Primátor s poslancami zložili sľub, „prvý muž“ mesta bude zarábať 5 832 eur

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 2 min

V Šali sa dnes konalo ustanovujúce zasadnutie Mestského zastupiteľstva (MsZ). Funcie sa ujal staronový primátor Šale Jozef Belický, ktorý stojí na čele mesta od roku 2014. V komunálnych voľbách uspel spomedzi štyroch kandidátov. Z počtu 5729 platných hlasovacích lístkov vo voľbách mu svoj hlas dalo 3625 voličov, čo predstavuje 63,27 percenta hlasov. Volebná účasť dosiahla 33,43 percenta.

Poslanci MsZ zobrali na vedomie informáciu o plate primátora Belického. S účinnosťou od 1. januára 2022 je základný plat súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predchádzajúci kalendárny a násobku (podľa počtu obyvateľov) a zvýšený podľa zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest o 50 percent. Jeho výška je 5 832 eur.

Medzi poslancami je 6 nováčikov

Sľub dnes zložilo aj 21 poslancov MsZ. Z doterajších nekandidovali štyria. Zo 17 obhájili pozíciu 15, medzi poslancami je šesť nováčikov. Voliči rozhodli, že v ňom bude 13 nezávislých poslancov a traja poslanci za Tím Kraj Nitra. Po jednom poslancovi budú mať strany KDH, SaS, Smer-SD, Szövetség – Aliancia a koalícia DS, Spolu, Šanca.

Kto vás zosobáši a kto bude predsedom komisií

Ustanovujúce zasadnutie MsZ v Šali začalo oznámením výsledkov volieb. Potom nasledovalo zloženie sľubu primátora Belického a novozvolených poslancov. Potom sa slova opäť ujal primátor Belický. Potom poslancov čakala séria volieb. Petra Hlavatého, Moniku Budaiovú, Danicu Lehockú, Dominiku Jarošovú a primátora Belického poverili výkonom obradov (pre akty sobášenia).

Poslanci tiež zriadili komisie MsZ, určia náplň ich práce a zvolia ich predsedov. Predsedom komisie pre sociálne, zdravotné a bytové otázky bude poslanec Peter Hlavatý. Komisiu pre kultúru a cestovného ruchu povedie poslanec Marek Molnár a Komisiu mládeže a športu poslanec Peter Szalay. Ekonomickú komisiu povedie poslankyňa Anna Torišková.

Poslanec Tomáš Mészáros bude viesť Komisiu územného plánovania, výstavby a dopravy, poslanec Peter Gomboš Komisiu životného prostredia, verejného poriadku a bezpečnosti, poslanec Miloš Rehák Komisiu školstva a poslankyňa Gabriela Lacková Komisiu pre udeľovanie ocenení mesta Šaľa

Primátor Belický sa v slávnostnom príhovore poďakoval za dôveru voličov a zablahoželal novozvoleným poslancom. Potešil sa aj novým tváram, ktoré sú podľa neho obohatením mestského zastupiteľstva a vyzval všetkých poslancov k spoločnej práci na zmenách v našom meste.

(ml)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *