický program s tanečným pásmom, ale iba sprievod s maskami a ich vyhodnotenie. Detičky si ale zatancovali, z čoho máme radosť. Radosť máme aj z veľkého záujmu o akciu,“ povedal pre Slovo Šaľanov Roman Hatala.

Foto: Juraj Cisár

Ľudia si podujatie užili naplno, išlo o prvé kultúrne podujatie v meste po dlhej pandemickej dobe. Na pešej zóne sa zoskupilo približne 300 ľudí. Po fašiangovom sprievode sa všetci stretli v centre mesta a tancovali. V kruhu si zatancovali aj tí najmenší. „Sprievodu sa zúčastnili aj prvé ukrajinské rodiny, ktoré dorazili do Šale. Veríme, že sme detičkám i dospelým, ktorí utekajú pred vojnou, aspoň na chvíľku urobili radosť,“ povedal Hatala.

Foto: Juraj Cisár

Na konci sprievodu vyhodnotili aj súťaž o najlepšiu maškaru, ceny prilákali mnohých – dobrá klobása, sladkosti či pijatika, tomu hovorí motivácia. Nachystaných mali desať cien. Získali ich napríklad – malá mucha či potápač.

Foto: Juraj Cisár

„Krásne podujatie, ktoré vyčarilo úsmev na tvári nielen deťom, ale aj nám dospelým. Tešíme sa, že v Šali sa udržiavajú tradície a učíme ich aj malé deti,“ hovorí jedna zo zúčastnených.

Foto: Juraj Cisár

Vynášanie Moreny i stavanie mája

Folkloristi zo Šale chystajú aj ďalšie podujatia, už teraz sa môžete tešiť na Vynášanie Moreny, ktoré sa uskutoční 3. 4. 2022 na šalianskej pláži, dva týždne pred veľkonočnou nedeľou, ako hovorí tradícia. Nebude chýbať program, pálenie Moreny a jej hodenie do Váhu.  Koncom apríla 30. 4. vo Veči pred spoločenským domom FS Šaľan postaví máj. „Pokračujeme v tradícii a chystáme krásne podujatia počas celého roka,“ dodáva na záver Hatala.

mh
Foto: Juraj Cisár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *