COVID 19 – aktuálne informácie o lockdowne a testovaní v Šali

plošné testovanie šaľa
slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

Na včerajšej tlačovej konferencii oznámil premiér Igor Matovič informácie o plánovanom lockdowne. Ten sa začína v sobotu 24. októbra a platiť bude do 1. 11. 2020. 

Zákaz vychádzania platí pre celé Slovensko. Obmedzenia sa týkajú školstva, hromadnej dopravy i malých podnikateľov.

ZÁKAZ VYCHÁDZANIA OD 24. 10. DO 1. 11. 2020
VÝNIMKY ZO ZÁKAZU VYCHÁDZANIA MIMO BYDLISKA BEZ TESTU:

 • v čase od 1.00 do 5.00 h
 • cesta na testovanie
 • cesta do zamestnania
 • sprievod dieťaťa do školy, škôlky, jaslí
 • najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby
 • cesta na poštu, do banky, do poisťovne, čistiarne, autoservisu, do optiky, k veterinárovi, práčovne, STK, na čerpaciu stanicu pohonných hmôt, do kľúčovej služby, zverinexu, trafiky
 • pobyt v prírode (v okrese bydliska)
 • dojazd do bydliska do 25. októbra 2020 (nedeľa)

ZATVÁRANIE ŠKÔL:

Od pondelka 26. 10. 2020 do piatka 27. 10. 2020 budú uzatvorené  všetky školy a prejdú na dištančnú výučbu. Cieľom opatrenia je podľa slov premiéra obmedzenie šírenia vírusu v rodinách.

VÝNIMKU TVORIA: 

 • detské jasle
 •  materské školy
 • 1. stupeň základných škôl 

OPATRENIA – HROMADNÁ DOPRAVA:

Od pondelka 26. 10. 2020 do nedele 15. 11. 2020 bude obmedzená hromadná doprava. Ústredný krízový štáb odporúča župám zrušiť bezplatnú hromadnú dopravu (vlaky, MHD) s výnimkou ZŤP osôb.

PLOŠNÉ TESTOVANIE:

Plošné testovanie sa v Šali uskutoční  v stanovených termínoch Ústredného krízového štábu, čiže od 30. októbra 2020 do 1. novembra 2020 a od 6. novembra 2020 do 8. novembra 2020. Čo sa týka priestorov, ešte nie sú známe.

„V týchto dňoch mesto rieši možnosti interiérových a exteriérových priestorov, v ktorých by testovanie malo prebiehať. Keďže volebné miestnosti sa v našom meste nachádzajú hlavne na školách, mesto Šaľa preferuje exteriérové priestory, ktoré by bolo možné využiť na vykonanie celoplošného testovania. Ihneď ako už bude úplne zrejmé, kde sa budú môcť obyvatelia Šale otestovať, budeme o tom verejnosť včas informovať,“ informovala hovorkyňa mesta Dajana Hanesová.

Otestujú vás aj v inom okrese?

Ak žijete v Šali, ale nemáte tu trvalé bydlisko, nemusíte cestovať  na plošné testovanie do miesta trvalého bydliska. Informoval o tom minister vnútra na tlačovej konferencii. Testovanie môže prebehnúť v mieste bydliska, nie v mieste trvalého bydliska, aby sa ľudia zbytočne nepresúvali z okresu do okresu. Stačí vám občiansky preukaz a zdravotný preukaz poistenca.

Mesto hľadá dobroľníkov

Okrem zabezpečenia priestorov na zabezpečenie plošného testovania, majú starostovia obcí a primátor okresného mesta Šaľa za úlohy zabezpečiť  v týchto priestoroch aj dezinfekčné prostriedky.

„Dezinfekciu priestorov budú zabezpečovať večianski dobrovoľní hasiči, zabezpečiť musíme ochranné pomôcky a  stravu pre pracovníkov, ktorí budú pri testovaní pomáhať, ochranu testovacích priestorov cez deň aj v noci, zabezpečenie administratívnych pracovníkov a potrebujeme aj pomoc dobrovoľníkov. Súčinná v tomto prípade bude aj Mestská polícia v Šali, Dobrovoľný hasičský zbor Šaľa – Veča a riaditelia šalianskych škôl,“ informuje ďalej hovorkyňa mesta.

Mesto hľadá dobrovoľníkov, ktorí sa budú starať o administratívne úkony pri testovaní, organizačné úkony v exteriéri.  „Ako prvý sa k administratívnym činnostiam už prihlásil primátor Šale Jozef Belický, náčelník mestskej polície Peter Krokavec, niektorí šalianski poslanci a zamestnanci Mestského úradu v Šali. Samozrejme, aj naše mesto v tomto prípade potrebuje pomoc dobrovoľníkov z verejnosti,“ hovorí hovorkyňa.

Dobrovoľníci sa musia registrovať cez formulár prostredníctvom webovej stránky korona.gov.sk a zároveň by mali kontaktovať  aj mesto Šaľa, aby mali úradníci prehľad o tom, kto má záujem pomôcť. Mestu sa nahláste cez email prednosta@sala.sk.

V prípade, že máte akékoľvek otázky ohľadom testovania, odpovede by st emali nájsť na stránke somzodpovedny.sk

Bližšie informácie o testovaní v šalianskom okrese budeme aktualizovať.

Red.
Zdroj foto: pixabay.com

3 Comments on “COVID 19 – aktuálne informácie o lockdowne a testovaní v Šali”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *