Plošné testovanie Šaľa: Odberné miesta a možnosť drive-in testovania

plošné testovanie šaľa
Čas čítania: 3 min

Plošné testovanie sa nezadržateľne blíži.  Už tento víkend v sobotu 31. 10. a v nedeľu 1. 11. 2020 sa uskutoční prvé kolo testovania po celom Slovensku. V meste Šaľa bude 18 odberných miest. Z toho 12 v Šali a šesť vo Veči. 

Odberné miesta budú približne v tých lokalitách, kde bývajú volebné miestnosti.

Šaľania budú mať aj možnosť drive-in testovania

V našom meste bude možnosť aj DRIVE-IN testovania, čiže otestovanie priamo z auta. Drive-in mesto plánuje zriadiť namiesto volebnej miestnosti, ktorá je v Základnej umeleckej škole, pričom drive-in testovanie bude v časti pešej zóny, kde v súčasnosti parkujú vozidlá v centre mesta.

Žiadosť o drive-in testovanie predniesol primátor Šale Jozef Belický ešte 21. októbra 2020 na Krízovom štábe zvolanom prednostom Okresného úradu v Šali. Z Ústredného krízového štábu SR mu bolo vtedy odpovedané, že štát o takomto spôsobe testovania zatiaľ neuvažuje. Po intenzívnom riešení a rozhovore s príslušníkmi Ozbrojených síl SR bolo nakoniec určené miesto, kde sa drive-in testovanie môže v Šali uskutočniť.

Testovanie nebude prebiehať podľa abecedy

V našom meste nebude prebiehať testovanie občanov podľa abecedy. Podľa slov primátora by to neviedlo k plynulejšiemu procesu.

,, Ani na voľby sa nechodí podľa abecedy. Obyvatelia nech sa prídu  prioritne otestovať tam, kde volia a vyhnú sa tak dlhému čakaniu v rade. Obyvatelia, ktorí chcú, môžu využiť drive-in testovanie, “ hovorí primátor Šale Jozef Belický.

Nemusíte cestovať  na miesto trvalého bydliska

Kvôli plošnému testovaniu nemusíte cestovať na miesto trvalého bydliska, otestovať sa môžete tam, kde sa momentálne nachádzate na ľubovoľnom odbernom mieste. Stačí vám občiansky preukaz a kartička poistenca. Testovania sa môžu zúčastniť všetci nad 10 rokov. Odporúča sa absolvovať oba termíny testovania.

Na testovaní sa nezúčastia klienti domovov sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti v nemocniciach, ktorí budú testovaní priamo vo svojich zariadeniach.

V prípade pozitívneho výsledku nastupujute do povinnej domácej 10-dňovej karantény.

Ako bude prebiehať testovanie?

 1.  Po vstupe do odberného miesta si vydezinfikujete ruky. Dezinfekčné prostriedky budú k dispozícii
 2. Administratívnemu pracovníkovi sa preukážete dokladom totožnosti, pracovník vyplní formulár potrebný na vašu registráciu. Po registrácii dostanete pridelené číslo.
 3. Zdravotníkovi odovzdáte pridelné číslo a on vám odoberie vzorku z nosohltana  jemnou tyčinkou.
 4. Na výsledky počkáte niekoľko minút na vyhradenom mieste.
 5. Zdravotník vás privolá podľa priradeného čísla k pracovisku, po preukázaní sa občianskym preukazom vám vypíše certifikát, kde vyznačí výsledok vášho testu. V uzatvorenej obálke budete mať aj informácie, čo robiť v prípade pozitívneho a negatívneho výsledku.

Prísne opatrenia

Mesto zabezpečilo bezpečnostné opatrenia, ktoré sú vo všeobecnosti prijaté vo všetkých testovacích miestach, aby neboli ohrození pracovníci, obyvatelia a už vôbec nie deti na školách.

Pre všetky odberné miesta sú zabezpečené ochranné štíty, FFP3 respirátory, ochranné kombinézy, stolové bezdotykové dávkovače dezinfekcie, dezinfekcie v rozprašovači, teplomery, jednorázové rúška, utierky na ruky, perá, transparentné lepiace pásky, farebné označovacie lepiace pásky, vrecia na odpad, chirurgické rukavice, igelitové obrusy, stoly, stoličky, hygienické zariadenia a v exteriéroch aj stany, svetlá a reflektory.

Okrem týchto prostriedkov zabezpečilo mesto Šaľa aj stravovanie pre zdravotníkov, vojakov, administratívnych pracovníkov, dobrovoľníkov, dobrovoľných hasičov a krízový štáb. Odberné miesta budú chránené aj počas noci. Pomáhať bude Mestská polícia v Šali, Policajný zbor SR, dobrovoľní hasiči, administratívni pracovníci, dobrovoľníci.


Zoznam odberných miest Šaľa:

 • Dom kultúry, Ul. SNP 955/16 – Bábková sála
 • Dom kultúry, Ul. SNP 955/16 – Divadelná sála
 • ZŠ s MŠ J. Murgaša, Horná ulica 917/22 – telocvičňa
 • Zimný štadión Šaľa (umelá ľadová plocha), Váhová 1006/17 – cez okienko
 • Základná umelecká škola, Hlavná ulica 32/38 – DRIVE-IN
 • Záhradná piváreň, Hlavná 46/2 – vedľa Mestského úradu v Šali – exteriér
 • Centrum voľného času, Ul. M. R. Štefánika 2189/72
 • ZŠ J. C. Hronského, Krátka ulica 646/2 – telocvičňa
 • ZŠ J. C. Hronského, Krátka ulica 646/2 – exteriér – multifunkčné ihrisko
 • ZŠ Ľ. Štúra, Školská ulica 349/4 – miestnosť “A“ – prízemie
 • ZŠ Ľ. Štúra, Školská ulica 349/4 – miestnosť “B“ – telocvičňa
 • ZŠ Ľ. Štúra, Školská ulica 349/4 – miestnosť “C“ – exteriér

Zoznam odberných miest Veča:

 • Kultúrny dom Šaľa – Veča, Nitrianska ulica 1766/24 – miestnosť “A“
 • Kultúrny dom Šaľa – Veča, Nitrianska ulica 1766/24 – miestnosť “B“
 • Spojená škola, Ul. Nivy 1487/10 – exteriér pri plavárni
 • ZŠ J. Hollého, Hollého ulica 1950/48 – telocvičňa
 • ZŠ J. Hollého, Hollého ulica 40 – exteriér – cez okienko
 • ZŠ s MŠ Bernolákova, Bernolákova ulica 1492/1 – exteriér

Zdroj: mesto Šaľa

Zanechajte komentár

avatar
  Odber  
Upozornite ma na