Pretrhnuté vrece i technická chyba. Mesto riešilo problémy s polopodzemnými kontajnermi

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: < 1 min

Mesto Šaľa riešilo behom minulého týždňa technické problémy pri dvoch polopodzemných kontajneroch. Do jedného z nich, ktorý je na Lúčnej ulici, „niekto“ podľa radnice hodil nadrozmerný kus skla, čo spôsobilo pretrhnutie vreca. „Opravu hradí mesto,“ uviedla pre Slovo Šaľanov Erika Kollerová, hovorkyňa Šale. Stáť to bude 930 eur. Ďalší problém zaznamenali na Ulici P. J. Šafárika, kde výpadok kontajnera spôsobila „technická chyba“. Opravu zabezpečí spoločnosť, ktorá kontajnery osadila, v rámci reklamácie, potvrdila hovorkyňa radnice.

Systém polopodzemných kontajnerov začali zavádzať v Šali pred štyrmi rokmi. Inštalácia prvých stála takmer 60 tisíc eur, viac ako 50 získala radnica z eurofondov. Vo Veči vybudovali 17 stojísk, pôvodne ich bolo 30.  V Šali ich začali zavádzať minulý rok. Jedno stojisko sa nachádza na Dolnej ulici pri Správe Povodia Dolného Váhu Šaľa, zvyšné dve Ulici P. J. Šafárika. Celkovo je tam 17 kontajnerov. Mesto za ne zaplatilo 91 900 eur z mestského rozpočtu, vychádza to zo zmluvy.

Jeden polopodzemný kontajner má kapacitu 6 klasických kontajnerov s objemom 1100 litrov. Vyprázdňujú sa pomocou hydraulického žeriavu. Nádoby sú vybavené špeciálnymi čipmi, ktoré hlásia naplnenosť, čo znamená, že sa vyprázdňujú vtedy, keď je to potrebné. Radnica píše, že vďaka tomu, že „sú 1,6 metra pod zemou, zamedzí sa prístupu k odpadkom a zníži sa tak znečisťovanie okolia.“

Mesto Šaľa evidovalo za rok 2019 – 5 498,49 tony zmesového komunálneho odpadu. Oproti roku 2018 klesla produkcia ZKO o 267.01 tony. Produkcia zmesového komunálneho odpadu na jedného obyvateľa predstavovala pri počte obyvateľov 21 529 je 255 kg na obyvateľa a rok. Priemerná produkcia zmesového komunálneho odpadu na Slovensku je 180 kg na obyvateľa za rok.

(ml)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *