Rekonštrukcia Domu kultúry bude stáť viac, práce sa blížia do finále

slovo šaľanov predplatné
Čas čítania: 3 min

Dom kultúry v Šali rekonštruujú od decembra 2020. Práce mali byť ukončené tento mesiac, v súčasnosti sa hovorí o konci roka 2021.  Kompletná rekonštrukcia by mala stáť 3,7 milióna eur, cena sa nakoniec navýši o približne 200-tisíc. Realizuje ju firma Menert, spol s r.o, nové sedačky do kinosály zabezpečí česká firma Kinoexport, s. r. o. My sme sa boli pozrieť, ako vyzerá  kultúrny dom v súčasnosti.

Občania mesta si v posledných dňoch mohli všimnúť, že sa kultúrny dom mení pred ich očami. Súčasťou rekonštrukcie je nový exteriér budovy, ale aj interiérové zmeny. V interiéri prechádza v súčasnosti zmenou hlavný vchod do budovy, schodisko, priestory pred kinosálou a estrádnou sálou a samotná kinosála a estrádna sála. Rekonštrukcie sa nedočkajú šatne ani kancelárie či bábková sála.

Vonkajšia fasáda bude pomaly dokončená.

Pohodlné sedenie v kinosále

V kinosále bude na Šaľanov čakať nové sedenie, sedačky v hodnote 60-tisíc eur zabezpečí firma Kinoexport, s. r. o. Na sedačky prispel audiovizuálny fond. Staré sedačky nahradí 256 nový sedadiel. Kvôli novým sedadlám musia pracovníci zmeniť schodisko, pribudne aj sedenie pre imobilných, ktorí budú využívať bočný vchod. V kinosále sa robí kompletne nový obklad, návštevníkov bude čakať nová opona, nové javisko i osvetlenie.

Aktuálny stav kinosály.

V budúcnosti mesto uvažuje nad rekonštrukciou bábkovej sály, kde by podľa ich slov mohlo byť premiestnené kino. Premietalo by sa niekoľkokrát do dňa a kapacity by podľa slov vedenia boli dostačujúce. Pôvodná kinosála by tak slúžila na koncerty, divadelné predstavenia a iné kultúrne podujatia.

Schodisko smerom ku kinosále.

Zníženie prevádzkových nákladov

V celej budove sa menila vzduchotechnika, menila sa izolácia strechy a zlepší sa aj technika kúrenia.

Vstupná hala do kultúrneho domu vyzerá na nepoznanie.

„Vďaka novému spôsobu vykurovaniu a vzduchotechnike budeme vedieť budovu naplno a komfortne využívať počas celého roka a ušetria sa náklady na prevádzku,“ hovorí primátor Jozef Belický.

Nový tanečný parket

V estrádnej sále pribudne nová drevená podlaha, nový strop s dizajnovým osvetlením, nové obklady s pásom, s ktorým sa bude dať meniť farba steny na rôzne plesy a podujatia. V priestore pred estrádnou sálou bude nová dlažba, obklad i vynovené stropy a  bufet.

Estrádna sála, v ktorej robia momentálne novú podlahu.

Z prednej strany budovy sú v súčasnosti viditeľné staré radiátory, občanov zaujímalo či sa budú meniť. „Pôvodné radiátory sú kvalitné, bohužiaľ, z estetického hľadiska zvolíme nové dizajnovejšie radiátory, pretože nechceme na okná, cez ktoré je teraz radiátory vidieť, dávať čiernu fóliu. Tá sa po pár rokoch začne dávať dolu a boli by s tým zbytočné problémy v budúcnosti,“ vyjadril sa Belický.

Staré radiátory nahradia novými.

Celková hodnota projektu sa navýšila

Mesto žiadalo v roku 2017 komisiu, ktorá schvaľovala eurofondy v Operačnom programe na  energetické zníženie náročnosti budovy o finančný príspevok na rekonštrukciu takmer 50-ročnej budovy. Mestu bola schválená pomoc vo výške 800-tisíc eur.

Projekt sa rozhodlo mesto dofinancovať z vlastných prostriedkov a z úveru. Časť financií vyriešili úverom, druhá časť bude riešená splátkami dodávateľovi. Celková čiastka sa podľa slov primátora nakoniec navýši. Zvyšujúce sa ceny stavebného materiálu, nečakané prekvapenia, ktoré sa pri starej stavbe našli, budú nakoniec stáť mesto približne ďalších  200-tisíc eur. Komplikáciou z časového hľadiska bol aj nájdený azbest vo fasáde, jeho odstránenie a nedostatok pracovníkov na začiatku roka kvôli pandémii koronavírusu.

Chýbajúce schodisko z bočnej strany kultúrneho domu.

Jedným z prekvapení bol aj stav bočného schodiska, ktoré vedie do estrádnej sály, Schodisko bolo v stave, ktorý nevyhovoval. Statik prikázal schodisko odstrániť. Preto ho momentálne nenájdete na pôvodnom mieste. „Schodisko bolo odstránené a zabezpečí sa nové, ktoré bude vyhovovať bezpečnostným požiadavkám,“ vyjadril sa na mieste primátor Jozef Belický. Zvažoval sa výťah priamo do estrádnej sály, ale z finančného a technického hľadiska bolo jednoduchším riešením pre imobilných zabezpečiť rampy na schody zo strany hlavného vchodu.

Zachovajú ikonickú dlažbu i umelecké dielo pred kinosálou

V budove zostane ako pripomienka 50-ročnej budovy ikonická dlažba pri vstupe a umelecké dielo na stene pred kinosálou. V reštaurácii Domino, ktorá tiež momentálne prebieha rekonštrukciou, bude taktiež zachovaná pôvodná podlaha. Pribudne nová terasa.

Umelecké dielo zachovajú a zvýraznia ho.

Po ukončení prác mesto plánuje upraviť aj okolie kultúrneho domu. Momentálne je vypracovaná štúdia, ako by mohlo okolie nového kultúrneho domu vyzerať.

V novom kultúrnom dome chcú otvoriť plesovú sezónu v januári 2022

V januári by sa mala plesová sezóna začať už v nových priestoroch. „Mesto plánuje v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v Šali aj niekoľko uvítacích podujatí,“ prezradil pre Slovo Šaľanov Belický.

Dom kultúry v Šali bol slávnostne otvorený 7. septembra 1973. Takmer dvadsať rokov patril pod podnik Duslo Šaľa. Na začiatku 90-tych rokov bol na krátku dobu v ekonomickom prenájme. Avšak táto forma prevádzkovania sa ukázala ako neefektívna, a tak sa zriaďovateľom Domu kultúry stalo mesto, ktoré je ním dodnes.

mh

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *